Gionee’yi Bir Kez Daha İflasa Sürükleyecek Gelişme

gioneeyi bir kez daha iflasa surukleyecek gelisme 2I5rXBVu
Google Haberlere Abone Ol

Çinli bir teknoloji şirketi olan Gionee tarafından üretilen akıllı telefonları kullanan tüketicileri huzursuz edecek bir gelişme yaşandı. Çin …

bedava bitcoin kazan

Çinli bir teknoloji şirketi olan Gionee tarafından üretilen akıllı telefonları kullanan tüketicileri huzursuz edecek bir gelişme yaşandı. Çin’deki lokal bir mahkeme, şirketin akıllı telefonlarına bilerek, makus hedefli yazılım yüklediğini açığa çıkardı. Yapılan incelemelere nazaran şirket, 26 milyondan fazla aygıta büsbütün şuurlu olarak berbat emelli yazılım yüklemiş. Üstelik şirket, bu olay sayesinde 4 milyon dolardan fazla haksız yarar elde etti.

Mahkeme evraklarında yer alan bilgilere nazaran süreç, Aralık 2018’de başladı. Şirket, 2019 yılının ekim ayına kadar berbat hedefli yazılım yüklemeye devam etti. Birinci etapta 20 milyon aygıta yüklenen makus emelli yazılım, nisan ayına geldiğinde 21,75 milyon aygıta ulaşmıştı. Ekim ayında ise 26 milyon 519 bin 921 adet telefon, bu makus hedefli yazılımdan etkilenmişti.

Makûs maksatlı yazılım, “Story Lock Screen” isimli bir uygulamayla telefonlara ulaştı

gioneeyi bir kez daha iflasa surukleyecek gelisme 0 8LRmtDbR

Çin mahallî mahkemesine nazaran Gionee yetkilileri, Aralık 2018’de Story Lock Screen uygulamayı güncellediler. Bu güncellemeyle birlikte telefonlara, Dark Horse Platform olarak isimlendirilen bir eklenti yüklendi. İşte kullanıcıların haberdar bile olmadıkları bu eklenti, geliştirici grubun yazdığı berbat maksatlı yazılımdı. Takım, bu eklentiyi kullanarak reklam ve öbür yasa dışı yolları kullanıp, kullanıcılar üzerinden haksız kar sağladı. Neyse ki yaşanan olay, mahkeme aracılığıyla gün yüzüne çıktı.

Mahkeme, makus gayeli yazılımın gerisinde olan tüm Gionee yetkililerine mahpus cezası verdi. Bununla birlikte para cezasına da çarptırılan takım, 30’ar bin dolar ödemeye mahkum edildi. Elbette bu para, haksız karın yanında devede kulak kaldı. Yaşanan olay, geçmişi aslında pek de pak olmayan ve geçtiğimiz yıl da iflasını açıklayan Gionee’yi, bir kere daha iflasa sürükleyecek üzere görünüyor. Ayrıyeten bir akıllı telefon alırken yalnızca fiyata odaklanmamanın ne derece değerli olduğu, yaşanan bu olayla bir sefer daha anlaşılmış oldu…

Kaynak: Webtekno

Bir önceki yazımız olan Karanlık Mod Desteği Sunan Android Uygulamaları başlıklı makalemizde Adım, Ayarlar ve Karanlık hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe