Kovid-19 aşısıyla ilgili gelişmeler turizmcileri umutlandırdı

kovid 19 asisiyla ilgili gelismeler turizmcileri umutlandirdi 3Wllc7Sr
Google Haberlere Abone Ol

ANTALYA (AA) – Geçen yıl parlak bir dönem geçiren ve yeni rekor beklentileriyle 2020’ye giren turizm sektörü, salgın …

ANTALYA (AA) – Geçen yıl parlak bir dönem geçiren ve yeni rekor beklentileriyle 2020’ye giren turizm sektörü, salgın nedeniyle istediği düzeyde bir dönem geçiremedi.

Türkiye’de devlet ve özel sektörün iş birliğiyle hayata geçirilen uygulamalar ise salgının tesirlerini bir nebze de olsa ortadan kaldırdı. Geçen dönem ülke genelinde yaklaşık 15 milyon, “turizmin başkenti” Antalya’da ise 3,5 milyon turist ağırlandı.

Salgının önüne geçilmesi maksadıyla farklı ülkeler ve firmalarca yapılan aşı geliştirme çalışmalarıyla ilgili haberler ise 2021 turizm dönemi için beklentileri arttırdı.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Lideri Ülkay Atmaca, AA muhabirine, sektörün 2020’de sıkıntı bir dönem geçirdiğini söyledi.

Böyle bir dönemde gelen turist sayısından çok açık kalan otel sayısına önem verdiklerini vurgulayan Atmaca, “Rakip ülkelerde oteller kapanırken, biz turizm yaptık. Devlet ve özel sektör olarak el ele verdik, otellerimizi açtık, konuk ağırlamaya devam ettik. Böyle bir dönemde turizm yapabiliyor olmak çok büyük güç kaynağı. Kendimizle ne kadar gurur duysak azdır.” dedi.

Atmaca, Güvenli Turizm Sertifikası uygulamasının hayata geçirilmesi, sektörün kısa sürede yeni şartlara adapte olması ve yurt içiyle dışına “güvenli-sağlıklı” tatil imajının süratli bir halde verilmesi üzere çalışmaların önemli olduğunu lisana getirdi.

Turizmde hareketliliği sağlayan başta yerli turist olmak üzere tüm tatilcilere teşekkür eden Atmaca, hiçbir tesiste çok büyük bir olay olayı yaşanmadığını, alınan önlemlerle turistlerin keyifli bir formda ayrıldığını belirtti.

Sektörün 2021 için umutlu olduğunu tabir eden Atmaca, “Özellikle aşıyla ilgili gelişmeler, gelecek dönem için umutlarımızı yeşertiyor. Aşı konusundaki her olumlu haber, sektöre olumlu yönde yansıyor. Aşının, tabana vuran turizmi süratli halde ayağa kaldıracağına inanıyoruz.” diye konuştu.

“Turizm treninin suratı aşıya endeksli”

Antalya Kent Kurulu Turizm Çalışma Kümesi Lideri Recep Yavuz da aşı gelişmelerinin turizm sektörünce yakından takip edildiğini söyledi.

Aşının bulunmasının sektöre moral verdiğini lisana getiren Yavuz, “Herkesin kısa sürede aşı olması mümkün değil fakat tatile gidecekler aşı konusunda istekli olacaklardır. Ayrıyeten birçok ülke turistlere aşı kartıyla giriş müsaadesi verecek. Turizm treninin hızlanması ya da yavaşlaması büsbütün aşıyla ilgili gelişmelere endeksli.” değerlendirmesinde bulundu.

Gelecek yılın 2020’den daha güzel olacağı yönünde görüşün hakim olduğunu aktaran Yavuz, 2019 ile 2020’nin karışımı bir dönem beklediklerini kaydetti.

Yavuz, 2021’de sıhhat konusunda güvenli, inandırıcı ve kapasiteli ülkelerin tercihte öne çıkacağını vurguladı.

“İnsanlar seyahat etmeyi özledi”

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Batı Antalya Bölge Lideri İstek Perçin de aşı çalışmalarının olumlu tesirlerini görmeye başladıklarını bildirdi.

Gelecek dönem için rezervasyon yaptıracak tatilcilerin de aşı çalışmalarını yakından takip ettiğini anlatan Perçin, “Aşının bulunması ve giderek kullanımının yaygınlaşması rezervasyonları da olumlu yönde etkileyecek. Aşı, sektörümüz için son derece önemli bir husus.” sözlerini kullandı.

İnsanların uzun süredir tatile çıkamadığını ve seyahat etmeyi özlediğine dikkati çeken Perçin, salgın nedeniyle yaşadıkları olumsuz havayı atmak isteyenlerin de seyahate çıkmak isteyebileceğini söyledi.

Muhabir: Hatice Özdemir Tosun

Antalya haberleri ve İktisat kategorisinde yer alan Kovid-19 aşısıyla ilgili gelişmeler turizmcileri umutlandırdı haberini okudunuz.

Yazar: Hatice Özdemir Tosun, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Mehmet Akgün

Bir önceki yazımız olan Syedra Antik Kenti ziyaretçilerini tarihi seyahate çıkarıyor başlıklı makalemizde Yollar hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe