Fotoğraflarda veya Aynada Kendimi Beğenmiyorum Sorunu

ozguven eksikligi cozumu

Ayna da iyi fotoğraflarda kötü çıkmanın sebebi nedir? Bir fotoğrafa bakıp da of çok kötü çıkmışım dediğiniz olmuştur. Hele ki fotoğraf çektirmeyi sevmeyenlerdenseniz, hal bu ki çok iyi hatırlıyorsunuz, aynada o gün o kadar da kötü gözükmüyordunuz ama kabul edin bazen fotoğraflarda berbat çıkarız. Bu iki defa yaşanırsa eee olabilir, belki de sandığınız kadar fotojenik değilsinizdir. 5-10 100 defa bir insanın her fotoğrafı mı kötü olur. Hele ki başkalarına gösterdiğiniz de aaaa ne kadar güzel çıkmışsın diyorlarsa ve bu sözlerinde samimilerse, ne oluyor kendimize aynada beğenirken fotoğraflarda neden beğenmiyoruz? Kimisi içinse tam tersi geçerli, neden bazıları fotoğraflarını beğenirken aynadaki görüntülerinden rahatsız oluyor. Siz bunlardan hangisi sizsiniz?

İlk olarak şu biyolojik gerçekte yüzleşerek başlayalım, fizik ve matematikte kusursuz simetriler tanımlayabilir olsakta gezegenimizde hiçbir şey kusursuz bir şekilde simetrik değil. Geometride bir çemberin kusursuz olması ancak doğada kusursuz hiçbir çember olmaması gibi. Nesneler bize simetrik gelir çünkü onları yüzeysel olarak bakmaya alışmışızdır. Oysa ki morfometri gibi detaylı vücut ölçülerini kullanan araştırmalara dahil olacak olursanız asimetrinin boyutlarını görebilirsiniz. Hatta evrimsel biyoloji araştırmalarında kullanılan önemli araçlardan birisi böcekler gibi hayvanlarda vücut asimetrisine bakarak uçuş gibi fonksiyonların nasıl evrimleşir çalıştığını anlamaktır.

Simetri için kusursuz bir üretim, katı kalıplar gerekir ancak doğada bunların her ikisi de yok. hatta darwin’in meşhur bir sözü de var “eğer herkes birebir aynı kalıptan çıkmış olsaydı güzellik diye bir şey var olmazdı” gerçekten de güzellik algımızın katı simetriler etrafında değil, muğlak asimetriler etrafında evrimleştiğine dair bazı bilimsel kanıtlar mevcut. Vücudunuzun iki yarısı yaklaşık olarak simetrik ama sadece yaklaşık olarak, bu kusurlu simetri ya da basitçe asimetri belki günlük yaşantımızda çok fark etmediğimiz bir unsur, ama beynimiz asimetrik yaraların farklarını iş diyebilecek kadar güçlü bir makina. Dolayısıyla bir bireyin yüzüne baktığınızda ondaki asimetriyi bilinçli olarak fark etmeseniz de, bilinçaltınız bu verileri işliyor ve yüzü bu asimetrik özellikleri ile birlikte bir bütün olarak hatırlıyor şimdi bu birincisi.

Fotoğraflarda kafam yamuk oluyor da diyebilirsiniz bu da tamamen asimetri ile alakalı olup, ayna da kendimize ters baktığımız için bunu fark edemiyor oluşumuzdur, telefonun fotoğraf ayarlardan fotoğrafı ters işle yaparsanız bu sorunu halledersiniz.

Fotoğraf veya aynalarda kendinizi güzel bulmamanızın açıklamasının ikinci nedeniyse psikolojiden geliyor. “Maruz Kalma Etkisi” bu psikolojik olgu bir şeyi ne kadar sık görürsek ya da ona ne kadar sık maruz kalırsak onunla ilgili daha olumlu tepkiler geliştirdiğimizi söylüyor. Sıklıkla maruz kaldığınız şey yüzler olabileceği gibi şekiller, ürünler, sloganlar da olabilir. Hergün instagram storyde selfie paylaşanları günden güne daha da güzel görmemiz, ya da her gün aynı reklamı izlemek o ürüne karşı güven hissetmemiz gibi.

Şimdi reklamların nasıl çalıştığını anladınız mı? bu onların çalışmasını sadece bir yolu elbette ancak bir şeye sık sık maruz kalmak onunla ilgili ortalama da daha olumlu fikirler geliştirmenizi sağlıyor. Bu etki politikada nasıl çalışıyor dersiniz, hergün aynı isimleri görmek… onu da düşünmeyi size bırakıyorum. Biz sizin çirkin olduğunuzu sandığınız fotoğraflarınıza veya aynı yansımanıza dönelim.

Eğer hem fotoğraflarınıza hem de aynaya sıklıkla bakan biriyseniz bu etkiyi fark etmemiş olabilirsiniz. Ama birçok insan ya aynaları ya fotoğrafları daha sık kullanıyor. Dolayısıyla beyinleri bunlardan sadece birisine alışık oluyor. Burada kilit nokta şu aynada görüntümüz her zaman terstir yani sağ gözünüz aynadaki yansımanızın aslında sol tarafındadır, fotoğraflarda ise özellikle ayar yapmazsanız genellikle tersine çevrilmemiş bir kare fotoğraf görürsünüz.

İşte bunlardan birine daha sık bakıyorsanız yüzünüz ile ilgili küçük asimetrilerin sağ tarafta mı yoksa sol tarafta mı olduğunu da zamanla kanıksıyorsunuz yani anlıyorsunuz.

Diğer insanlar ya da bir fotoğraf makinesi sizi ayna görüntünüz gibi zıt görmediği için sizin kendinizi güzel bulmadığınız fotoğraflarınız sizi o şekilde görmeye alışkın olan diğerleri için daha caziptir. Burda tabi üçüncü bir faktör daha var “Bireysel Abartı Etkisi” ne yazık ki kendi yetenek ve özelliklerimizi objektif olarak daha üstün bulmaya meyilliyiz. Dolayısıyla simetri olsun olmasın kendi fiziksel özelliklerimize yönelik algımız fotoğrafların ve aynanın yansıttığından daha güzel ve yakışıklı olduğumuz yönünde.

Yani bir dahaki sefere aynaya veya fotoğraflara bakarken kendinizi tuhaf buluyorsanız çok da önemsemeyin, suçu kendinizde değil evrenin kusurlu simetrisini arayın ama daha gerçekçi bir yaklaşım istiyorsanız belki de sandığımız kadar güzel ve yakışıklı değiliz, bunda Utanılacak bir şey yok. Nihayetinde beyinlerimiz kendimizi abartmaya meyilli işte böyle.

Fotoğraflarda neden güzel çıkmayız, ya da ayna da kendimi beğenmiyorum diyorsanız, olay tamamen beğnimizin alışkanlıkları ile alakalı, telefonlarınızda fotoğrafı ters işle ayarını yaparsanız, aynada kendinizi güzel bulup, telefonda güzel bulmama sorununu halledebilir, telefonda güzel bulup ayna da güzel bulmama nedeniyse, telefonlarınızda daha sık fotoğraf çekmeniz ve telefonlarınızda ki fotoğrafı ters işle ayarı kapalı olması ve biraz daha ayna karşısında vakit geçirmeniz ile bu sorunu atlatabilirsiniz. Olay tamamen psikolojide kendimizi sevmemizde bitiyor.

Yazımı beğendiyseniz, paylaşmayı ve bildirimlere izin vererek abone olarak haberdar olmayı ve kendinizi sevmeyi unutmayın.

pin

Bir önceki yazımız olan Netflix 50 Metrekare Dizi Oyuncuları ve Konusu başlıklı makalemizde 50 Metrekare Dizi Oyuncuları, 50 Metrekare Dizisi Ne Zaman Çıkacak Yayınlancak? ve 50 Metrekare Dizisi Senaristi hakkında bilgiler verilmektedir.