Geleceğin Sayısal Meslekleriyle 5 Yeni İş Modelini Keşfedin!

Mobil Uygulama ve Oyun Geliştiricisi
Google Haberlere Abone Ol

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte hem sosyal hayatlarımız hem de iş hayatlarımız birçok değişime uğrar. Bundan 10 yıl öncesinde oldukça popüler olan meslekler şu an ya başka bir formdadır ya da tamamen yok olmuştur, bundan 10 yıl sonra 2030 yılı için yine bu evrim teknolojinin gelişmesiyle gerçekleşecek. Bu değişimin nedeni ise şüphesiz insanların tüketim alışkanlığı ve firmaların sürekli yeni şeyler üretmeleri için harcadığı ARGE yatırımlarının ve teknolojinin getirdiği yenilik hızıdır.

Örneğin bir zamanlar çocukların gözdesi olan atariler, şuanda yerini akıllı cep telefonlarına bıraktı desek yanlış olmaz. Böyle basit bir örneğin üzerinden devam edecek olursak, akıllı cep telefonlarımız hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu.

İletişimimizi sağlayan bir araç olmasından ziyade tüm anılarımızı, belgelerimizi sakladığımız bir araç olmuştur. Ancak teknoloji bununla sınırlı kalmıyor ve her geçen gün artıyor. Artan teknolojiden yararlanabilmek için de dahi sayısalcılara ve yeni sayısal mesleklere talep artıyor.

Özellikle yapay zekâ ve bilişim üzerine birçok farklı meslek ortaya çıkıyor. Bu makalemizde sizler için 5 yeni geleceğin sayısal mesleklerini bir araya getirdik.

Sayısalcıların gelecekte yeni iş modellerinde rol alabileceği meslekler:

  • Mobil Uygulama ve Oyun Geliştiricisi
  • Finansal Yönetici
  • Robot Koordinasyon Uzmanı
  • IoT Uzmanı
  • Veri Dedektifi
Mobil Uygulama ve Oyun Geliştiricisi
Mobil Uygulama ve Oyun Geliştiricisi

Mobil Uygulama ve Oyun Geliştiricisi

Günümüzde akıllı telefonların yayılması ile birlikte ortaya çıkan mobil uygulama ve oyun geliştirici mesleği gelecekte de artmaya devam edecektir. Hatta gün geçtikçe değişen akıllı telefonlar, bu mesleği de çok farklılaştırabilir. Şuan mobil bankacılık, mobil alışveriş, mobil müzik dinleme programları hatta sağlığımızı kontrol edebileceğimiz mobil uygulamalar gibi birçok farklı alanda bu meslekten yararlanıyoruz. Gelecekte özellikle sayısal zekâsı kuvvetli mühendisler tarafından günümüzdekinden çok daha fazla mobil uygulamayla oturduğumuz yerden tüm işlerimizi halletmemiz mümkün olacaktı.

Finansal Yönetici
Finansal Yönetici

Finansal Yönetici

Sayılarla arası iyi olan bir birey için önü hiçbir zaman kapanmayacak olan ve geleceğin sayısal mesleklerinden biri olan bir diğer meslek ise finansal yöneticidir. Herhangi bir şirketin ya da kurumun tüm finansal işlemlerini yürüten çalışan, o şirket için oldukça gözde bir konumdadır. Gün geçtikçe artan şirket sayıları ve mevcut şirketlerin büyümeleri de göz önünde tutulduğunda geleceği parlak bir iş modelidir.

Robot Koordinasyon Uzmanı
Robot Koordinasyon Uzmanı

Robot Koordinasyon Uzmanı

Özelikle son zamanlarda artan robot üretimi ve kullanımı, gelecekte robotları hayatımızın bir parçası yapacağına işaret ediyor. Yeni üretilmiş olan bir robot verilen veya yüklenen tüm emirleri yerine getirir ancak ilerleyen zamanlarda robottan beklenen talepler artacaktır. Bu noktada robot koordinasyon uzmanı, geleceğin sayısal mesleklerinden biri olacaktır diyebiliriz. Robot koordinasyon uzmanı, robotun onarım ve bakımının yanı sıra ona yeni çalışma becerileri de ekleyecektir. Böylece robotlar sürekli değişen ve gelişen bir araç olarak hayatımızı kolaylaştıracaktır.

IoT Uzmanı
IoT Uzmanı

IoT Uzmanı

Günümüzde kısıtlı da olsa bazı nesneleri internet üzerinden kolayca yönetebiliyoruz. Örneğin alarm sistemleri, klimalar, güvenlik kameraları gibi nesneleri uzaktan açıp kapama ya da kontrol etme işlemini yapabiliyoruz. Bu durum son zamanlarda olası birçok kazayı engellemiştir. Bu nedenle de gelecekte hemen hemen her nesneyi kontrol altına almamız için IoT olarak kısaltılmış bir kavram vardır. IoT, nesnelerin interneti olarak bilinir. İnternet bağlantısı olduğu sürece uzaktan tüm nesneleri yönetebilmeniz için verilere ulaşım sağlayacak bir IoT uzmanına ihtiyaç duyulacaktır. Bu da gelecekte yeni bir sayısal mesleğin ortaya çıkması demektir.

Veri Dedektifi
Veri Dedektifi

Veri Dedektifi

Geleceğin sayısal meslekleri olarak bahsettiğimiz bir öncesi IoT uzmanı mesleği ile bağlantılı olan veri dedektifi, kişilerin kullandığı ürünlerin bilgilerini çözümleyerek üretici şirketlere sunar. Bu çözümlemeler üretici şirketlerin işine yarayacak mı diye soracak olursanız, günümüzde birçok üretici şirket müşterilerinin kullandığı ürünü ya da aldığı hizmeti merak eder ve öğrenmek için de tonlarca para harcar. Veri dedektifleri ise sayısal dehalar ve teknoloji sayesinde bu şirketlere para tasarrufu yaptıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Sermayesiz Para Kazanmak İçin 7 İş Modeli Fikri 2020 başlıklı makalemizde sermayesiz para kazandiran işler, sermayesiz para kazandıran uygulamalar ve sermayesiz para kazanma hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe