iPhone 12 Pro Almak İçin Kaç Gün Çalışılmalı?

iphone 12 pro almak icin kac gun calisilmali uZNaDYqt
Google Haberlere Abone Ol

Daha çok indirim kuponlarını bir yerde toplamasıyla bilinen Picodi, vakit zaman çok konuşulan araştırmaların altına da imza atıyor. Yeni bir …

Daha çok indirim kuponlarını bir yerde toplamasıyla bilinen Picodi, vakit zaman çok konuşulan araştırmaların altına da imza atıyor. Yeni bir araştırmasının sonuçlarını açıklayan şirket, bu kere bir iPhone 12 Pro’nun hangi ülkede kaç gün çalışarak satın alınabileceğini ortaya koydu. Türkiye için epeyce can sıkıcı ayrıntılar içeren araştırma, çarpıcı sonuçlarıyla dikkat çekecek üzere görünüyor.

Apple, internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamalarda, iPhone 12 Pro’nun fiyatının 14.999 TL olacağını açıklamıştı. Picodi, bu fiyat açıklamasının akabinde onlarca ülkeyi kapsayan bir araştırma yaptı. Bu araştırma kapsamında da ülkelerdeki ortalama maaş ölçüsüyle iPhone 12 Pro’nun o ülkedeki bedeli oranlandı. Üzgünüz lakin Türkiye, araştırmaya dahil edilen ülkeler ortasında son sırada yer aldı. Yani Türkiye’deki bir tüketici, iPhone 12 Pro satın almak için başka ülkelerde yaşayanlardan çok daha fazla çalışmak zorunda.

Türkiye’de bir iPhone 12 Pro satın almak, 103,8 gün sürüyor

iphone 12 pro almak icin kac gun calisilmali 0 CcZkde8w

Picodi, araştırmanın birinci etabında Numbeo isimli global veritabanını kullandı. Veritabanında yer alan bilgilere nazaran Türkiye’deki ortalama maaş ölçüsü, 3.035 TL idi. Bu parayı evvel günlük kara bölen Picodi grubu, akabinde bu sayede iPhone 12 Pro satın almak isteyen bir Türkün ne kadar çalışması gerektiğini buldu. Yapılan matematiğe nazaran Türkiye’de iPhone 12 Pro satın almak isteyen bir kişinin 103,8 gün çalışması gerekiyor. Araştırmada, bizim çabucak üzerimizde yer alan Filipinler’deki bir tüketici ise bu akıllı telefonu, 88,2 günde satın alabiliyor.

Picodi tarafından yapılan araştırmaya nazaran iPhone 12 Pro satın alma konusunda en güzel olan ülkeler, sırasıyla İsviçre, ABD ve Avustralya. Buna nazaran İsviçre’deki bir tüketici, yalnızca 4,4 günlük yararı ile bir iPhone 12 Pro sahibi olabiliyor. ABD’deki bir tüketici, iPhone 12 Pro’yu 6,1 günde satın alırken Avustralya’daki bir tüketici içinse bu müddet, 6,6 gün olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıyeten, Almanya’daki bir tüketicinin iPhone 12 Pro alması için 9,7 gün çalışması gerekirken bir İtalyan, bu telefona 18,3 günde sahip olabiliyor.

Türkiye, geçtiğimiz yıl daha az çalışarak iPhone 11 Pro satın alabiliyordu

iphone 12 pro almak icin kac gun calisilmali 1 l6VbHZi5

Picodi, tıpkı araştırmayı 2019 yılında, iPhone 11 Pro için de gerçekleştirmişti. Geçtiğimiz yıl yapılan araştırmaya nazaran Türkiye’deki ortalama bir vatandaş, 89,1 gün çalışarak iPhone 11 Pro sahibi olabiliyordu. Numbeo, geçtiğimiz yıl Türkiye için ortalama maaş ölçüsünü 2.593 TL olarak açıklamıştı. Ayrıyeten iPhone 11 Pro’nun fiyatı da 10.999 TL olarak belirlenmişti. 2020’de değişen şartlar, Türkiye’deki Apple hayranlarını daha çok çalışmak zorunda bırakmış durumda.

İşte yapılan araştırmaya nazaran farklı ülkelerde iPhone 12 Pro almak için çalışılması gereken günler

iphone 12 pro almak icin kac gun calisilmali 2 QfRdjQ5M

Kaynak: Webtekno

Bir önceki yazımız olan Türk Telekom'un Kredi Notu Yükseldi başlıklı makalemizde Notu ve Türk hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe