KOSGEB Destekleri Nelerdir? 2020 Güncel Şartları

2020 KOSGEB Destekleri Nelerdir
Google Haberlere Abone Ol

KOSGEB destekleri 2020 yılında da çok sayıda girişimciyi desteklemek ve küçük, orta, büyük işletmelerin geliştirilmesine katkı sağlamak adına verilmeye devam ediyor. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından 2020 yılında sunulan başlıca destekler:

 • Girişimcilik Destekleri,
 • AR – GE, Teknolojik Üretim ve Yerleştirme Destekleri,
 • İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri,
 • KOBİ Finansman Destekleri,
 • Laboratuvar Hizmetleri,
 • İŞGEM/TEKMER Destek Programları

Hemen hemen tüm sektörler, girişimciler ve işletmeler için farklı miktarlarda ve türlerde hibe projelerinin yanı sıra, düşük faizli/faizsiz geri ödemeli kredi avantajı sağlamaktadır. 2020 KOSGEB destekleri genellikle ilk önceliği kadın ve genç girişimciler için vermektedir. Bunun yanı sıra üretim ve ihracat odaklı üretim gerçekleştirmek isteyen girişimciler içinde öncelik verilir.

2020 KOSGEB Girişimcilik Destekleri Nelerdir?

KOSGEB girişimcilik destek programları kapsamında üç farklı destek türü sunulur. Buna göre KOSGEB Girişimcilik Destek Programları kapsamında verilen destekler ve destek tutarları:

 • Geleneksel Girişimci Destek Programı: 5.000 – 10.000 TL kuruluş desteği – 5.000 – 20.000 TL performans desteği – 5.000 TL sertifika desteği.
 • İleti Girişimci Destek Programı: 100.000 – 300.000 TL makine/teçhizat/yazılım desteği – 10.000 TL danışmanlık desteği.
 • İş Planı Ödülü Destek Programı: Yükseköğretim kurumları ile gerçekleştirilen 15.000 – 25.000 TL – yurtiçi/yurtdışı kurumlarca düzenlenen 100.000 TL – KOSGEB tarafından düzenlenen, ilk 3 için toplam 100.000 TL

Her bir destek programı için farklı oranlarda destek ödemesi yapıldığı gibi başvuru içinde girişimcilerden farklı şartları sağlamaları istenmektedir. Söz konusu şartları sağlamayan adayların girişimcilik desteklerine başvuru yapmaları mümkün değildir.

KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir
KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir

KOSGEB KOBİ Finansman Destekleri

KOSGEB KOBİ destekleri arasında iki farklı destek türü sunulur. KOBİ Finansman Destek Programı ile KOBİ’lerin kredi faiz desteğine ihtiyaç duyduklarında bu destek programı uygulanmaktadır. İkinci olarak ise Gelişen İşletmeler Pazarı KOBİ Destek Programı sunulur. İkinci destek programında Borsa İstanbul’da yer almak isteyen işletmeler desteklenmektedir.

KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarının çözümlerinde 500.000 TL’ye kadar faiz desteği sağlanmaktadır. 50.000 – 500.000 TL arasında kredi alt ve üst limitleri ile 18 – 36 ay vade imanları ile KOBİ’ler kredi ihtiyaçlarınız KOSGEB üzerinden karşılayabilir. 2020 KOSGEB destekleri arasında son yıllarda KOBİ destek programlarına olan ilgi bir hayli artmıştır.

2020 KOSGEB Destekleri Nelerdir
2020 KOSGEB Destekleri Nelerdir

KOSGEB İşletme Geliştirme ve Büyütme Destekleri

KOSGEB işletme geliştirme destekleri sayesinde yenilikçi ve katma değer ürün üretimi gerçekleştiren firmaların işlerini ve işletmelerini geliştirmeleri ile yurt dışı Pazar destek programları ile faaliyet alanlarının genişletilmesi hedeflenmiştir. KOSGEB tarafından bu destek programı kapsamında sunulan başlıca destek unsurları:

 1. İşletme Geliştirme Destek Programı
 2. İş Birliği Destek Programı
 3. KOBİGEL (KOBİ Geliştirme Destek Programı)
 4. Yurt Dışı Pazar Destek Programı
 5. Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı
 6. Tematik Proje Destek Programı
 7. Genel Destek Programı

2020 KOSGEB Destekleri Başvuru Şartları

KOSGEB destekleri başvuru şartları arasında ilk olarak girişimcilerin 32 saatten oluşan Uygulamalı Girişimcilik Eğiti programlarına katılmaları ve kurstan başarılı bir şekilde mezun olmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra:

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 2. 18 yaşından büyük olmak,
 3. İŞGEM kapsamında yer alan, 1 sene içinde işletme kuran, beyanname dolduran veya KOSGEB veritabanına kayıtlı olan girişimciler,
 4. Başvuru yapılacak programın şartlarını taşımak vb.

KOSGEB başvuru şartları aranmaktadır. 2020 KOSGEB destekleri ile işletme kurmak veya işletmelerini geliştirmek isteyen girişimcilerin söz konusu şartları sağlamaları ve iş planlarının kabul edilmesi gerekir. Eğitim destek programları ile girişimciler için her türlü destek sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Glovo Neden Kapandı? Glovo Uygulaması Neden Çalışmıyor? başlıklı makalemizde glovo ekşi, glovo haberleri ve glovo neden çalışmıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe