Feodalite Derebeylik Yönetim Sistemi Nedir? Kimlerden Oluşur?

Feodalite Derebeylik Sistemi Nedir? Kimlerden Oluşur?

Tarihte Feodalite adıyla bilinen Dere Beylik sistemi nelerdir? Derebeylikleri Kimlerden Oluşur? Haklın yönetimi ve işleyişini konu alan Derebeylik  Nelerdir? gibi sorusu olan öğrenci kardeşlerimizin ve bilgiye ihtiyaç duyan kişilere kısaca ve özet geçecek olursak; Tarihte geçmişte çeşitli yönetim sistemleri oluşturularak halka egemen olmak esas alınmıştır. Halk her çağda ve zamanda birbirinden farklı birçok sistemle yönetilmeye çalışılmıştır. Bu yönetim sistemlerinden birisi ise derebeylik yani feodalite sistemi olmuştur.

Tarihte bir çok devlet tarafından kullanılmış olan Feodalite sistemi ve Osmanlı Devleti ilişkisine yakından bakacak olursak, Derebeylik adıyla nitelendirebiliriz yani derebeylik yönetim sistemi aslında nedir derseniz Feodalite sistemidir. orta çağa has olan bu sosyal düzen halkı yöneten küçük hükümdar anlamına gelmektedir. Derebeylik dönemi 9. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar sürmüştür. Orta çağ döneminde ikiye ayrılan halkın yönetimi için bu düzenleme yapılmıştır. Köylü ve şehirli olmak üzere ikiye ayrılan halk yönetiminde toprağın düzenlenmesi ve kim tarafından yönetilip, işleyişin nasıl süreceğinin belirlenmesinde derebeylik sistemi kullanılmıştır.

Eskiden iki sınıfa ayrılmış olan halkta köylü sınıfından olanlara serf adı verilirken şehirli sınıfından olan kimselere ise burjuva adı verilirdi. Halk ticaretle ve siyasetle uğraşarak aynı zamanda vergilerini ödemek kaydıyla geçimini sağlıyordu. Toprağın nasıl yönetileceğini esas alan derebeylik yönetim sisteminde toprağı yöneten derebeyin şato, arma ve bayrağı bulunmaktaydı. Derebeylik sisteminde her dere bey kendisinden büyük diğer Derebey’e bağlı sayılmaktadır. Herhangi bir savaş durumunda, üstün olan dere bey altındakini çağırdığında, küçük olan şartsız koşulsuz katılmak zorundadır. Derebeyliğin esas aldığı konu askeri güçtür.

Askeri güçten beslenen Derebeyler altında çalışan köylü topluluğuna kendisine bağlı olmalarından dolayı başına buyruk davranabilir ve verdiği toprak karşılığında her türlü ürün ve mal hizmeti isteyebilirdi. Bunların yanı sıra derebeylik sistemindeki savaşçıların adına şövalye denirdi ve şövalyeler unvanı olan baş senyörün emrinde savaşa katılırlardı. Hükmettikleri topraklarda köylü sınıfını sömüren derebeyler çökmeye yüz tutmuştur. Genel olarak eşitsizliğin ve sınıflaşmaların hakim olduğu derebeylik sistemi haçlı seferleri, coğrafya keşifleri ve sanayi ve Fransız devrimleri ile çökmüştür.

Feodalite Derebeylik Sistemi Nedir? Kimlerden Oluşur?
Feodalite Derebeylik Sistemi Nedir? Kimlerden Oluşur?

 

Bir önceki yazımız olan 1. Dünya Savaşı Neden Başlamıştır Özeti ve Sonuçları başlıklı makalemizde 1 dünya savaşı neden başlamıştır, 1. dünya savaşı kaç yılında neden başladı ve 1. dünya savaşı neden başladı hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe