Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir?

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir?
Google Haberlere Abone Ol

Kıdem tazminatı İş Kanunu kapsamında işten çıkarılan çalışanlar için işveren tarafından ödenmesi gereken toplu ücretleri ifade etmektedir. Kişi çalıştığı her bir yıl için bir maaşı kadar kıdem tazminatı alır. Söz konusu tazminatın alınması için en temel şart en az 1 yıl boyunca aynı kurumda sigortalı olarak çalışılmış olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kıdem tazminatı alma şartları:

  • İş akdinin (iş sözleşmesi) işveren tarafından sonlandırılmış olması,
  • Deneme süresi dahil olmak üzere aynı kurumda 1 yıl çalışmış olmak,
  • İşten ayrılmayı zorunlu kılan hallerin ortaya çıkmış olması (askerlik, emeklilik vb.)

Olarak belirlenmiştir. 2020 kıdem tazminatı şartları sağlanması halinde tüm çalışanların bu haktan yararlanması mümkündür. İşveren tarafından iş akdinin feshi durumunda söz konusu tazminat ödemesinin yapılmaması durumunda çalışan tarafından yargı yoluna başvurulması mümkündür.

 

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem ve ihbar tazminatı günümüzde çalışan ve işverenler arasında çok sık gündeme gelen ve yargıyı meşgul eden konular arasında yer almaktadır. Ülkemizde 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında düzenlenen kıdem tazminatı, bir kişinin işvereni tarafından işten çıkarılması veya bazı zorunlu hallerde kişinin kendi isteği ile işten çıkmasını gerektiren durumlarda ödenmesi gereken tazminattır.

İşçinin çalıştığı her bir yıl için bir maaş kadar kıdem tazminatı ödemesi yapılır. Çalışanların bu tazminat hakkından yararlanması için en az 1 yıl süreyle kesintisiz olarak aynı kurumda çalışmış olması şarttır. Bunun yanı sıra kıdem tazminatından sadece işçiler yararlanabilir. Memurların kıdem tazminatından yararlanmaları mümkün değildir.

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir?
Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir?

Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir?

Kıdem tazminatı kimlere ödenir sorusu için farklı yanıtlar aramak mümkündür. Kıdem tazminatının en temel şartı 1 yıl süreyle kesintisiz olarak kişinin aynı işyerinde/kurumda çalışmasıdır. Kendi isteği ile zorunlu bir neden olmadığı halde işten ayrılan kişiler için bu tazminat ödenmez. Erkeklerde askerlik nedeniyle iş akdinin sonlandırılması ve kadınlarda evlilik gibi durumlarda kıdem tazimatı ödemesi yapılabilmektedir.

Öte yandan emeklilik için gerekli süreyi tamamlayan ve prim gün sayısını dolduran kişilerin de bu haktan yararlanmaları mümkündür. 2020 kıdem tazminatı şartları sağlandığı takdirde kişilerin kıdem tazminatı almaya hak kazanması mümkündür.

 

Kıdem Tazminatı Tavan ve Taban Fiyatı Ne Kadar?

Kıdem tazminatı tavan fiyatı kişinin yıllık olarak kazancının bu fiyatın altında kalması durumunda uygulanan fiyatlardır. Maaşı söz konusu tavan fiyatın altında olan çalışanların her yıl için farklı etkenlere bakılarak belirlenen tavan fiyatlar üzerinden hesaplanması mümkündür. 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olmak üzere Ocak – Haziran döneminde uygulanacak kıdem tazminatı tavan fiyatı 6 bin 730 lira olarak hesaplanmıştır.

Buna göre aynı iş yerinde 10 yıl süre ile çalışan bir kişi, kıdem tazminatı almaya hak kazandığında 67 bin 300 lira kıdem tazminatı alması mümkündür. Kıdem tazminatı hesaplamasında kişinin aylık kazancı ve sigortalılık süresi dikkate alınır. Bu nedenle herkes için farklı oranda kıdem tazminatı ödemesi yapılmaktadır.

Kıdem Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kıdem tazminatı hesaplama işlemleri için işe başlama tarihinden çıkış tarihine kadar olan çalışılan her bir yıl için işveren tarafından işçiye 30 günlük brüt ücreti tutarında ödeme yapılır. İşe başlama tarihi ve işten ayrılma tarihinde uygulanan kıdem tazminatı oranları bu unsurlara göre belirlenmektedir. Kıdem tazminatı hesaplamasında sadece damga vergisi kesintisi yapılmaktadır. Bunun dışında herhangi bir kesinti söz konusu olamaz. 2020 kıdem tazminatı şartları sağlandığı takdirde iş akdi sonlandırılan veya işten ayrılmayı gerektiren zorunlu etkenlerin olması durumunda herkes bu tazminattan yararlanabilir.

Bir önceki yazımız olan 2020 İşsizlik Maaşı Ne Kadar? Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizde 2020 işsizlik maaşı, 2020 işsizlik maaşı hesaplama ve 2020 işsizlik maaşı kaç ay hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe