iPhone batarya optimizasyonu nasıl yapılır?

iPhone batarya optimizasyonu nasıl yapılır?
Google Haberlere Abone Ol

Iphone batarya optimizasyonu nasıl yapılır?

IOS teknoloji tutkunlarının vazgeçilmezi olan iPhone cihazlarını daha uzun ömürlü ve bataryayı şarjı daha çok uzun saatler kullanmanıza yardımcı olacak ipuçları ile belirli noktaları ile dikkatleri çekmeye devam ediyor. Belirli aralıklar ile yapılması gereken bakım adımlarından bir tanesi de batarya optimizasyonu oluyor. Tabi ki gerekli adımları bilerek ona göre hareket etmek gerekir. Her cihaz için farklı bir şekilde işlemlerin yapılıyor olması iphone batarya optimizasyonu adımlarına dikkati de beraberinde getiriyor. 

Adım adım iphone batarya şarj optimizasyonu 

  • İlk olarak bataryanın tamamen boşaltılması gerekir. İçerisinde en ufak bir şarj kalmamalı ve sıfırlanarak cihazın kapanmasını sağlamak gerekiyor. 
  • Cihaz kapandığı zaman ortalama olarak bir iki saat kadar ellememek faydalı olacaktır. İmkanı varsa bir gece boyunca ellememek bataryanın sağlığı için daha önemlidir. Bu sayede cihaz içerisinde yer alan tüm verileri güvende tutabilmek adına İOS içerisinde yer alan gerekli tüm verileri muhafaza ediyor olması İOS sırasında rezerve etmesi ile az miktarda olan enerjinin tam anlamı ile kullanılmasına yardımcı olacaktır. 
  • Gerekli işlemlerin yapılmasının ardından cihaz şarja takılmalıdır. Tam anlamı ile şarj dolana kadar cihazda durması ve her ne olur ise olsun şarjdan çıkarılmaması gerekir. Dolum ardından bile çekmemek gerekir. Tam doluma rağmen cihazda tutmak cihazının tam anlamı ile dolmuş olmasına yardımcı olacaktır. Yani ortalama olarak en az iki saat cihazda tutmak faydalı olacaktır. Şarj olurken cihazın kapalı olmasına dikkat edilmelidir. Cihazda takılı olduğu sürede her ne kadar birkaç dakika sonra otomatik açılacak olsa bile başlar başlamaz cihazı yeniden kapatmak gerekir. Hem daha hızlı şarj olacak hem de daha az ısı üretmesinden dolayı batarya ömrünün uzamasına yardımcı olacaktır. 
  • Şarj dolumu gerçekleştiği an yeniden başlatmak adına bir zorlama olması gerekir. 

 Cihazlara göre bu durum;

  • İpad pro 11 inç ve ipad pro 12,9 adına; ses aç düğmesine basıp ardından da hemen bırakmak gerekir. Hemen ses kıs düğmesine de basarak, güç düğmesine de basın ve aygıt açılana kadar elinizi güç düğmesinden çekmeyin.
  • Iphone 8 ve sonrasında olan modelleri adına tek fark güç düğmesi yerine Apple legosuna basmak ona göre devam etmek olacak.
  • Iphone 7 ve plus modeller için apple legosu ekrana gelene kadar yan düğmenin yanı sıra ses kıs düğmesine en az on saniye basmak ve açılmasını beklemek olacaktır.
  • Iphone 6s ve öncesinde yer alan modellerin yanı sıra iPad ve iPod touch için apple legosu gelene kadar ana ekran düğmesinin yanı sıra üst ya da yan düğmeye on saniye kadar basılı tutmak yetecektir.

iPhone batarya optimizasyonu nasıl yapılır?Böylesi gerekli işlemlerin ardından cihaz yeniden açılır ve tam anlamı ile sıfırlanmış bir şekilde meydana gelir. Fakat bu sıfırlama adımlarının ardından içeriklerin silinmesi gibi durum söz konusu olmaz. Tüm işlemlerin ardından cihaz tekrar açılır duruma geldiği an şarj kablosu çıkarılabilir. Bu şekilde iPhone optimizasyon işlemleri yerine getirilmiş olur. 

Bir önceki yazımız olan BİP'ten Turkcell Bedava İnternet Kazanma Yolları 2020 başlıklı makalemizde bip turkcell bedava internet, Bipten İnternet Kazanma Yolları ve turkcell bip bedava internet kampanyaları hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe