Glovo Neden Kapandı? Glovo Uygulaması Neden Çalışmıyor?

Glovo Neden Kapandı? Glovo Neden Çalışmıyor?
Google Haberlere Abone Ol

Glovo Türkiye’de ki pazarından çekileceğini duyurdu, Glovo neden kapandı , Glovo neden çalışmıyor? İspanya kökenli firma Glovo’nun faaliyet gösterdiği sektörde yemeksepeti, getir gibi yerli büyük firmalarında bulunduğu bu pazarda Glovo geç bir giriş yaparak umduğu kârı elde edemediği ve belirli yemek siparişi politikalarından kullanıcıları tarafından bulunan ve sürekli kötü amaçla kullandığını düşündüğümüz beraberinde satışların sorunsuz olmasına rağmen para iadesininde getirdiği sebeplerinin de etkili olduğu kâr marjının düşük olabileceğini düşündüğümüz Glovo Türkiye’de ki işlemlerinin sonlandıracağını duyurdu.

Glovo Uygulaması Neden Çalışmıyor?

Glovo neden çalışmıyor sorusunu cevabını giriş kısmında fark etmişsinizdir. Glovo uygulaması duyurduğu Türkiye’den çekilme kararıyla beraber çalışmalarını durdurdu.

Bu bir viral reklam duyurusuda olabilir fakat kararlarında kesin gibi görünmeleri ve beraberinde müşteri temsilcilerinin yer aldığı işçilerde azalma görünebilir, tamamen kapanmasıyla, siparişleri teslim eden kuryeler dahil İstanbul, Ankara ve İzmir’de faaliyet gösteren Glovo 2500’ye yakın işçinin Glovo’nun kapanma kararı sebebi ile işsiz kalma durumu da mevcut.

Glovo biliyorsunuz ki İspanya asıllı bir firma, Glovo Türkiye’de neden kapandığı belirttik fakat, Türkiye’ ile beraber Mısır, Porto Riko, Uruguay’da Glovo’nun çekildiği ülkeler arasında yer alıyor.

Glovo Neden Kapandı

Glovo Türkiye neden kapandığını yerel markalara olan rağbet edememesi ve istenilen konumda olamaması sebebiyle kapandığını düşünsekte bunlara bir başka etkende kullanıcıları tarafından sıkça kötü amaçlar nedeniyle kullanılan iade politikası kazanılan kârı azaltmakta, nedir bu iade olayı derseniz, siparişlerinde hata olduğunu söyleyen müşteriler, “hata ya da eksik bir ürün olmasa da” para iadesi talep edebiliyor, belirli şartları karşılayan müşterilere para iade gerçekleşiyordu, bu olay müşterileri tarafından kötüye kullanılan bir özellikti, bu politikalarını Türkiye pazarında en başta uygulamaları hataydı, en başında bu hatayı farkına varıp kapatmaları gerekiyordu çünkü  hatalı gelen sipariş bildirimlerinin tahmini %15’i doğru %85’i kötüye kullanmak sipariş doğru olsa da para iadesi alıp aldığı ürünü bedavaya getirmek için uğraşıyorlardı, hiç hata ya da eksik olmasa da müşteri memnuniyeti için yine de iade yapan firmanın her ne kadar doğru gibi görünse de bu suistimal edilen, açıkmış gibi görünen politikası kapatılmalıydı.

glovo turkiyeden cekild glovo kapandi

Türkiye pazarında her büyük yabancı girişimci firmanın, ya da farklı ülkelerde sektöre atılan firmanın yaptığı gibi belirli bir bütçe ile pazara giren Glovo, tahmin ediyorum ki 30.000.000 TL gibi bir  pazar payı bütçesi mevcuttu, girişimci firmalar ya da başka ülkede kendi sektöründeki alana giriş yapan firmalar genelde belirledikleri bütçeden reklam masrafları, çalışanlar ve sipariş teslimi için kuryeler ile anlaşılması gibi bir çok etkenin yer aldığı alana yatırım yapan Glovo marka bilirliği edene kadar her gelen siparişte ortalama yine tahmin ediyorum ki ve diğer firmalarda da olduğu gibi her siparişte 0,50 – 1 TL gibi zarar durumu mevcut, marka bilinirliği ve artık müşteriler reklam dışı öneriyle gelmesi, duyumla gelmesi durumunda 1 sene sonra geldikleri bütçeye tekrar ulaşıp +kâra artık kazanca geçiyorlar çoğu firma bu yöntemi kullanır.

Fakat Glovo gibi sektöründeki yerel markalarımızın yer aldığı Getir, YemekSepeti gibi güçlü rakipler olması bu pazarda istediği rekabet ortamının yakalayamaması nedeniyle Glovo Türkiye kapandı.

Geçtiğimiz aylarda 2019 son çeyreğinde ispanya firması olan Glovo, 150.000.000 £ yatırım almasıyla girişimci firmaların belirli kazanç seviyesi eşiğinin geçmesi durumunda elde ettiği “unicorn” ünvanı elde etti. Peki bu kadar büyük yatırım almasına rağmen Glovo neden kapandı? Belirttiğimiz 4 ülkede kapandı, bu kadar yatırım alıp kapanmasının sebebi tecrübelenme ve pazar payının araştırmalarının, deneyimlerinin sonlanması beraber 1,5 senedir deneyim elde eden Glovo Türkiye, rekabeti ve gelecek yıllarda da rekabet ortamından galip olamayacağının düşünmesi olabilir.

Aldığı yatırımlar ile farklı kıtalarda ve ülkelerde kendi pazarını oluşturup ve sektörel pazara katılacağını belirten Glovo, Güney Amerika, Güneybatı Amerika, Latin Amerika gibi bölgelerin haricinde Afrika kıtası ve Doğu Avrupa bölgelerinde faliyetlerini yoğunlaştıracağını belirtip Glovo Türkiye’den çekilme kararı aldı.

Getir CEO’sundan Glovo Çalışanlarına Kapımız Açık Duyurusu Yapıldı

Glovo Türkiye kapanmasıyla beraber işsiz kalacak Glovo çalışanlarına Getir’den kapımız açık duyurusu yapıldı. Bana bi, Getir gibi yeter pazarda büyük rol oynayan Banabi CEO’sunun twitter hesabından paylaştığı şu twit de dikkatleri çeken Nevzat AYDIN

Aylardır aralıksız üzerimize çamur atarak reklam kampanyası yapan Glovo, Türkiye’yi terk ediyormuş. Üzüldüm, keşke bu ülkeye yatırıma devam edip ‘geldikleri gibi gitmeselerdi’.”

Beraberinde Getir CEO’su Nazım SALUR duyurduğu paylaşım ile Glovo Türkiye çalışanlarına teklifte bulundu:

Bizimle benzer kulvarda Türk tüketicisine hizmet veren ve pazarın büyümesine katkı sağlayan Glovo, Türkiye’den çekileceğini açıklamış. Hizmet verdikleri diğer pazarlarda kendilerine başarı diliyorum. Glovo çalışanlarına da Getir’in kapısının açık olduğunu belirtmek istiyorum”

ifadelerini paylaştı.

Bir önceki yazımız olan Nusret Menü Fiyatları 2020 - Nusret Kampanyaları başlıklı makalemizde nusret menü 2020, nusret menü burger ve nusret menü etiler hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe