Hollandalı Muhabir, AB Savunma Bakanları Toplantısına Sızdı

hollandali muhabir ab savunma bakanlari toplantisina sizdi GAeCYTc6
Google Haberlere Abone Ol

Avrupa Birliği Savunma Bakanları ile birliğin Dış Siyasetler Lideri Josep Borrell, cuma günü bilinmeyen bir görüntü konferans toplantısı …

Avrupa Birliği Savunma Bakanları ile birliğin Dış Siyasetler Lideri Josep Borrell, cuma günü bilinmeyen bir görüntü konferans toplantısı gerçekleştirdiler. Lakin bu görüntü konferans, bakanların beklediği kadar bâtın olmadı.

Hollanda’da yayın yapan RTL Nieuws’ta çalışan bir gazeteci, gerçekleştirilen bu toplantıya erişmeyi başardı. Gazeteci Daniel Verlaan’ın bu toplantıya katılabilmelerini sağlayan şey ise Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld’in Twitter paylaşımı oldu.

Savunma bakanından büyük yanılgı

hollandali muhabir ab savunma bakanlari toplantisina sizdi 0 R8Kc1W48

Hollanda Savunma Bakanı, Twitter hesabından konferansa katıldığı sırada çekilen bir fotoğrafını paylaştı. Paylaşılan fotoğrafta, öbür Savunma Bakanları’nın da görüldüğü bakanın dizüstü bilgisayarının ekranı yer alıyordu. Daha sonra kaldırılan öbür fotoğraftaysa toplantıya katılmak için gerekli olan 6 haneli şifrenin 5 hanesi görülüyordu.

Bir Twitter kullanıcısı, fark ettiği bu ayrıntısı RTL Nieuws’a bildirdi. Verlaan ise Twitter’dan yaptığı paylaşımda şifrenin birkaç denemede varsayım edilebildiğini söyledi. Gazeteci, daha sonrasında gerçekleştirilen bu konferansa katılmayı başardı.

Gazetecinin konferansa katıldığını fark eden Josep Borrell, epey zımnî bir konferansa dâhil olduğunun şuurunda olup olmadığını sordu. Kendisinin bir gazeteci olduğunu söyleyen Verlaan, “Konferansı böldüğüm için özür dilerim, gidiyorum” dedi. Borrell, bu yaptığının ceza gerektiren bir hata olduğunu ve konferanstan çıkması gerektiğini söz etti.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, yaptığı açıklamada, yaşanan bu olayın bakanların Twitter’da ne kadar dikkatli olması gerektiğini bir defa daha gösterdiğini söyledi. Hollanda Savunma Bakanlığı ise yaşanan bu olayı Aptalca bir kusurolarak kıymetlendirdi.

Diplomatik kaynaklar, gazetecinin konferansa erişmesinden kısa bir mühlet sonra toplantının ivedilikle iptal edildiğini söyledi. Yapılan resmi açıklamada “Gülüşmeler yaşanmış olabilir lakin olay, hayli önemli olarak değerlendirildi” sözleri kullanıldı. Gazetecinin konferansa eriştiği anları buradan izleyebilirsiniz.

Kaynak: Webtekno

Bir önceki yazımız olan Amazon'dan PS5 Sipariş Edenlerin PS5'leri Çalındı başlıklı makalemizde Amazon ve Konsol hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe