İstiridye nedir ve istiridye nasıl temizlenir? İstiridye nasıl yenir ve faydaları nelerdir?

istiridye nedir ve istiridye nasil temizlenir istiridye nasil yenir ve faydalari nelerdir 5bUP2He8
Google Haberlere Abone Ol

Japonya’nın en iyi sokak lezzetlerinden olarak gösterilen istiridye günümüzde çok meşhur. Düşkünleri yediklerinin adetini bile saymazken bir …

istiridye nedir ve istiridye nasil temizlenir istiridye nasil yenir ve faydalari nelerdir 0 Q2tjQ4Zc

Japonya’nın en iyi sokak lezzetlerinden olarak gösterilen istiridye günümüzde çok meşhur. Düşkünleri yediklerinin adetini bile saymazken bir yandan da evde nasıl yenir konusunda da merak saldılar. Midyelere göre daha dolgun ve etli olan istiridyelerin adet fiyatı 11.50 dolardan satılıyor. Peki İstiridye nedir ve istiridye nasıl temizlenir? İstiridye nasıl yenir ve faydaları nelerdir? İşte sorunun yanıtı:

İstiridye, yumuşakçalar şubesinin yassı solungaçlılar sınıfından, ılıman ve sıcak denizlerde toplu halde yaşayan çift kabuklu bir hayvan. Zemine yapışan kabuk çukur ve büyük, üstte kalan kabuk ise düz ve daha küçüktür. İstiridyenin kabukları, derisinin salgısıdır. Kabuğun üst yüzeyi sert ve pürüzlüdür. Normal şartlarda 50 yıl yaşamayı başarabilen istiridyeler, denizdeki diğer canlılara ve avlanmaya maruz kalmaları sonucunda kısa sürede hayata veda eder. Ancak sofralara kattıkları lezzetle, popülerliklerini arttıran bir unsur olarak akıllarda kalır. İstiridye fiyatı restoranlarda ve marketlerde 15 TL civarından başlar. Yemeklere dahil edildiğinde ise biraz daha yüksek fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Avrupa ülkelerinde sıklıkla yetiştirilen istiridye, deniz içinde yaşadığı zamanlarda her canlı gibi beslenmeye ihtiyaç duyar ve kabuklarını açarak sudaki planktonları bünyesine ekler. Tükenmesi neredeyse imkansız olan istiridye, sıcak denizlerin derinliklerinde rahatlıkla bulunabilir durumdadır.

istiridye nedir ve istiridye nasil temizlenir istiridye nasil yenir ve faydalari nelerdir 1 CGjK8yFw

İSTİRİDYE NASIL TEMİZLENİR VE İSTİRİDYE NASIL YENİR?

İstiridyeyi kabuğun büyük tarafı aşağı gelecek şekilde kesme tahtasına yerleştirdikten sonra üstüne hafifçe bastırarak ucuna biraz kalın bir bıçak sokma yöntemiyle açabilirsiniz. ‘İstiridye nasıl açılır?’ diye merak ediyorsanız bu taktiği deneyerek rahatlıkla etli kısmına ulaşabilirsiniz.

TIKLA OKU: MİDYE NASIL TEMİZLENİR VE NASIL YENİR?

istiridye nedir ve istiridye nasil temizlenir istiridye nasil yenir ve faydalari nelerdir 2 CzOnrnTV

Üst kabuğu açtıktan sonra içindeki etli bölümünü üstüne limon sıkarak midye gibi yiyebilirsiniz. Farklı tatlar arıyorsanız pişmiş konserve ya da tütsülenmiş istiridye çeşitlerini deneyebilirsiniz. Daha enteresan gurme yemekler yaratmak istiyorsanız soya sosu, sarımsak, sirke, wasabi, zencefil gibi eklemeleri zevkinize göre yapabilirsiniz.

Çiğ şekilde ve limon sıkarak yediğinizde muhteşem oluyor.

istiridye nedir ve istiridye nasil temizlenir istiridye nasil yenir ve faydalari nelerdir 3

İSTİRİDYE VE MİDYE ARASINDAKİ FARK

İstiridyeleri çiğ olarak da tüketebilirsiniz fakat midyeleri yemeden önce mutlaka pişirmeniz gerekir. Midyeler akarsu, okyanus gibi alanlarda yaşarken istiridyelere denizlerin derinliklerinde her an rastlayabilirsiniz.

Anahtar kelimeler: ana yemek,İstiridye nedir,İstiridye tarifi,İstiridye yapılışı,İstiridye faydaları

Kaynak: Yasemin: https://www.yasemin.com/yemek/haber/2975698-istiridye-nedir-ve-istiridye-nasil-temizlenir-istiridye-nasil-yenir-ve-faydalari-nelerdir

Bir önceki yazımız olan Köpük nedir ve nasıl yapılır? Yemeklerin üzerine koyulan köpüğün evde yapımı başlıklı makalemizde ana yemek, en kolay Köpük ve evde köpük tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe