İzmir Depreminin Uydu Görüntüleri Paylaşıldı

izmir depreminin uydu goruntuleri paylasildi usTmyUBs
Google Haberlere Abone Ol

İstanbul Teknik Üniversitesi Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama Merkezi (İTÜ UHUZAM), 30 Ekim Cuma günü İzmir Seferihisar açıklarında …

İstanbul Teknik Üniversitesi Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama Merkezi (İTÜ UHUZAM), 30 Ekim Cuma günü İzmir Seferihisar açıklarında gerçekleşen 6,9’luk zelzelenin uydu manzaralarını yayınladı. Türkiye’nin birinci uydu yer gözlemevi olma unvanına sahip olup, Türkiye’nin en geniş uydu manzara arşivine sahip olan merkez, zelzelenin yol açtığı yıkımı gözler önüne seriyor.

İzmir sarsıntısına ilişkin imajlar, Pleiades ile WorldView-2 (WV-2) isimli uydular aracılığıyla sağlandı. Ayrıyeten paylaşılan manzaralarda, sarsıntının en çok vurduğu Bayraklı değil, Seferihisar’da meydana gelen tsunaminin de bıraktığı tesirler görülebiliyor. Bugüne kadar paylaşılan imajlarla yerden gördüğümüz enkazlar, uzaydan da durumun ne kadar içler acısı olduğunu ortaya koyuyor.

İşte uydudan alınan o imgeler

izmir depreminin uydu goruntuleri paylasildi 0 Zc4Gvpc1

İTÜ UHUZAM tarafından paylaşılan imgeler, İzmir’de çöken çabucak her binayı gösteriyor. Örneğin üstteki imaj, zelzele sırasında yerle bir olan Yağcılar Apartmanı’na ilişkin. Ayrıyeten sarsıntı nedeniyle yan yatan Yılmaz Erbek Apartmanı ile Barış Sitesi de uydu kameralarına yansıdı. 

izmir depreminin uydu goruntuleri paylasildi 1 CQj9nOlE

Paylaşılan imajlarda, Seferihisar’da yan yatan tekneler de görülebiliyor. Ayrıyeten İTÜ UHUZAM, toplanma alanları, çadır kentleri, arama kurtarma çalışmalarının devam edişini, iş makinelerini ve öteki her şeyi de gösteriyor. Şayet İTÜ UHUZAM’un paylaştığı çok daha fazla manzaraya ulaşmak isterseniz, burada bulunan ilişkiyi kullanabilirsiniz.

izmir depreminin uydu goruntuleri paylasildi 2 fPUy7Xtv

Kaynak: Webtekno

Bir önceki yazımız olan İzmir'de Depremler İçin Erken Uyarı Sistemi Kurulacak başlıklı makalemizde Bina, Deprem ve İzmir hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe