İsviçre’yi AB ile bağlantılarda ‘Brexit’ gibisi şiddetli süreç bekliyor

isvicreyi ab ile baglantilarda brexit gibisi siddetli surec bekliyor HVC49TWp
Google Haberlere Abone Ol

CENEVRE (AA) – Nüfusu 8,6 milyona ulaşan ve 26 kantondan oluşan İsviçre, ülkede sık sık yapılan referandumlar aracılığıyla …

bedava bitcoin kazan

CENEVRE (AA) – Nüfusu 8,6 milyona ulaşan ve 26 kantondan oluşan İsviçre, ülkede sık sık yapılan referandumlar aracılığıyla direkt demokrasi ile yönetiliyor.

İsviçre’de yaşayan her dört şahıstan biri göçmen. Ülkedeki 2,1 milyon yabancı asıllı nüfusun yüzde 68’ini Avrupa Birliği ile İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn vatandaşları oluşturuyor. Çoğunluğu Almanca konuşulan kantonlarda olmak üzere İsviçre’de 130 bin civarında Türk yaşıyor.

Dünyanın en güçlü ülkeleri ortasında bulunan İsviçre’de birtakım kısımlar vakit zaman göçmen zıddı çıkışlar yapıyor. 2019 Ekim ayında yapılan seçimlerde yüzde 25,6 oy ile tekrar birinci parti olan sağcı İsviçre Halk Partisi (SVP) de bunlardan biri. Gerçekten hafta sonu yapılan referandumda AB ile hür deveranı sonlandırma teklifine de SVP öncülük etti. SVP ve teklifi destekleyen öteki kesitler, kontrolsüz ve orantısız bir göç yaşandığını, iş fırsatlarının ve yüksek maaşların tehdit altında olduğunu, bu adım sayesinde İsviçre’nin sonlarını koruyacağını ve göçmen akışının denetim edileceğini belirtiyordu.

Karşı çıkanlar ise teklifin kabul edilmesi durumunda İsviçre iktisadının ziyan göreceğini ve AB ülkelerinde yaşayan yaklaşık 450 bin İsviçre vatandaşının hür dolanım hakkının elinden alınacağını savunuyordu.

“Swissexit” gerçekleşmedi

Kamuoyu araştırmalarının da öngördüğü halde referandumda oy kullanan seçmenlerin yüzde 61,7’si teklifi reddetti. Teklif, ülkedeki 26 kantonun yalnızca 4’ünde takviye gördü. Fransızca konuşulan kantonlar teklife en fazla “hayır” oyuyla karşı çıkarken, İtalyanca konuşulan Ticino kantonu ve Almanca konuşulan kırsal kısımlardaki kimi küçük kantonlar ise “evet” oyu kullandı. Böylelikle 1999 yılında AB ile imzalanan Bireylerin Hür Dolanımı Muahedesi’ni (AFMP) sona erdirmeyi amaçlayan teşebbüs başarısızlıkla sonuçlandı.

Ülkede yayın yapan kimi medya kuruluşları ise pazar günü yapılan referandumu Brexit ile kıyaslayarak “Swissexit” olarak tanımladı.

Hakikaten, referandum öncesi teklifin kabul edilmesinin Brexit’ten daha kötü bir sonuç doğuracağı ihtarında bulunan İsviçre Adalet Bakanı Karin Keller-Sutter, referandum sonucundan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

“SVP için en büyük fiyasko”

Seçim sonuçlarını pahalandıran kimi haber siteleri, “halkın SVP’nin hızına tokat attığını” yazdı. İsviçre’nin ulusal yayın yapan tek ve en büyük gazetesi Blick, sonuçları, “Parlamentodaki en büyük parti için 2007’den bu yana en büyük fiyasko” olarak niteledi. The Neue Zürcher Zeitung (NZZ) gazetesi ise sonucu “SVP için acı yenilgi” başlığıyla duyurdu.

Seçimlerin sonucuna bakıldığında göçmen aykırısı propagandaların İsviçreliler nezdinde kabul görmediği anlaşılıyor. Halk, tüm olumsuz görüşlere karşın AB üyesi komşularına ihtiyaç duyduğunun giderek daha fazla farkına varıyor.

İsviçre Şengen bölgesine ise 2005’te katılmış ve AB üyesi ülkelerle özgür deveran başlamıştı.

Bununla birlikte, 2014’te yapılan referandumda seçmenler, AB’den gelecek işçilere sınırlama getirilmesini kabul etmiş, böylelikle hür dolanım kısmen de olsa kısıtlanmıştı.

AB ile alakalar artık nasıl olacak?

AB, referandum öncesinde İsviçre’nin hür deveranı sonlandırması durumunda ticaret muahedesinin da biteceği yönünde ikazda bulundu. Özgür sirkülasyon sonlandırılmadı lakin İsviçre Federal Kurulu, bu hassas belgeyi ekim ayı ortasında yine ele almak ve AB ile çerçeve mutabakatını tekrar müzakere etmek istiyor.

Adalet Bakanı Keller-Sutter, pazar günü yaptığı açıklamada, İsviçre’nin AB ile bağlarındaki pozisyonunu gelecek birkaç haftada belirleyeceğini bildirdi.

Öteki yanan, İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis’in AB ile başmüzakereci olmak için Bakanlık düzeyinde birtakım düzenlemeler yapacağı belirtiliyor.

Başşehir Bern’deki birtakım uzmanlar, müzakereleri yürüten İsviçre Devlet Sekreteri Roberto Balzaretti’nin müzakerelerde başarısız olduğu gerekçesiyle Cassis’in böyle bir adım attığı yorumunu yapıyor.

Çerçeve mutabakat ne vakit imzalanacak?

İsviçre hükümeti ile AB ortasındaki alakaları yine düzenleyen çerçeve muahedeye ait müzakereler iki yıldır devam ediyor. Federal Kurul, AB ile çerçeve muahedesi konusunda oldukça temkinli davranırken, Brüksel ise daha fazla vakit kaybetmeden kısa vakitte imzalanması çağrısında bulunuyor. Bununla bir arada mutabakatın “İsviçre’nin egemenliğini ihlal ettiği” gerekçesiyle parlamentoda yahut yapılacak referandumda bu mutabakatın asla kabul görmeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

AB ile ilgilerde güçlü süreç bekleniyor

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, referandum sonuçlarını İsviçre-AB bağlantıları açısından memnuniyetle karşıladı ve kendisini tebrik etmek için İsviçre Konfederasyon Lideri Simonetta Sommaruga ile yakın vakitte bir görüşme yapacağını bildirdi.

Leyen, her ne kadar referandum sonucundan memnuniyet duysa da İsviçre Federal hükümetinin tüm partiler ile halkın takviyesini almak ve sürecin sona ermesi için “zamana oynaması” bekleniyor.

Pazar günü İsviçre tahminen “Swisexit”in eşiğinden döndü ancak İsviçre-AB ilgilerinde “Brexit” gibisi oldukça güçlü bir süreç bekleniyor.

Cenevre haberleri ve Genel kategorisinde yer alan İsviçre’yi AB ile münasebetlerde ‘Brexit’ gibisi kuvvetli süreç bekliyor haberini okudunuz.

Yazar: Bayram Altuğ, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Zeynep Özbay

Bir önceki yazımız olan Midilli Adası'ndaki Osmanlı yapıtlarına UNESCO muhafazası talebi başlıklı makalemizde Ada, Kale ve Kitabe hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe