Kovid-19 tekrar geçirilebilir

kovid 19 tekrar gecirilebilir TecN6ZPb
Google Haberlere Abone Ol

İSTANBUL (AA) – Sıhhat Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Bursa Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Elif Güler …

İSTANBUL (AA) – Sıhhat Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Bursa Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Elif Güler Karı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) birinci olarak Çin’de teneffüs yolu belirtileri gelişen bir küme hastada yapılan araştırmalar sonucunda tanımlanan bir virüs olduğunu hatırlattı.

Okulların da açılmasıyla birinci akla gelen sorunun çocuklar ve Kovid-19 olduğunu aktaran Karı, virüsün erişkinlerde ağır tablolara yol açtığının artık bilinse de çocuklarda Kovid-19’un ne halde geçirildiğinin merak edildiğini söyledi.

Yararı, yetişkinlere kıyasla daha az çocuğun hasta olduğunu lakin çocukların da Kovid-19 nedeniyle hastalanabildiğini, virüsü diğerlerine yayabildiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Kovid-19’lu çocukların çoğu hafif semptomlara sahiptir yahut hiç semptom göstermez. Birtakım çocuklar ise Kovid-19’dan önemli biçimde hastalanabilir. Nefes almalarına yardımcı olmak için hastaneye yatış, ağır bakım yahut ventilatöre ihtiyaç duyabilirler. Ender durumlarda hayatlarını kaybedebilirler. 1 yaş altındaki bebeklerde, astım, kronik akciğer hastalığı, diyabet, genetik, nörolojik yahut metabolik durumlar, konjenital kalp hastalığı, imünsüpresyon ve obezite varlığında Kovid-19 hastalığı daha önemli seyredebilir. Çocuklarda en yaygın semptomlar ateş ve öksürüktür. Belirtiler ortasında burun akıntısı, tat yahut koku kaybı, boğaz ağrısı, nefes darlığı, ishal, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, yorgunluk, baş ağrısı, kas ağrısı, özellikle 1 yaşın altındaki bebeklerde iştahsızlık yahut yetersiz beslenme de olabilir. Nefes almada güçlük, mavimsi dudaklar yahut yüz varsa hemen hastaneye başvurmak gerekir.”

“D vitamini tedavisiyle bulgularda düzelme de saptanmıştır”

Annelerin en çok merak ettiği öteki bir sorunun da gebelikte Kovid-19 geçirilmesi sonucu bebeğin etkilenip etkilenmediği yahut emzirme süreci olduğunu vurgulayan Karı, hastalığın gebelikte bebeğe geçişinin görülmediğini, bebekte konjenital anomali yahut doğum komplikasyonuna, erken doğuma yol açtığına dair delil olmadığını bildirdi.

Çıkarı, hastalığın doğum sonrası anneden teneffüs yoluyla bebeğe geçtiğinin düşünüldüğünü tabir ederek, şunları kaydetti:

“WHO, CDC, UNICEF anne hastanede yatacak kadar ağır hastalık geçirmiyorsa bebek ile ayrılmasını önermemektedir. Maske takmak, el yıkamak ve birebir odada farklı yatakta yatırmak kafidir. Annenin bebeğini emzirmesi bu kuruluşlarca özellikle önerilmektedir. Son dönemde Kovid-19 geçiren annelerin sütünde bebeği koruyan bileşenler de tespit edilmiştir. Bu da emzirmenin önemini bize göstermektedir.”

Çıkarı, birçok kişinin de “Kovid-19 tekrar geçirilebilir mi?” sorusunu sorduğunu lisana getirerek, şöyle devam etti:

“Kovid-19 tekrar geçirilebilir mi, sorusunun cevabı maalesef evettir. Oluşan antikorlar 3 ay hamidir, sonrasında hastalık tekrarlayabilir. Hastaların kanında 3 ay boyunca esirgeyici antikorlar saptanabilir. Sonuçta Kovid-19 ile mücadelede her gün yeni bilgiler ediniyoruz, hastalığın ilerleyişini maske, uzaklık, hijyen kurallarına uyarak, sağlıklı beslenmeye çaba edip, farkındalığımızı arttırarak durdurabiliriz.”

Bunların yanı sıra, yapılan son çalışmalarda vitamin D eksikliği olan hastalarda Kovid-19’un daha ağır seyrettiğinin, ağır bakıma yatış ve ölüm oranlarının daha yüksek olduğunun gösterildiğini hatırlatan Çıkarı, “D vitamini tedavisiyle bulgularda düzelme de saptanmıştır. Tekrar C vitamininin ve çinko tedavisinin hastalığın seyrine olumlu tesirleri bildirilmiştir. En güncel çalışmalar propolis ile ilgilidir. Virüsün hücre içine girişinden itibaren savaşarak enfeksiyonun ilerleyişini engelleyen önemli bir doğal takviye olduğuna dair birçok çalışma vardır.” değerlendirmesini yaptı.

İstanbul haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Kovid-19 tekrar geçirilebilir haberini okudunuz.

Yazar: Hatice Şenses Kurukız, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Niğmet Koşarhan

Bir önceki yazımız olan TBMM Lideri Şentop beraberindeki milletvekilleriyle Azerbaycan'a gitti başlıklı makalemizde Ak Parti ve Milletvekili hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe