Instagram Dark Mode – İnstagram Karanlık Modu Nasıl Yapılır

Instagram Dark Mode - İnstagram Karanlık Modu Nasıl Yapılır

Son zamanlarda bir çok platformda ve sitelerde kullanılan karanlık modunun avantajları nelerdir, neden instagram karanlık mod kullanmalıyız ve nasıl kullanabiliriz, nasıl aktifleştirebiliriz?

Dark mode son yıllarda sosyal medya gibi ve bir çok platformda kullanıcıların ilgisini çekmiş ve tasımsal olarak da yön vermiş gelişmelerden biridir. Kullanıcılar tarafından o kadar beğenilmesiyle beraber iOS 13 ile beraber telefonlarımızın işletim sistemlerinde bile yer verilmiş durumdadır. Öncesinde Mac ve Windows işletim sistemleri içinde tasarımsal desteği sunulmuş bir gelişmedir. Peki karanlık modu bu kadar avantajlı kılan nedir ve neden kullanıcılar instagram karanlık modu bu kadar çok sevmiş durumda gelin tüm detaylarıyla instagram karanlık modu inceleyelim ve detaylar ile nasıl aktif edebileceğimize göz atalım.

İşletim sistemlerimizin son güncellemeri ile beraber bir çok kişi karanlık mod ile tanışmış olsa da son 3 yıldır aktif olarak bir çok platformda tema desteği olarak sunulmakta. Son işletim sistemi güncellemelerin de Android 10 ve iOS 13 ile beraber gelen karanlık mod kullanıcılar kullanmaya başladı. Insagram karanlık modu yayınladığı son güncelleme ile Android kullanıcıları için aktif etmiş durumda, iOS kullanıcıları henüz bu özelliği kullanamıyor. Tahminimize göre iOS instagram karanlık modu güncellemesi 2 hafta içerisinde gelmesi yönündedir.

Instagram karanlık mod (dark mode) uygulamanın tüm arayüzüne uygulanan beyaz tonlar yerine gri tonlar kullanılması ile oluşmaktadır. Bunun avantajı akşam saatlerinde gözlerimizin yorulmasını engellemek ve instagram karanlık modu sayesinde daha az şarj tüketimi sağlanması yönündedir. Tamamen kullanıcı deneyimi ve daha fazla telefonu kullabilme imkanı tanımasıdır.

Instagram Karanlık Modu Nasıl Daha Az Şarj Harcıyor?

Telefonlarımızda kullanılan ekran yapısı RGB olarak tasarlanmaktadır, telefonlarda kullanılan pixel yoğunluğuna bağlı olarak pixellerde renk parlaklığına göre bir enerji harcamaktadır, bu pixel yoğunluğu telefonların çözünürlüğünü arttırmak amacıyla tasarlanmaktadır ve bu pixellerde harcanan enerji koyu renklerde daha az kullanıldığı tespit edilmiştir, böylelikle daha bir miktar daha fazla kullanım sağlanmaktadır.

Instagram Dark Mode - İnstagram Karanlık Modu Nasıl Yapılır
Instagram Dark Mode – İnstagram Karanlık Modu Nasıl Yapılır

Instagram Karanlık Modu Nasıl Yapılır?

Instagram karanlık modu kullanabilmek için öncelikle Android 10 sürüme sahip olmanız gerekmektedir. Instagram Karanlık modu desteğini sanırım android işletim sistemi alt yapısındaki kod yapılarından desteğini almakta bu zamanla değişecektir. Yukarıda belirttiğimiz yukarıdaki belirttiğimiz özellikler haricinde karanlık modu getirmesinde ki amaç göz yorulmasını engellemek ve daha fazla günlük instagram kullanılmasını artışını amaçladığı için böyle bir özellik getirdi, yani kendinizi instagram kullanımına kaptırmamanız yönünde ufak bir öneri ya da tavsiye de bulunmak insanlık görevimiz olduğunu belirtmek isteriz. daha fazla vakit harcayarak zamanınızdan olmanızı istemeyiz, peki instagram karanlık modu nasıl yapılır?

İnstagram karanlık modu kullanabilmek için şuan yukarıda belirttiğimiz gibi sadece Android cihazlara güncelleme sunulduğu için şuan hali hazırda bir Android cihaza sahip olmanız gerekmektedir. Samsung, Xiaomi, Huawei gibi bir çok telefon halihazırda Android işletim sistemine sahip. Öncelikle instagramı güncellemeniz gerekmektedir. GooglePlayStore aracılığı ile bu güncellemeye ulaşabilirsiniz. GooglePlayStore uygulamalarım sekmesinden güncellemeleri denetle kısmına girdikten sonra instagram seçeğini güncelle yaparak karanlık modu kullanılmek için instagram uygulamasına giriş yapın.

Devam etmeden öncesinde size bu güncellemenin desteklenmeyen bazı Android cihazlar mevcut bunlardan bahsetmek isteriz, tabi yazımızı güncellemenin çıktığı tarihten belirli bir süre sonra okuyorsanız bu uyarımıza takılmadan aşağıda ki adıma devam etmenizi öneririz, zamanla tüm cihazlara bu destek geleceği gelen bilgiler arasında. Instagram karanlık modu testlerini gerçekleştiren XDA Developers editörleri One UI 1.0 güncellemesine sahip Galaxy Note 10 cihazlarında sorunsuz çalıştığını bildirdi fakat One UI 1.0 desteğine sahip Galaxy S9+ cihazında karanlık modun henüz bunu desteklemediğini gelen bilgiler arasında.

İnstagram Karanlık Modu Neden Kullamıyorum?
İnstagram Karanlık Modu Neden Kullamıyorum?

İnstagram Karanlık Modu Neden Yapamıyorum?

Öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi telefonunuz Android 10 güncellemesine sahip olmanız gerekmekte, halihazırda bu destek sonrasında değişebilir, Android 10 güncellemesine sahip olan Android kullanıcıları GooglePlayStore aracılığı ile güncelleyip Instagram’a giriş yaptıktan sonra ayarlar kısmında bu özelliği açıp kapatabileceğiniz seçeneği görecektir.

Bir önceki yazımız olan Fenerbahçe Mobil Duvar Kağıdı WallPaper HD Resimleri başlıklı makalemizde fenerbahçe mobil duvar kağıdı, fenerbahçe mobil duvar kağıtları ve fenerbahçe mobil wallpaper hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe