İnternet Şifresi Değiştirme Telefondan Nasıl Yapılır?

İnternet Şifresi Değiştirme Telefondan
Google Haberlere Abone Ol

İnternet şifresi değiştirme telefondan yapılabilmektedir. Günümüzde hemen herkesin evinde WiFi ADSL modemler var ve kablosuz ağ şifresi de değiştirilebilir ve bu durumda da şifrenin unutulması söz konusu olabilir. Android ya da iPhone veya cep telefonu kullanarak yeni bir WiFi şifresini ve adını (SSID) nasıl kolayca belirleyebileceğinin öğrenilmesi, unutulan şifre nedeniyle internete giriş yapamama sorununu ortadan kaldırır.

Bant genişliğinin çalınmasını önlemek için güçlü güvenlik anahtarı (şifre) ayarlamanın birçok faydası vardır. Modemin WLAN parolasını, yapılandırma yazılımı sayfasını kullanarak ya da yönlendiriciyi fabrika ayarlarına getirerek sıfırlamanın iki yolu vardır. Elbette bunun için geçerli parola bilinmelidir ve cihaz ağa bağlı olmalıdır. Wifi şifresi hatırlandığında internete giriş yapmak söz konusu olmaktadır.

İnternet Şifresi Değiştirme Telefondan
İnternet Şifresi Değiştirme Telefondan

 

Adım Adım İnternet Şifresi Değiştirme Telefondan Talimatları

Bilindiği gibi modemin ilk yapılandırmasındaki kayıtlı parolası kullanılan Wi-Fi parolası değil, Wi-Fi modem sistem erişim parolasıdır. Wi-Fi Router’ın kayıt verilerini hatırlayamıyorsanız, cihazın “sıfırla” ya da “reset” düğmesine basabilir, her model ve marka modem üreticisinin talimatlarına göre yeni bir yapılandırma kolaylıkla yapabilirsiniz.

İnternet şifresi değiştirme telefondan yapmak için akıllı telefonunuzu alın ve işletim sisteminizle birlikte gelen Chrome veya başka bir alternatif gibi bir web tarayıcısı açın. Değiştireceğiniz kablosuz ağ bağlantısını kullanmayı unutmayın.

Tarayıcıda, noktalar ve kısa çizgilerle tamamlanan modemin IP numarasını girin.

Daha sonra karşınıza kullanıcı adı ve şifre soran bir ekran gelecektir. Buraya bir önceki adımda açıklanan verileri girersiniz. Gerekli alanları doldurduktan sonra “login” ya da “giriş”e tıklayın.

Sayfaya girdikten sonra Kablosuz kategorisini bulun, ardından Güvenlik’e gidin ve seçeneğin olup olmadığını kontrol edin.

Kablosuz Şifre alanını bulun, kullanmak istediğiniz yeni şifreyi girin ve değişikliklerinizi kaydedin.

Sonrasında yeni parolayla ağa erişin. Şimdi cep telefonunu yeni şifre ile Wi-Fi ağına yeniden bağlamak gerekiyor. Akıllı telefonda ağı seçin, eskisini silmek için “Şifreyi Unut” seçeneğini seçin ve yenisine tekrar bağlanın.

Akıllı TV’ler, bilgisayarlar, tabletler ve diğer akıllı telefonlar gibi Wi-Fi ağınıza erişen diğer cihazlarda da şifreyi değiştirmeyi unutmayın.

Bu yöntem, bağlı yönlendiricinin WiFi anahtarını görüntülemek için tüm WiFi özellikli bilgi işlem cihazlarında çalışacaktır.

Tek ihtiyacınız olan bir web tarayıcısı ve cihazınız, şifresini değiştirmek istediğiniz ağa bağlı olmalıdır.

İnternet Şifresi Bilgisayar Olmadan Değiştirilebilir

Wifi şifresini bilgisayar olmadan da internet şifresi değiştirme telefondan değiştirmek mümkündür. Güvenliğiniz için yaygın ve önemli bir uygulama, elbette modemin Wi-Fi ağ şifresini değiştirmektir. Bunun yapılabilmesi için tek gerekli olan cihazın bir bilgisayar olduğu düşünülür. Ancak internet şifresini değiştirme işleminin bir cep telefonundan da yapılması söz konusudur. Elbette söz konusu telefon, akıllı telefondur.

Cep telefonundan internet şifresinin değiştirilmesi işlemi, tıpkı bilgisayarda olduğu gibi yönlendiricinin tarayıcı tarafından erişilen yönetim panelinden yapılmalıdır. Aksi takdirde internet şifresinin değiştirilmesi söz konusu olamaz.

İnternet şifresi değiştirme telefondan yapılırken akılda kalıcı bir şifrenin belirlenmesinde yarar vardır. Çünkü belirlenen şifrenin unutulması halinde internete yeniden giriş yapılması mümkün değildir. Bu durumda işlemleri yeni baştan tekrarlamak gereklidir.

Bu arada telefondan internet şifresini değiştirmek istendiğinde Android telefonlar için Google Play’e girilmeli ve IP Tools: WiFi Analyzer indirilmelidir. Uygulamanın indirilmesinin ardından şifresi değiştirilmek istenen ağa bağlanılmalı, söz konusu uygulama açılmalıdır. Sonrasında telefon erkanı aşağı kaydırılmalı, “Gateway” ya da “Sunucu adresi”ndeki IP adresi yazılmalıdır. Bu sayede modemin IP’sine sahip olunmaktadır. Bundan sonra yapılması gereken iş de şifreyi değiştirmek için yönetim panelinize girilmesidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close