Kovid-19’a karşı bağışıklığı güçlendirmek için ‘bitki özütlü pastil’ önerisi

kovid 19a karsi bagisikligi guclendirmek icin bitki ozutlu pastil onerisi rzIdSD9Q
Google Haberlere Abone Ol

İSTANBUL (AA) – Yeşilada, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı öncelikle ağız ve boğaz b …

bedava bitcoin kazan

İSTANBUL (AA) – Yeşilada, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı öncelikle ağız ve boğaz bölgesinin korunmasının önemine işaret etti.

Kış aylarında hem boğazı yumuşatmak hem de öksürüğe karşı ıhlamur ile ebegümeci üzere bitkilerin çay olarak içilebileceğini söz eden Yeşilada, gribal enfeksiyonlardan korunmak için de ada çayı içilmesi, özellikle içerisinde okaliptol oranı yüksek olan Anadolu ada çayının tüketilmesini tavsiye etti.

Yeşil çay içilmesi ve ağır formda hazırlanıp gargara yapılmasının da gribal enfeksiyonları önleyebileceğini belirten Yeşilada, “Bütün bunlar şekersiz içilecek. Çünkü şekeri mikroorganizmalar gelişmek için kullanıyor. Biyofilm yapıyor, ağzınızın ve organlarınızın içini kaplıyor. O yüzden ağzınızda şeker olmayacak.” diye konuştu.

Prof. Dr. Yeşilada, eczanelerde satılan bitki özütlü pastillere ait Milano’da 2 klinik çalışma yapıldığını aktararak, şöyle devam etti:

“Kovid müspet hastalar için hasta-vaka tartışması oluyor. Bu çalışma, Kovid olumlu bulunan lakin semptom, belirti göstermeyenler üzerinde yapıldı. Çalışmada, nar, zencefil ve zerdeçal ekstresi taşıyan pastilden günde 3 tane uygulandığında, 11 hastadan 10’unda ağızdaki Kovid mikrobunu büsbütün giderdi. Çünkü bu Kovid müspet hastalarını tam bir pimi çekilmiş el bombasına benzetiyorum. Kendisinde bir şey yok fakat herkese bu mikrobu bulaştırabiliyor. İşte bunları yok etmek lazım. Maske, arayla giderilebilecek bir şey değil. Öbür önlemler de almak lazım.”

“Nar, zencefil ve zerdeçal ekstresinden oluşuyor”

İtalya’da yapılan öbür bir çalışmaya değinen Yeşilada, virüs mideye indikten sonra 1 ay boyunca pastilin uygulandığını anlattı. Prof. Dr. Yeşilada çalışma sonucunda ağızdan alınan tükürük örneklerinde bağışıklık sisteminin korunduğu, vücudun elemanlarının kuvvetlendiğinin tespit edildiğini vurguladı.

Fazilet Yeşilada, pastillerin içeriğine ait, şu bilgileri verdi:

“Bu pastiller bitkilerin özütlerinden oluşuyor. Nar meyvesini bütün kabuğuyla özel olarak ekstre ediyorlar. Zencefili ve zerdeçalı da ekstre ediyorlar. Bunların hepsinin alkolünü uçuruyorlar. Sonra bunları pastil haline getiriyorlar. Pastil, ağzın içerisindeki virüsleri ve öteki unsurları tutsun diye Arap zamkıyla yapılıyor. Burada önerilen şey 1 saat hiçbir şey yiyip içmemek. Bir şey yiyip içersen mideye masraf. Bunlar vücudun bağışıklık sistemini de geliştiriyor. Bu pastilleri herkes kullanabilir.”

Pastillerin şekersiz olmasının önemine dikkati çeken Yeşilada, ağızdan giren virüslerin hücrelerde tutunmasını önlemek için şeker kullanıldıktan çabucak sonra ağzın temizlenmesi gerektiğini belirtti.

“Ağızda bir kalkan oluşturuyor ve virüs burada tutunamıyor”

Prof. Dr. Yeşilada, ağızdan giren virüsün ACE2 reseptörüne tutunduğunu aktararak, “Ondan sonra bizim kendi hücremizden besleniyor. Geliştikten sonra hücrenin içerisine giriyor ve hücre artık virüs üreten fabrika haline dönüşüyor ve bu virüsleri yaymaya başlıyor. İşte bu mekanizmayı hem bağlanmayı engelliyoruz hem de yeni gelişen virüslerin o hücreden ayrılarak öbür hücreleri enfekte etmesini önlüyoruz. İşte bu pastil de ağızda bir kalkan oluşturuyor ve virüs burada tutunamıyor.” bilgisini verdi.

Virüsün giriş kapısının boğaz ve burun olduğunu aktaran Yeşilada, şu değerlendirmede bulundu:

“Mesela, bu sene meslektaşlarımız söz ediyorlar, soğuk algınlığı şikayetleri de azaldı. Çünkü herkes koronavirüs belasından korunuyor. Birbiriyle mümkün olduğunca temas etmiyor. Çünkü bu koronavirüsün temelinde her yıl karşılaştığımız soğuk algınlığı pandemisi içersinde yüzde 10’luk bir yeri vardı. Yani aslında koronavirüs vardı lakin başroldeki oyuncu influenza virüsüydü. Aşı ona karşı geliştirilmişti lakin artık koronavirüs başrol oyuncusu olunca bir şey yapamadık. Çünkü şimdiye kadar onu hiç dikkate almamışız.”

Prof. Dr. Yeşilada, her hastalığın tabiatta bir karşılığı olduğunu, bunu bulmanın bilim adamlarına düştüğünü sözlerine ekledi.

İstanbul haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Kovid-19’a karşı bağışıklığı güçlendirmek için ‘bitki özütlü pastil’ önerisi haberini okudunuz.

Yazar: Zeynep Rakipoğlu, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Melda Altakhan

Bir önceki yazımız olan ABD'de 3 Kasım'da yalnızca lider değil, Kongrenin yeni tertibi de belirlenecek başlıklı makalemizde Cumhuriyetçi, Demokrat ve Senatoda hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe