Kovid-19’a karşı yeni tedbirler, Avro Bölgesi’nde yatırımcı itimadını azalttı

kovid 19a karsi yeni tedbirler avro bolgesinde yatirimci itimadini azaltti z3MK6CUs
Google Haberlere Abone Ol

BERLİN (AA) – Avrupa’da Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek ve hadiselerdeki artış suratının düşmesi için uygulamaya konulan …

BERLİN (AA) – Avrupa’da Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek ve hadiselerdeki artış suratının düşmesi için uygulamaya konulan yeni önlemler, Avro Bölgesi’nde yatırımcı güvenini olumsuz etkiledi.

Piyasalara ait araştırmalar yapan ve merkezi Frankfurt’ta bulunan Sentix’ten yapılan açıklamaya göre, ekimde eksi 8,3 puan olan Avro Bölgesi Genel Yatırımcı Güven Endeksi, bu ay 1,7 puanlık düşüşle eksi 10 puana geriledi. Beklenti, endeksin eksi 15 puana düşmesi yönündeydi.

Yatırımcıların gelecek 6 aya ait beklentilerini ölçen Beklentiler Endeksi de 18,8 puandan 15,3 puana inerek mayıstan beri en düşük düzeye geriledi.

“Tedbirler, yatırımcılar üzerinde korkulandan daha az tesire neden oldu”

Sentix Genel Müdürü Manfred Hübner, mevzuya ait değerlendirmesinde, birçok AB ülkesinde tekrar uygulamaya konulan Kovid-19 önlemlerinin yatırımcılar üzerinde korkulandan daha az tesire neden olduğunu, bunun Asya piyasalarındaki olumlu ekonomik faaliyetler ve ABD’de Kovid-19’a yönelik sert önlemlerin olmamasından kaynaklandığını vurguladı.

Analistler, Avrupa’da günlük hayattaki yeni kısıtlayıcı önlemlerin imalat ve inşaat sektörünü direkt etkilemese de kıtadaki ekonomik faaliyetlerin yılın son çeyreğinde dinginleşmesini ve iktisatların tekrar küçülmesini bekliyor.

Yatırımcı güveni anketi, 5-7 Kasım’da, 1.114 yatırımcının iştirakiyle gerçekleştirildi.

Muhabir: Bahattin Gönültaş

Berlin haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Kovid-19’a karşı yeni tedbirler, Avro Bölgesi’nde yatırımcı itimadını azalttı haberini okudunuz.

Yazar: Bahattin Gönültaş, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Mehmet Akgün

Bir önceki yazımız olan Biden'ın müttefik ülkeler BAE ve Suudi Arabistan'a yaklaşımı merak konusu oldu başlıklı makalemizde Abd'nin, İnsan Hakları ve Suudi Arabistan hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe