Financial Times, Macron’u eleştiren yazıyı yayından kaldırdı

financial times macronu elestiren yaziyi yayindan kaldirdi ATCPVfH1
Google Haberlere Abone Ol

LONDRA (AA) – İngiltere’de yayımlanan Financial Times, “Macron’un ‘İslami bölücülüğe karşı savaşı Fransa’yı yalnızca daha …

LONDRA (AA) – İngiltere’de yayımlanan Financial Times, “Macron’un ‘İslami bölücülüğe karşı savaşı Fransa’yı yalnızca daha fazla böler” başlıklı yazıyı sitesinden sildi.

Mehreen Khan tarafından kaleme alınan yazıya ulaşmak isteyenler, “Financial Times, bilgi yanlışları içerdiği ortaya çıkmasının akabinde Fransa ve İslamcılara karşı tutumu ile ilgili bir görüş yazısını internet sitesinden kaldırdı.” notuyla karşılaştı.

Yazıda Macron’un terör taarruzlarına yol açan şiddet içeren aşırılığı ortadan kaldırmak için Fransa’nın 6 milyon Müslümanına muhtaçlığı olacağı belirtilmiş, lakin Cumhurbaşkanı’nın Müslümanları maksat alan tavrı nedeniyle önemli bir başarısızlık riskiyle karşı karşıya olduğu savunulmuştu.

Fransız Müslümanların, terörizme karşı Macron’un en büyük müttefikleri olması gerektiği kaydedilen yazıda, şu sözlere yer verilmişti:

“Buna karşın (Macron) onları kucaklamak yerine, çok sağa ve seçim hırslarına hizmet eden bir stratejiyi seçti. Zayıf bir cumhuriyetin, içindeki bir düşman tarafından istila edilmesi eşiğinde olduğunu öngören bir görüş bu. 2022 cumhurbaşkanlığı seçimleri geldiğinde, Sayın Macron muhtemelen Müslümanlara cumhuriyeti çok sağcı Marine Le Pen’in partisinden kurtarmak için kendisine oy vermeleri gerektiğini söyleyecek. Bu tehdit, liberal bir cumhurbaşkanının düşmanca tavra maruz kalmaları durumunda Müslümanlar açısından inandırıcı olmama tehlikesi ile karşıya karşıya.”

Politico Europe da Macron’u eleştiren yazıyı kaldırmıştı

Fransa’da Politico Europe isimli haftalık mecmua de 2 Kasım’da yayımlanan “Fransa’nın tehlikeli laiklik dini” başlıklı eleştirel makale, Fransız sekülerler ortasında yarattığı rahatsızlık nedeniyle internet sitesinden kaldırılmıştı.

Mecmuanın Yazı İşleri Müdürü Stephen Brown, akademisyen Farhad Khosrokhavar’ın kaleme aldığı yazıyı, “editöryal standartlarına” uymadığı gerekçesiyle internet sitelerinden kaldırdıklarını açıklamıştı.

Fransa’da laikliğin, belirli bir kesitin baskı aracına evrildiği ve adeta sivil bir din haline dönüştüğü belirtilen söz konusu yazıda, “Fransa, ülke içinde ve dışında köktenci laikliği için ağır bir bedel ödüyor.” değerlendirmesi yer almıştı.

Muhabir: Hasan Esen

Greater London haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Financial Times, Macron’u eleştiren yazıyı yayından kaldırdı haberini okudunuz.

Yazar: Hasan Esen, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Mehmet Akgün

Bir önceki yazımız olan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: 7 köy daha Ermenistan'ın işgalinden kurtarıldı başlıklı makalemizde Azerbaycan hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe