Google Fiber – ABD’de İki Eyalete 2 Gigabit İnternet Geliyor

google fiber abdde iki eyalete 2 gigabit internet geliyor P8fdDwaL
Google Haberlere Abone Ol

ABD merkezli teknoloji devi Google, bundan yaklaşık 10 yıl evvel, “Google Fiber” isimli bir proje başlattı. Bu proje, birinci etapta epey kısıtlı …

ABD merkezli teknoloji devi Google, bundan yaklaşık 10 yıl evvel, “Google Fiber” isimli bir proje başlattı. Bu proje, birinci etapta epey kısıtlı bir kullanıcı kitlesine yüksek süratli fiber internet sunmayı amaçlıyordu. Üstelik, kullanıcılara sunulacak internet suratı gigabit düzeylerindeydi. Şimdiyse bu projeyle ilgili çok kıymetli bir gelişme yaşandı. Google Fiber, 2 gigabit internet suratı sunmaya başlayacağını açıkladı.

Google’ın günlük kullanıcılara sunmayı planladığı 2 gigabit internet, ABD’nin Nashville ve Huntsville kentlerindeki kullanıcılara sunulacak. Fakat bu göz kamaştıran internet hizmetinin kentlerin tümünde mi kullanılabileceği yoksa birkaç mahalleyle mi sonlu olacağı şu an için bilinmiyor. Google’ın açıklamalarına nazaran bu interneti kullanacak olan tüketicilere Wi-Fi 6 özellikli bir modem ve internet temasının, meskenin her yerinde birebir kalitede olmasını sağlayacak ekipmanlar sunulacak.

2 gigabit internetin tüketiciye maliyeti ne olacak?

google fiber abdde iki eyalete 2 gigabit internet geliyor 0 yTyYdluf

Google tarafından yapılan açıklamalara nazaran; şirketin sunacağı yüksek süratli internetin fiyatı, vergisiz haliyle 100 dolar (yaklaşık 780 TL) olacak. Az evvel de belirttiğimiz üzere bu fiyata modem ve öbür ekipmanlar dahil. Yalnız bu fiyat için belirtmemiz gereken bir ayrıntı daha var. O denli ki Google, 1 gibabit internet suratını tekrar birebir şartlarda 70 dolara (yaklaşık 550 TL) satmıştı. Yani kullanıcılar, iki kat internet suratı alırken, iki kat ödeme yapmamış olacaklar.

Google, yeni internet hizmetiyle ilgili olarak çalışmalara başlamış durumda. Hatta şirket, Nashville ile Huntsville’de yaşayan kullanıcılardan talep toplamaya bile başladı. Bu talepleri kıymetlendirecek olan Google, planları doğrultusunda 2 gigabit internet hizmetini tüketicilere ulaştıracak. İki kentte bir müddet boyunca test edilecek hizmet, rastgele bir sorun yaşanmadığı takdirde piyasaya sürülecek ve milyonlarca tüketici, Google Fiber’i kullanmaya başlayacak.

Kaynak: Webtekno

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close