KOSGEB Bana Kredi Verir Mi? – 2020 KOSGEB’in Tüm Şartları

kosgeb kredisi basvurusu nasil 2020
Google Haberlere Abone Ol

KOSGEB, iş kuran fakat yeterli sermayesi bulunmayan kişilere, hem iş yeri yönetme ile ilgili eğitim veren hem de maddi destek sağlayan bir kurumdur. KOSGEB, iş kuran kişilere hibe, faizsiz kredi ve düşük faizli kredi imkanı sunmaktadır. Bu imkanların karşılığında ise sadece iş yerini geliştirmelerini istemektedir.

Her yıl binlerce kişi KOSGEB’e başvurup kredi almaktadır. Kredi almak için bazı kriterlere sahip olmak gerektiği için bu krediyi herkes alamayacaktır. Böylece daha kaliteli iş yerleri çoğalmış olduğu için devlet ekonomisi bu durumdan fayda görecektir. Siz de iş yerinizi geliştirmek istiyorsanız ve sermayeniz yoksa KOSGEB’e başvurmanız size fayda sağlayacaktır.

KOSGEB’in Amacı Nedir?

Tam adı Türkiye Cumhuriyeti Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan KOSGEB, 1990’lı senelerden itibaren işletmesini geliştirmek isteyen kişilere kredi ve hibe vermektedir. İş yeri geliştirmek isteyen çoğu kişinin güzel bir fikri olsa da parası olmadığı için bu fikirler boşa gitmektedir.

Herhangi bir fikrin boşa gitmemesi ve daha çok işletme açılması adına KOSGEB kişilere kredi ve hibe desteği sağlamaktadır. Devlet tarafından kurulan bu kurumun en büyük amacı halkı üretime ve girişimciliğe itmektedir. Hibe ve kredi desteği alabilen kişiler, iş yerini yönetmeyi öğrendiği gibi iş yerinin bazı giderlerini de karşılamaktadırlar.

KOSGEB’den Kredi Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

KOSGEB, her sene birçok insana faizsiz kredi ve hibe desteği sağlamaktadır. Bu kurumdan kredi almak isteyen kişilerin faizsiz krediye ulaşabilmesi için yerine getirmesi gereken şartlar bulunmaktadır. Kurumun şartları yerine getirilmezse, faizsiz kredi sahibi olmak mümkün değildir.

Bir sene öncesinde KOSGEB tarafından kredi için başvuran birçok insana 50 bin ila 100 bin lira arasında faizsiz kredi desteği sağlanmıştır. 2020 senesine girdikten sonra alınacak destekler, geleneksel ve ileri olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

KOSGEB, hem illerde hem de ilçelerde faaliyet göstermektedir. Kredi almak isteyen kişilerin ilde veya ilçede faaliyet gösteren KOSGEB müdürlüklerine başvurmaları gerekir. KOSGEB, bu kişileri Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi programına dahil edecektir. Bu eğitim programını başarıyla bitiren ve belgesini alan kişiler, kredi alabilmek için ilk hakkı kazanacaklardır.

KOSGEB, her ilde veya ilçede başvuru sayısı yeterli sayıyı bulduğunda kursları başlatmaktadır. Bu kurslar için başvuran herkesin kursa kayıt olması mümkün değildir. Kursa alınmanız için KOSGEB sizin bir araştırmanızı yapar ve sonra kursa başlayabilirsiniz.

Yenilikler yapmayı seven KOSGEB, 2020 yılında Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi derslerine uzaktan eğitim özelliği getirmiştir. Bu sayede kursa başladığınızda evinizden veya istediğiniz herhangi bir yerden ders izleyebilirsiniz.

KOSGEB, kursları verirken herhangi bir ücret talebinde bulunmamaktadır. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kursuna giden ve başarıyla tamamlayan her kişinin kursta kendine aktarılan bilgiler sayesinde iş planı kurabilmesi gerekir. Çünkü; KOSGEB kredi vermeden önce sizden iş planı da isteyecektir.

KOSGEB’e iş planı ve iş projesini sunan kişiler, eğer onaylanırsa her türlü kredi desteğinden faydalanabilirler fakat kredi desteği almadan önce kişinin bir iş yeri kurması gerekmektedir. Kurulan bu iş yerini KOSGEB’e işletme olarak kaydettirmek de en önemli işlemdir.

Daha sonrasında gerekli evraklarla KOSGEB müdürlüklerine başvuran girişimci, iş yerini açarken harcadığı her şeyin faturasını ve gerekli ek belgeleri teslim eder. KOSGEB iş yeri giderleri için bazen kredi yerine hibe vermektedir. Böyle bir durum her işletme için daha iyi ve daha karlı olacaktır.

KOSGEB tarafından gönderilen yetkililer, iş yerinde bulunan ve faturaları kuruma teslim edilen her şeyi tek tek denetlerler. Eksik hiçbir şeyin olmamasını yetkililere fatura yazan bütün eşyalar gösterilmelidir. Buna ek olarak iş yeri için gerekli olmayan eşyaların da ücreti ödenmez.

2020 KOSGEB’in Tüm Şartları Nelerdir?

KOSGEB’den hibe veya kredi almak için birçok kişi başvuru yapmak istemektedir fakat her başvuru kabul edilmeyecektir. KOSGEB’e kredi almak için başvuru yapan kişilerin sahip olması gereken kriterler aşağıda yer almaktadır:

  • Türkiye vatandaşı olmak
  • 18 yaşından büyük olmak
  • KOSGEB’in veri tabanlarında kayıtlı olmak
  • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılıp başarı olarak bitirmiş olmak
  • Beyanname dolduranlar
  • İŞGEM içerisinde bulunan girişimcilerden biri olduktan sonra 1 yıl içerisinde işletme açmış olmak

Bu şartlara uyan kişiler, sunulacak olan kredi hizmetinden yararlanabilmektedirler. Doldurulan beyannameler, yetkili kişiler tarafından incelenecektir. Uzman kişilerle görüşüldüğü zaman işleri geliştirme adına çeşitli destekler de verilecektir.

Destek almak isteyen KOBİ’lerin Resmi Gazete’de yayınlanan KOBİ tanımına uyuyor olması gerekmektedir. Bir işletme KOBİ değilse, bu imkanlardan yararlanamayacaktır. Bu yüzden KOSGEB desteği almadan önce iyi bir araştırılma yapılmalı ve iş yeri açılmalıdır.

Banka Borcu Olanlar KOSGEB Kredisi Alabilir mi?

KOSGEB’den geri ödemeli kredi alınabilmesi için başvuru sürecinde teminat mektubu istenir. Teminat mektubu, bankalardan ve kredi garanti fonundan alınabilir. Bankaya borcu olan bir kişiye muhtemelen banka kredi vermeyecektir. Bu yüzden devlet banka borcu olanlara kredi vermemektedir.

KOSGEB’den kredi alamayabilirsiniz fakat hibe almanız durumunda banka bu duruma engel olmayacaktır. Bankalardan teminat mektubu alamayan kişiler, Kredi Garanti Fonuna başvurarak bankanın vermediği teminat mektubunu buradan daha kolay alabilirler.

KOSGEB’le ortak olan bu fon, başvurunuzu inceler ve onay verilirse teminat mektubu sahibi olabilirsiniz. Aldığınız mehtup sayesinde 70 bin liraya varan %0 faizli krediler almanız mümkündür.

KOSGEB covid-19 destek kredisi nasıl alırım
KOSGEB covid-19 destek kredisi nasıl alırım

Koronavirüs (COVİD-19) Salgınından Korunmak Üzere Alınan Tedbirler Kapsamında Üretilecek Ürünlere Verilen KOSGEB Destekleri

Koronavirüs (COVİD-19) Salgınından Korunmak Üzere Alınan Tedbirler Kapsamında Üretilecek Ürünler

KOBİ Teknoyatırım Destek Programı Uygulama Esasları 1’inci Maddesi birinci fıkrası (b) bendi kapsamında üretilecek ürünler için aranan paydaş ile işbirliği ve yatırım projesi bütçesinin 10 Milyon TL’yi aşmaması koşulu ile aşağıda yer alan listedeki ürünlerin üretimi desteklenecektir.

KOSGEB kredi desteği nasıl alınır
KOSGEB kredi desteği nasıl alınır
Ürünler* HS6/GTİP Kodu HS6/GTİP Tanımı
Dezenfektanlar 290512 Propan1ol (propil alkol) ve propan2ol (izopropil alkol)
340290 Diğer yıkama, temizleme müstahzarları
380894 Dezenfekte ediciler
Kolonya 330300900011 Kolonyolar
Koruyucu Elbise 621132 Erkek/erkek çocuk için diğer giyim eşyası; pamuktan
621133 Erkek/erkek çocuk için diğer giyim eşyası; sentetik/suni lifden
621142 Kadın/kız çocuk için diğer giyim eşyası; pamuktan
621143 Kadın/kız çocuk için diğer giyim eşyası; sentetik/suni lifden
621149 Kadın/kız çocuk için diğer giyim eşyası; dokunabilir diğer  maddeden
Koruyucu Gözlük 900490 Diğer gözlükler
Maske 630790981011 Tıbbi maskeler (bir kullanımlık); dokunmamış mensucattan; örme  veya kroşe HARİÇ
Eldiven 401511000000 Cerrahide kullanılan eldiven (sertleştirilmemiş vulkanize kauçuktan)
Ventilatör** 901920 Ozonoterapi, oksijenoterapi, /diğer terapi cihazları ve aksam, parçaları

 

* Listede yer alan ürünler Koronavirüs (COVİD-19) salgınından korunmak üzere alınan tedbirler kapsamında üretilmek üzere projelendirilmelidir.

**Cari İşlemler Hesabına Katkı Sağlayacak Ürün Listesinde yer alan Tıbbı Cihaz Ürün Listesi kapsamında projelendirilebilir.

TEKNOYATIRIM Destek Programı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

KOSGEB COVID-19 Kamu Destekleri

KOSGEB COVID-19 mücadelesi kapsamında üreteceğiniz  ürünler için destek alabileceğiniz kamu, banka, dernek gibi yerlerin listesi için buraya tıklayın.

KOSGEB coronavirüs mücadele kapsamında üretim desteği
KOSGEB coronavirüs mücadele kapsamında üretim desteği

Bir önceki yazımız olan 2020 Pilot Maaşları Ne Kadar? Pilot Olma Şartları? başlıklı makalemizde 2020 pilot, 2020 pilot maaşı ve 2020 pilot maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe