FETÖ ‘hijyen evlerini’ firarilerden kalan eşyalarla donatmış

feto hijyen evlerini firarilerden kalan esyalarla donatmis vK57T5mq
Google Haberlere Abone Ol

ANKARA (AA) – Darbe teşebbüsünden üç ay sonra “hijyen evleri” ismi altında yeni bir hücre yapılanmasına giden FETÖ’nün …

ANKARA (AA) – Darbe teşebbüsünden üç ay sonra “hijyen evleri” ismi altında yeni bir hücre yapılanmasına giden FETÖ’nün, bu meskenleri yurt dışına kaçan örgüt mensuplarından geriye kalan eşyalarla donattığı belirlendi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ), darbe teşebbüsünden sonra “hijyen evleri” ismi altında oluşturduğu yeni hücre konutlarını, firari örgüt mensuplarından kalan eşyalarla donattığı belirlendi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 15 Temmuz’da hezimet yaşayan örgütün yine toparlanmaya çalıştığına ait Ekim 2016’da istihbarat alındı.

Araştırma sonucunda, darbe teşebbüsünden önce kullanılan hücre meskenlerinin deşifre olması nedeniyle elebaşı Fetullah Gülen’in talimatıyla “hijyen evleri” ismiyle yeni bir yapılanmaya gidildiği tespit edildi.

Çekirdek takımını, aile bireyleri hakkında FETÖ’den süreç yapılan üniversite öğrencilerinin oluşturduğu yeni hücre sistemi, 2 Şubat 2020’de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla düzenlenen operasyonla çökertildi.

Gözaltına 58 şüphelinden kimileri, aktif pişmanlık hükümlerinden yararlanmak için “hijyen evleri” yapılanmasını ayrıntılarıyla anlattı.

Firarilerin eşyaları kullanıldı

Şüpheliler ortasında yer alan “Gamze” kod isimli Gizem Parıltı A’nın hareketlerine yer verilen iddianamede, hijyen meskenlerinde kalacak şahısların özenle seçildiği belirtildi.

İddianamede, örgütün geçmiş dönemlere göre daha küçük kümeler halinde gelişimini sağlayarak yeni sistemin hiyerarşik düzenini oluşturduğu kaydedildi.

Hücre yapılanması olduğu anlaşılmaması için “hijyen evlerin” duvarlarına sanatçı ve sportmen posterleri asıldığı, bunun yanı sıra konutlarda farklı örgütlere ilişkin yayınların bulundurulduğu söz edildi.

Bu meskenlerde kalanların da deşifre olmamak için GSM sınırları yerine kripto yazılımlı telefon programları üzerinden irtibat sağladıkları aktarıldı.

İddianamede, hijyen konutundaki örgüt üyelerinin ihtiyaçlarının FETÖ tarafından karşılandığı, bu kapsamda ödemelerin elden yapıldığı, kimi vakit da nakit yerine alışveriş çekleri verildiği bildirildi.

Meskenlerin nasıl dizayn edildiği bilgisine de yer verilen iddianamede, “Evlerde kullanılan eşyaların, daha önce boşaltılan örgüt meskenlerinden ve yurt dışına kaçan örgütçülerin geride kalan eşyalarından temin edildikleri anlaşılmıştır.” tabirleri kullanıldı.

“Bu konutlarda planlar üretilir”

Hijyen konutlarını, “Çok sessiz, çok gürültüsüz birer küçük tezgah üzere lakin gerçekte koskocaman bir dünya dantelası ören yerler” olarak tanım eden elebaşı Gülen, bu meskenlerin asıl hedefini ise şöyle özetlemişti:

“Bu meskenlere şarj meskenleri denebilir. Bu meskenlerde planlar, projeler üretilir ve bu konutlarda yetişen adamlar dünyanın fethine açılırlar. Bütün kapılara kilit vurulduğu bir dönemde bu konutlar, geçmişte olan misyonlarından daha büyük misyon yüklenir. Bu konutlar, sizin bildiğiniz üzere öyle minaresi olan ezan okunduğu vakit herkesin gittiği malum konutlar değildir. Meçhul konut… Söz karakteristik olarak seçilmiştir. Belgisiz konutlardır, meçhul meskenler, bir defa vakit prestijiyle ne vakit ortaya çıkacakları meçhuldür.”

Ankara haberleri ve Genel kategorisinde yer alan FETÖ ‘hijyen evlerini’ firarilerden kalan eşyalarla donatmış haberini okudunuz.

Yazar: Tanju Özkaya, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Oğuzhan Çal

Bir önceki yazımız olan El Bab'da yakalanan PKK'lı terörist, 5 ABD'li tarafından eğitildiğini itiraf etti başlıklı makalemizde El Bab, örgüt ve Terör hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe