HantaVirus Nedir? HANTA-20 Virüsü Belirtileri Nelerdir?

HantaVirus Nedir? HANTA-20 Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Corona (COVID-20) virüsün ardından, şimdide Hanta-20 Virüsü Çin’de Yunnan Eyaletinden otobüsle Shandong eyaletine dönen bir kişi HantaVirüs nedeniyle geçirdiği kriz sonrası hayatını kaybetti. Otobüsteki 32 diğer kişiye yapılan #HantaVirus testinin sonucunun sayı vermeksizin bazılarının pozitif çıktığı bildirildi. — Global Times

Hantavirüs nedir, nerede çıktı, hantavirüs belirtileri nelerdir?

HantaVirüs, yeni tip HANTA-20 virüsü İlk görüldüğü yer 1976 yılında Güney Kore’dedir. “Hantaan yada hanta” virüsü zamanında izole edilmiş hemen ardından “Seul virüsü” olarak adlandırılmıştır. Bunyaviridae alt grubunda yer edinmiş tek sarmallı bir RNA virüsüdür.

Hanta virüsü vücudumuzda etkin olarak böbrek tutulumunu izleyen ve beraberinde dolaşım ve solunum sistemimizi büyük ölçüde etkileyen bir çok farklı klinik sonuçlara neden olmasıyla beraber güncel bu Hanta Virüsün evrimleşmesiyle corona virüs gibi ölüme kadar neden olmaktadır. Hanta virüsü vücudumuzun değişik bölgelerinin haricinde, farklı klinik formlara dönüşerek hastalığı seyreder.

HantaVirüs Nasıl Bulaşır

Hanta virüs’ün taşıyıcı temek doğal kaynağı fareler, fareler tarafından etkin olarak yayılabilen HantaVirüs taşıyıcı hayvanlara vücutlarına zarar vermeden uzun bir süre HantaVirüsü taşıyabilir ve kolayca çevresine yayabilir ve hayvanın kan akışı üzerinden kendini çoğaltabilir. Hanta Virüsü kendini taşıyan hayvanda kanda çoğaltmasıyla beraber idrarlarında virüsü taşıyabilir, ve taşıyıcı hayvan bu virüsü idrarını yaptığı her yerde bırakarak kolay bir şekilde yayabilmektedir. Yapılan çalışmalara göre idrarı yapıldıktan sonra bir seneye kadar virüs kendini koruyabilmekte.

İnsanlara bulaşması virüsü taşıyan hayvanların ısırması, yalaması, ya da sizin onu sevdirmeniz, (salya, tükürük) gibi yolların haricinde yukarıda da belirttiğimiz gibi idrar (sulara bulaşması yoluyla) göllere idrarını yapması ve beraberinde o gölde yaşayan balığı tutup tüketilmesi gibi… ve tükrük gibi çıkartıların deri ve mukozalardan içeri girmesi (enfekte olmuş materyalin cildimize batması vb.) ile olabilir.

Hanta Virüs tükürük, idrar gibi maddelerle enfekte olmuş havadaki partiküllerin solunması ile, yani idrar kokusunu almak, ya da taşıyıcı hayvanın hapşırması gibi olaylarda hastalık bulaşabilmektedir.

Hanta virüs üzerindeki çalışmalarda epidemiyolojik araştırmalar bulaşma ihtimalinin daha çok solunum yolu ile olduğunu göstermektedir. Hastalık 20-50 yaş grubunda daha çok erkeklerde ve sıklıkla ilkbahar ve sonbahar aylarında genelde Asya bölgesinde az da olsa görülmektedir. Çiftçiler, askerler, liman işçileri gibi kemiricilerle teması yüksek olan şahıslarda daha sık görülmektedir. Hanta virüs laboratuvar enfeksiyonlarına da yol açabilmektedir. Hanta virüs enfeksiyonlarında Andes virüsü haricinde insandan insana geçiş yoktur.

Hanta Virüsü Belirtileri Nelerdir?
Hanta Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Hanta Virüs Belirtileri Nelerdir?

Hantavirüs enfeksiyonları damar çeperlerinin hasar gördüğü viral bir hastalıktır. Damar geçirgenliğinin artması ve trombositopeni  sonucu hemorajik (kanamalı) belirtilerle seyredebilir. Hipertansiyona, akciğer ödemi, böbrek yetmezliği  ve şoka kadar gidebilen ölümcül bir tabloya yol açabilir.

YILLARA GÖRE HANTAVİRÜS POZİTİF DAĞILIMI

  •   2009 yılı    : 2 + hasta
  •   2010 yılı    : 3 + hasta
  •   2011 yılı    : 5 + hasta
  •   2012 yılı    : 3 + hasta
  •   2013 yılı    : 3 + hasta
  •   2014 yılı    : 3 + hasta
  •   2015 yılı    : X
  •   2016 yılı    : 5 + hasta
  •   2017 yılı    : 7 + hasta

Hanta Virüs’ten Nasıl Korunabilirim?

Genel Hanta Virüs’ten korunma yollarına bakacak olursak, verilen tavsiyelerin çoğu şehir hayatı yaşayanlar için bir şey ifade etmeyebilir, fakat kemirgenlerin daha çok şehir hayatından uzak olduğunu düşünsekte bu yanlış bir yaklaşımdır. verilen tavsiyelerin bir kaçı yine size uyacaktır.

Kemirgenleri uzak tutacak kokular ya da tabletler, fare zehirleri gibi etken maddeleri, çocukların ulaşamayacağı noktalar belirlemeli ve evinizde bir kemirgen olduğunu düşünüyorsanız kedi besleyebilirsiniz, ideal pratik çözüm yollarından birisidir.

Fare olduğunu düşündüğünüz alanlarda mümkün olduğunca maske takılmalıdır. Hanta Virüsü temas haricinde solunum yoluyla da bulaşılabilir hastalıktır.

Evdeki delip, çatlak ve boşlukların onarılmasıyla eve davetsiz misafirlerin girişini yani farelerin içeri girmesini engelleyin.

Evdeki gıda torbalarını yerden yükseğe, kemirgenlerin ulaşamayacağı bir noktaya koyabilirsiniz.

Mutfakta yıkanmamış bulaşık varsa temizlenmeli, ve tezgah altları temiz tutulmalıdır.

Çöp kovaları kapaklı olmalı, koku yaymamalı, ve evden en az 30 metre uzakta bulunmalıdır,

Ev çevresinde uzamış otlar kesilmelidir,

Tuvalet delileri tek yönlü tuvalet kapağı ile kapatılmalıdır,

Fare kapanlarını unutmayalım, tabi kapanda yakalan fareleri öyle olduğu gibi önlemsiz kapandan almıyoruz, yaklaşmıyoruz! Kapanda yakalanan farelerin üzerinde 1:10 oranında sulandırılmış çamaşır suyunu boş camsil fıs fıs şişesine koyup, su karışımlı çamaşır suyunu fareye püskürtüyoruz, beraberinde bir saat bekledikten sonra maske ve eldiven takarak fare ile ilgilenebilirsiniz.

Sonrasında fare kapanını eldiven ve maskemizi çıkarmadan sulandırılmış çamaşır suyunu bu sefer kapana tekrar püstürterek ıslak bez ile temizleme işlemini yapıyoruz ve o bezi atıyoruz.

Farenin gezdiği ya da idrarını yaptığını düşündüğünüz alanları yine maske ve eldiven kullanarak çamaşır suyu ile temizleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan COVID-20 Nedir - Kimlere Covid-20 hastası denir? başlıklı makalemizde COVID-19 varsa... COVID-20 de var., COVID-20 ve COVID-20 Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe