Gazeteci ve siyasetçi: Markar Esayan

gazeteci ve siyasetci markar esayan RpBQzrRk
Google Haberlere Abone Ol

İSTANBUL (AA) – İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede dün hayatını kaybeden 51 yaşındaki gazeteci-siyasetçi Markar …

İSTANBUL (AA) – İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede dün hayatını kaybeden 51 yaşındaki gazeteci-siyasetçi Markar Esayan, TBMM’de üç dönem AK Parti İstanbul Milletvekilliği yapmanın yanı sıra köşe müellifliği, siyasi yorumculuk ve tartışma programları yaptı, roman, siyasi inceleme kitabı ve denemeler kaleme aldı.

Mide kanseri rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi gören ve dün Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesinde vefat eden Esayan, Aram ve Nurten Esayan çiftinin çocuğu olarak 4 Şubat 1969 yılında İstanbul Şişli’de dünyaya geldi.

İlkokulu Şişli Özel Bomonti Ermeni Katolik İlköğretim Okulu’nda, liseyi Özel Getronagan Ermeni Lisesi’nde okuyan Esayan, 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı, yüksek lisansını ise İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler Bölümü’nde yaptı.

Hrant Dink’in davetiyle Agos’ta yazmaya başladı

Esayan, 1997 yılından beri aralıklarla yazdığı Agos gazetesinde 2001 yılından itibaren Hrant Dink’in davetiyle “Dar Kapı” başlığı altında köşe yazıları kaleme almaya başladı.

Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de elim bir suikastle hayatını kaybetmesinin akabinde Agos gazetesinin yayın hayatına devam edebilmesi ismine bir süre daha çalışan Esayan, Dink’in birinci ölüm yıl dönümünün akabinde Agos’tan ayrıldı, bir süre sonra yazılarına da son verdi.

Kendi web sitesinde de yazan Esayan, birçok gazetede köşe müellifliği yapmanın yanı sıra sivil toplum örgütlerinde çeşitli projelerde çalıştı ve danışmanlık hizmeti verdi.

Esayan, İstanbul Kültür Üniversitesi Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi (GPOT) tarafından “2013 Yılı Türkiye-Ermenistan Gazetecilik Ödülü”ne layık görüldü.

Yayımlanmış 3 romanı, denemesi ve siyasi inceleme kitabı bulunuyor

Birebir vakitte muharrir olan Markar Esayan’ın 2005 yılında okuyucuyla buluşan “Şimdinin Dar Odası” isimli birinci romanı, 2004 İnkılap Kitabevi Büyük Ödülü’nü kazandı.

Birinci romanın devamı olan “Karşılaşma” isimli ikinci romanı ise Ekim 2007’de okurla buluştu. Esayan’ın, “Jerusalem” isimli üçüncü romanı ise Habundan dolayın 2011 yılında Timaş Yayınevi’nden çıktı.

Markar Esayan’ın, Cemil Ertem’le birlikte Ağustos 2013’de Etkileşim Yayınları tarafından basılan “Dünyayı Durduran 60 Gün” isimli bir siyasi inceleme kitabı bulunuyor.

Ayrıyeten Esayan, Etkileşim Yayınlarından Kasım 2013’te çıkan “İyi Şeyler” isimli bir deneme de kaleme aldı.

3 dönem AK Parti İstanbul Milletvekilli seçildi

TBMM’de 25, 26 ve 27. dönem AK Parti İstanbul Milletvekilliğine seçilen Esayan, AK Parti Tanıtım ve Medya Lider Yardımcılığı ile Merkez Karar ve Yönetim Konseyi (MKYK) üyeliği görevlerini de yürütüyordu.

Markar Esayan, Anayasa Komitesi, Türkiye-Avrupa Birliği Ahenk Komitesi Üyeliği, Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Kurulu (KPK) Eş Lider Yardımcılığı görevlerinde de bulundu.

Âlâ düzeyde İngilizce ve Ermenice bilen Esayan, bekardı.

İstanbul haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Gazeteci ve siyasetçi: Markar Esayan haberini okudunuz.

Yazar: Zeynep Rakipoğlu, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Nuray Tunçay

Bir önceki yazımız olan Ermenistan'ın Gence'de füze ile öldürdüğü siviller son yolcuğuna uğurlandı başlıklı makalemizde Azerbaycan, Gence ve Hayatını hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe