İran: Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün tanınması ve buna uyulması konusundaki tavrımız açık

iran azerbaycanin toprak butunlugunun taninmasi ve buna uyulmasi konusundaki tavrimiz acik
Google Haberlere Abone Ol

ANKARA (AA) – İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarındaki işgalinden kaynaklanan sorunun …

ANKARA (AA) – İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarındaki işgalinden kaynaklanan sorunun barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini ve İran, Türkiye ve Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının uygulanması için iki ülkeye yardımcı olabileceğini söyledi.

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, başşehir Tahran’da basın toplantısı düzenleyen Rebii, Azerbaycan ile Dağlık Karabağ bölgesini işgal altında tutan Ermenistan ortasındaki çatışmayı kıymetlendirdi.

Bölgede işgal öncesindeki duruma dönüş için barışçıl yol bulunması gerektiğini ve bu bahiste iki ülkeye dayanak vermeye hazır olduklarını vurgulayan Rebii, “İran’ın, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün tanınması ve buna uyulması konusundaki tavrı oldukça açıktır. İran, milletlerarası hukuk ve BM kararları çerçevesindeki bu legal hakkı tekraren vurgulamıştır.” dedi.

Azerbaycan ve Ermenistan ortasındaki meselelerin barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini belirten Rebii, “İran, Türkiye ve Rusya, uyuşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesi için BM kararlarının uygulanması yönünde iki komşu ülkeye yardım edebilir.” diye konuştu.

Rebii, “İki ülkenin birbiriyle konuşması ve problemleri çözmesi dışında öteki bir çözüm tanımıyor ve öteki tüm seçeneklerin bölge halkının çıkarlarına hizmet etmeyeceğini düşünüyoruz.” sözlerini kullandı.

Ankara haberleri ve Genel kategorisinde yer alan İran: Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün tanınması ve buna uyulması konusundaki tavrımız açık haberini okudunuz.

Yazar: Ahmet Dursun, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Mehmet Ayduran

Bir önceki yazımız olan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Bu sorunun tek bir tahlili var; Ermenistan, Azerbaycan topraklarından çekilecek başlıklı makalemizde Azerbaycan, çavuşoğlu ve Toprak hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe