Kovid-19’un tüketici davranışlarında dönüşümler yaratması bekleniyor

kovid 19un tuketici davranislarinda donusumler yaratmasi bekleniyor lmjcsft1
Google Haberlere Abone Ol

ANKARA (AA) – Başşehir Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feride Bahar Işın, yeni tip koronavir …

ANKARA (AA) – Başşehir Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feride Bahar Işın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tüketici davranışlarında keskin dönüşümler yaratacağını belirterek, özellikle marka ve tüketici davranışları üzerine tesirlerinin kalıcı ve ağır olacağını söyledi.

Işın ile Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Hakan Altıntaş, Kovid-19 salgının tüketici davranışlarına yansımalarını ölçmeye yönelik gerçekleştirdikleri çevrim içi araştırmanın sonuçlarına ait AA muhabirine değerlendirmede bulundu.

Çeşitli eğitim düzeyi ve gelir kümelerinden 867 kişinin iştirakiyle çevrim içi araştırma yaptıklarını aktaran Işın, tüketicilerin küresel salgın bağlamında markalara ait tavır ve niyetleri irdelediklerini, çeşitli demografik özellikler boyutunda farklılıkları incelediklerini bildirdi.

Araştırma sonuçlarına göre, markasız da yaşayabileceklerinin farkına vardıklarını belirten bayanların ve erkeklerin oranının yüzde 71 civarında olduğunu paylaşan Işın, işletmelerin yeni olağanda bu gerçeği bilerek dikkatli ve büyük resme odaklanarak hareket etmeleri gerektiğini ve markasız yaşayabileceğini fark eden tüketiciler için yeni önerilerin mecburî olduğunu tabir etti.

Işın, insanların markaların hayatlarında yarattığı katma pahası, biraz daha fazla sorgulamaya başladıklarının altını çizerek. “Kovid-19 salgını tüketici davranışlarında keskin dönüşümler yaratacak, salgın sonrası dönemde özellikle marka ve tüketici davranışları üzerine tesirlerini daimi, kalıcı ve ağır olacak. Fakat, hala bunu davranışlarına yansıtmak konusunda istekli değillerdir.” dedi.

Altıntaş da bayanların ve erkeklerin sadece yüzde 12’sinin küresel salgın bittiğinde “markalara hayatlarında yer vermeye devam etmeyeceklerini” belirttiklerini aktararak, “Tüm kötü senaryolara karşın tüketicilerin hayatında pandemi sonrası da markalar yer almaya devam edecektir. Markalara veda etmeyeceğiz, özellikle bayanlar ve evliler hala markaların gücüne inanıyor.” diye konuştu.

Erkeklerin bayanlara, bekarların evlilere, çocuk sahibi olanların olmayanlara göre markalardan daha fazla soğudukları sonucunun araştırmada tespit edildiğini söyleyen Altıntaş, erkeklerin bayanlara göre “markasız hayatın doğruluğunun” daha fazla farkına vardığını kaydetti.

Salgın sonrasında, erkekler ve bekarların, bayanlar ve evlilere göre ihtiyaçlarını daha mütevazi markalardan karşılayacaklarını söz ettiklerini belirlediklerini lisana getiren Altıntaş, öbür yandan bayanlar için de bu eğilimin nerdeyse yarı yarıya olduğu sonucuna vardıklarını anlattı.

Ankara haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Kovid-19’un tüketici davranışlarında dönüşümler yaratması bekleniyor haberini okudunuz.

Yazar: Cüneyt Kemal Özkök, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Zeynep Özbay

Bir önceki yazımız olan Dış ticaret dataları açıklandı başlıklı makalemizde Ağustos, İhracat ve İthalat hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe