Estetik Ameliyat Türleri ve Çeşitleri Nedir? Nasıl Yapılır?

Estetik Ameliyat Türleri ve Çeşitleri Nedir?
Google Haberlere Abone Ol

Estetik ameliyat türleri ile aklınızda yer alan tüm soru işaretlerine estetik ameliyat çeşitleri ile yapılan işlemlerden sonrası ve öncesi için edinebileceğiniz tüm detaylar yazımızda.

Plastik Cerrahi Nedir?
Plastik Cerrahi Nedir?

Plastik Cerrahi Nedir?

Plastik cerrahi, insan vücudunun her türlü kusur ve deformitesinin fonksiyonel, yapısal ve estetik restorasyonunu yapar. Estetik ameliyat türleri kapsamında plastik cerrahi terimi, Yunanca “kalıplamak” veya “oluşturmak” anlamına gelen plastikos kelimesinden kaynaklanmaktadır.

Modern plastik cerrahi iki geniş tema üzerinde gelişmiştir: anatomik kusurların yeniden yapılandırılması ve normal formun estetik olarak geliştirilmesi. Plastik cerrahinin cerrahi prensipleri vaskülerliği korumaya, doku gibi doku ile değiştirmeye, anatomik bölgelere saygı göstermeye ve doku travmasını en aza indirerek yara iyileşmesini desteklemeye odaklanmıştır.

Farklı bir cerrahi uzmanlık alanı olarak, plastik cerrahi disiplini sadece tıbbın diğer disiplinleri ile etkileşmekle kalmaz, aynı zamanda tıp bilimini fiziksel restorasyon sanatı ile birleştirir. Tekdüzeliği ve doğal onarım benzerliğini geliştirmek için kusurların özenle değerlendirilmesini doku karmaşık düzenlemeleriyle birleştirir. Plastik cerrahide pratik bilgiler kullanan yenilikçi teknikler büyük ölçüde doku mühendisliği, nanoteknoloji ve gen terapisinde ki ilerlemelerin başarılı klinik uygulamasının sonucudur.

Estetik Ameliyat Türleri ve Çeşitleri
Estetik Ameliyat Türleri ve Çeşitleri

Estetik Ameliyat Öncesi ve Sonrası

Estetik Cerrahi

Estetik veya kozmetik cerrahi, yüz germe, göğüs büyütme ve liposuction gibi prosedürlerle yüzün ve vücudun gençleşmesini güvenli hale getiren iyileştirmelerle halk bilincine girdi. Bu, botulinum toksini (Botox) ve kozmetik yumuşak doku dolguları (örn. Kolajen ve hiyalüronik asit) enjeksiyonları gibi minimal invaziv prosedürlere artan bir vurgu ile birleştirilmiştir.

Cerrahi Prensipler

 Yumuşak doku rekonstrüksiyonunun temel dayanağı, hasarları, hasarlı doku ile benzer özellikleri paylaşan normal doku ile sabitlemektir. Hem rekonstrüktif hem de estetik plastik cerrahide doku fizyolojisi ve mekaniğine saygı önemlidir. Bu nedenle, dokunun aletlerle hassas bir şekilde ele alınması, vasküler bozulmayı en aza indirmek için dokuların makul bir şekilde yükselmesi ve doku düzlemlerinin hassas hizalanması, tekniğin önemli unsurlarıdır

 Greftler ve flepler

 Yaraların kapanması rekonstrüktif cerrahinin merkezi ilkesidir. Birçok yara öncelikle kapatılabilir (doğrudan dikiş tamiri ile). Bununla birlikte, kusur yeterince büyükse, cilt vücudun diğer bölgelerinden alınabilir ve yaranın bölgesine aktarılabilir. Deri greftleri, donör cildinin yaraya nihai olarak entegrasyonunu kolaylaştırmaya yarayan desteklerle onarım yerine sabitlenen uzak bir yerden alınan ince cilt katmanlarıdır.

Daha büyük, daha karmaşık yaralar daha büyük bir hacme sahiptir ve damarlar, sinirler, tendon, kemik, iç organlar ve diğer organlar gibi maruz kalan hayati yapıları içerebilir. Bu tür yaralar, deri, deri altı dokusu, kas ve bazı durumlarda kemik ve sinirlerin transpoze veya transplante edilmiş kompozit segmentleri yoluyla kapsama gerektirir. Bu doku yapıları kendi tanımlanmış kan kaynakları ile korunur ve flepler olarak adlandırılır.

 İmplantların veya genişletici cihazların kullanılması yumuşak doku miktarını da artırabilir. Bu cihazlar, hastanın sınırlı miktarda donör cildine sahip olduğu durumlarda yararlıdır – örneğin, ciddi şekilde yanmış olanlarda veya büyük konjenital molleri olan çocuklarda. İmplantlar ve genişletici cihazlar da meme kanseri hastalarında mastektomi sonrası meme rekonstrüksiyonu ve estetik meme büyütme için uyarlanmıştır.

Estetik Ameliyat Türleri ve Çeşitleri
Estetik Ameliyat Türleri ve Çeşitleri

Estetik Ameliyat Türleri ve Çeşitleri

1) Kraniyofasiyal cerrahi

Baş ve boyun bölgesinin konjenital ve travmatik kusurları plastik cerrahi kapsamına girer. Yarık dudak ve yarık damak deformiteleri, kafatası elemanlarının erken füzyonu ve yüz iskeletindeki kalıcı yarıklar karmaşık yumuşak doku ve kemik yeniden düzenlemesi gerektirir.

Vidalar ve plakalar kullanan dahili fiksasyon sistemlerinin konjenital rekonstrüksiyonlarını ve travmatik kırıkların düzeltilmesini büyük ölçüde kolaylaştırmıştır. Bu sabitleme cihazlarının yeni permütasyonları geliştirilmiştir; örneğin, distraksiyon osteogenezi, hareketli plaka sistemleri tarafından uygulanan çekiş ile hipoplastik (eksik gelişmiş) kemikten kemik büyümesini indüklemek için kullanılan bir tekniktir.

Emilebilir plaka sistemleri ve kemik çimentoları gibi biyomalzemeler sürekli olarak geliştirilmektedir ve sıklıkla pediatrik kraniyofasiyal cerrahide kullanılmaktadır.

2) El cerrahisi

Eşsiz anatomisi ve fonksiyonel önemi nedeniyle, el deformitelerinin restorasyonu hem plastik cerrahların hem de ortopedik cerrahların ortak odağıdır. Eli içeren konjenital kusurlar, eksik veya eksik gelişimden (agenez) uzuv yapılarının anomalilerine kadar değişir.

Travmatik hakaret, karmaşık yaralara, kırık kemiklere, kopmuş sinirlere ve tendonlara veya amputasyonlara neden olabilir. Uygun bağlamda, kesik basamaklar ve uzuvlar damarların ve sinirlerin mikro cerrahi bağlantıları ile yeniden ekilebilir. Elin rehabilitasyonu, cerrahi bakımın kritik bir yönüdür, çünkü yaralanma ve rekonstrüksiyondan sonra güç ve hareket kaybı meydana gelebilir.

3) Estetik cerrahi

Estetik veya kozmetik cerrahi, yaşa bağlı değişikliklere maruz kalan veya hastayı rahatsız eden olağan dışı özelliklere sahip normal yapıların güçlendirilmesidir. Bu sorunları ele almak için kullanılan prosedürler genellikle doktorun ofisinde (bir hastanenin aksine) gerçekleştirilir ve nispeten basittir, sadece botulinum toksini veya hyaluronik yumuşak doku dolgusu enjeksiyonlarını gerektirir.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, bu prosedürler, burnun deformitelerini düzeltmek veya yüzdeki aşırı sarkan cildi çıkarmak için elektif cerrahi gerektiren karmaşıktır. Plastik cerrahi uygulaması plastik cerrahların ötesine geçti ve dermatologlar ve kulak burun boğaz uzmanları gibi bu prosedürleri yerine getirme yeteneğine sahip birçok doktor var.

 Rekonstrüktif cerrahiyi yöneten aynı prensipler estetik cerrahiye uygulanır: benzerini değiştirin, anatomik sınırlara saygı gösterin, doku travmasını en aza indirin ve vasküler bütünlüğü koruyun. Estetik cerrahi ayrıca yaralar, özellikle uzunlukları ve görünürlüğü ile de ilgilidir ve yara izlerini en aza indirmek ve gizlemek için yüz asansörleri gibi klasik prosedürlerde değişiklikler yapılır.

Estetik Ameliyat Türleri ve Çeşitleri
Estetik Ameliyat Türleri ve Çeşitleri

Yaşa bağlı değişiklikler cilt ve yumuşak dokunun destek yapılarını zayıflatabilirken, obez hastalarda bariatrik cerrahinin ortaya çıkışı kol, göğüs, karın ve uyluk dokularında benzer değişiklikler yaratabilir. Vücudun bu kısımlarının ilgili asansörleri yapılabilir.

Diğer estetik ameliyatlar, vücudun çok büyük veya çok küçük olduğu düşünülen kısımlarını azaltabilir veya artırabilir; yaygın örnekler arasında burun veya göğüsler bulunur. Ek olarak, liposuction’ın mantıklı kullanımı, aşırı yağ ile dengesiz alanlarda konturu iyileştirebilir. Yüz için botulinum toksini kullanımı, bazı kırışıklıklar oluşturan altta yatan kasları zayıflatabilir; diğer kırışıklıklar hiyalüronik asit enjeksiyonu ile yumuşatılabilir. Cildin en üst katmanlarında oluşabilecek ince kırışıklıkları düzeltmek için kimyasal kabuklar, dermabrazyon ve lazerler kullanılabilir.

 Estetik cerrahiye halkın ilgisinin artması da klinik, etik ve medeni yasa dışı zorluklar yaratmaktadır. Endikasyonların, tekniklerin ve komplikasyonların açık bir şekilde anlaşılması, hem cerrah hem de hasta için güvenli ve etkili sonuçlar elde etmek için önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close