Kripto Para Piyasası Tekrar Uçuşa Geçti: İşte Son Durum

kripto para piyasasi tekrar ucusa gecti iste son durum lBjsSQEN
Google Haberlere Abone Ol

Bitcoin’in 2017’de ünite fiyatı 20 bin dolara ulaştığında, pek çok insan kripto paralar ile birinci sefer tanışmıştı. Birinci sefer kripto …

Bitcoin’in 2017’de ünite fiyatı 20 bin dolara ulaştığında, pek çok insan kripto paralar ile birinci sefer tanışmıştı. Birinci sefer kripto paranın varlığından haberdar olanlar bir biçimde yaşananları anlamaya çalışıyorlardı. Merkezi ekonomik sistemlerin en büyük temsilcileri, yeni bir ekonomik sistem mi geliyor kaygısı ile kararlar almaya başlamışlardı.

2017’de olanlar 2020’de tekrar yaşanmaya başladı. Piyasanın başını çeken ünite yeniden Bitcoin olurken, onu Ethereum, Ripple ve Tether üzere kripto para üniteleri takip ediyor. Bu 4 kripto para ünitesinin toplam bedeli 470 milyar dolar düzeyine çok yakın. Kripto para piyasasının toplam piyasa bedeli ise 570 milyar doların üzerine çıkmış durumda.

Kripto paralar, neden tekrar yükselişe geçti?

kripto para piyasasi tekrar ucusa gecti iste son durum 0 zcy5jMnt

Bunun en mantıklı nedeni olarak Mayıs 2020’de Bitcoin’de yaşanan yarılanma (halving) sürecini göstermek mümkün. Daha açıklayıcı olmak için bunu altın ile örneklendirmekte fayda var. Dünyadaki topraktan çıkarılıp işlenen tüm altınların birdenbire tekrar toprak altına girdiğini ve işlenmesi gerektiğini düşünün. Bu türlü bir durumda altını sürece maliyeti yükseleceği üzere, kalan işlenmiş altınların piyasadaki kıymeti de vakitle yükselmeye başlayacaktır.

Kripto paraların toplam piyasa kıymetinin 570 milyar dolara ulaştığını söylemiştik. Bitcoin ise tek başına bu havuzun 350 milyar dolarını oluşturuyor. Yani bir öbür değişle piyasanın %61’lik kısmı Bitcoin’e ilişkin. Dolayısı ile yarılanma sonrası bedelinin artacağına dair beklentiler, yatırımcıları Bitcoin’e yönlendiriyor, bu nedenle piyasa kıymeti artmaya, arttıkça da yeni yatırımcılar sisteme dahil olmaya devam ediyor.

Piyasa pahası en yüksek 10 kripto paranın ünite fiyatlarında son durum:

kripto para piyasasi tekrar ucusa gecti iste son durum 1 7ViV8u59

  • Bitcoin (BTC): 19 bin dolar+ / son 7 günde %13 pahalanma
  • Ethereum (ETH): 610 dolar+ / son 7 günde %30 pahalanma
  • Ripple (XRP): 0,62 dolar+ / son 7 günde %109 pahalanma
  • Tether (USDT): 1 dolar / son 7 günde 0,05 dolar pahalanma
  • Bitcoin Cash (BCH): 335 dolar+ / son 7 günde %33 pahalanma
  • Chainlink (LINK): 15 dolar+ / son 7 günde %19 pahalanma
  • Litecoin (LTC): 88 dolar+ / son 7 günde %20 pahalanma
  • Polkadot (DOT): 5,81 dolar+ / son 7 günde %19 pahalanma
  • Cardano (ADA): 0,16 dolar+ / son 7 günde %46 pahalanma
  • Binance Coin (BNB): 33 dolar+ / son 7 günde %13 pahalanma

Üstteki grafik 24 Kasım saat 14.00’da geçerli olan pahalara ilişkin, fakat yaşananlara ait genel bir çıkarım yapmak mümkün. Bitcoin’in son 7 gündeki %13’lük paha artışı sizi yanıltmasın, bundan ötürü bunun maddi karşılığı birçok kripto paranın toplam kıymetinden daha fazla.

İkinci sıradaki Ethereum’un gerisinde ise Rus teşebbüsçü Vitalik Buterin’in liderlik ettiği bir grup var. Ethereum’un piyasa bedelindeki yükseliş, Bitcoin’e en uygun alternatif pozisyonunu müdafaasını sağlıyor.

Birinci 10’da ünite bedel açısından en süratli yükselen ünite ise Ripple olarak göze çarpıyor. Yakın vakitte ABD’nin en büyük bankalarından Bank of America ile anlaşan Ripple’ın ülkemizde Akbank ile bir mutabakatı da bulunuyor.

Ünite kıymeti asla 1 doların üzerine çıkmayacak halde kurgulanan Tether ise 18 milyar dolarlık piyasa kıymeti ile 4. sırada. Yatırımdan çok bir değişim aracı olmayı vadeden Tether’in kullanım alanı da giderek yaygınlaşıyor.

Kripto para piyasasındaki son durum en genel sınırları ile bu formdaydı. Bu bilgilerin katiyetle birer yatırım tavsiyesi olmadığını belirtmek isteriz. Kripto paralar hakkındaki görüş, fikir ve tekliflerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Webtekno

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close