Bu Yazıyı Ertelemeden Okuyun – Erteleme Hastalığı

Erteleme Hastalığından Kurtulmak

Erteleme hastalığınızın olduğunu düşünüyor ve yapılması gereken işler yapılmıyorsa bu yazıyı okumanızda fayda var, sürekli ertelemenin tedavisi içinizde yatıyor işte tüm detaylarıyla erteleme hastalığının tedavisi. Mozzart gibi dahiler bile işlerini erteleye erteleye son dakika ya bırakabiliyor yılbaşı tatilinden sonra işimize okulumuza geri döndük ve yeni bir başlangıç yapacağız bu başlangıcın çok daha sıkı olabilmesi için hemen herkes de olan bu erteleme hastalığı üzerine konuşalım dedim. O yüzden de başlığı bu yazıyı ertelemeden izleyin olarak belirledim işini yarına bırakmadan bugün bitirebilmenin kolay bir yolu var mı? kolay mı bilemiyorum ama size bunun için bir oyun önerisinde bulunacağım.

Öncelikle şunu bir yerli yerine koyalım neredeyse herkes ama herkes önündeki işi ertelemeye çalışır bu bir insani duygulardan ve beynimizin bize yaptığı oyunlardan birisidir, eğer sizde erteleme hastalığı varsa ve sürekli bir şeyleri erteleyip duruyorsanız hemen bunu kişiliğiniz de ki bir kusura bağlayıp durumu kabullenmeye “ya ben hep böyleyim” demeyin, “zamanımı hiç yönetemiyorum” öyle de demeyin, çünkü ertelemek bir zaman yönetimi problemi değildir, bir duygu yönetimi problemidir.

farkına varmak…

Önümüzde yapmanız gereken bir iş var, bu iş hem çalışanlara, hem öğrencilere, hem de kendime uygun olsun diye yazılması gereken bir ödev ya da rapor kağıdı olsun. Boş bembeyaz sayfaya bakınca aklınıza şöyle düşünceler geliyor olabilir; “Ben bunu yazacak kadar zeki biri değilim” hadi yazdım diyelim okuyanlar hakkında neler düşüncek, zaten yazmayı hiç sevmiyorum oldum olası sevmedim”.

Erteleme Hastalığından Kurtulmak

Erteleme Hastalığından Kurtulmak

Tam yazacakken, dur bakim şu masa ne kadar dağınık, ilk önce orayı bir düzenleyim… gibi gibi yapacağımız işi ertelemeye uydurduğumuz sonradan çıkardığımız bu işler ve bu ruh hali bizi ertelemeye teşvik ediyor. Erteleme hastalığından kurtulmak istiyorsanız bu düşüncelerimizin derinine indiğinizde karşımızda kendinden şüphe duymak, özgüvensizlik, endişe gibi negatif bazı duygular buluyoruz, bulmakla kalmıyoruz hiç farkına bile varmadan o da önümüzdeki beyaz kağıda iliştiriyoruz.

Yani yapmamız gereken işlerle bu negatif duygular arasında bir ilişki kuruyoruz çok tehlikeli bir ilişki, o yüzden bunlardan kaçınmaya ertelemeye çalışıyoruz ama hadi erteledik diyelim geri döndüğümüzde yani hiç aciliyeti olmadığı halde masanızı o gün 3 kere organize ettikten sonra ne oluyor negatif duygular 3 kat daha büyük bir şekilde karşımıza yeniden çıkıyor. Gerçekten de yapacağımız bir işin varsa aklımıza bu işten başka envai çeşit parlak fikir gelir masanın üzerindekileri organize etmek gibi şeyler. Bunlar beynimizi işten kaçınmak için ortaya koyduğu ödüllerdir.

Ancak işlerinizi erteleyerek o ödüle kavuşabilirsiniz, eğer ertelemek yerine asıl yapmamız gereken işi yapmak istiyorsak beynimize bu ödüllerden çok daha cazip bir teklifle gitmeliyiz, ona reddedemeyeceği bir teklif yapmalıyız. Benim beynime teklif ettiğim şey bir oyun oynamak çok basit bir oyun muhtemelen başka bir bağlamda sizde oynamışsındır; 1 2 3 tıp oyunu, normalde bu oyunda tıp dedikten sonra herkes susar konuşan ya da gülen kişi oyundan çıkar ama yerinde durma başkalarını konuşturmaya ya da güldürmeye çalışıyor biliyorsun, işte erteleme hastalığından kurtulmak için bunu başkaları ile değil, kendi beynimiz ile oynayacağız, yapmamız gereken bir işin başına oturduğumuzda 123 tıp diyeceğiz ve o işi tamamlamadan kalkmayacağız.

Elbette bu sırada bizimle oyun oynamaya çalışan beynimiz aklımıza bir sürü fikir getirerek bizi caydırmaya çalışacak, o an yaptığımız işlemden çok daha eğlenceli aktivitelerle güldürüp oyunu kazanmaya çalışacak aklınca :). Ama unutmayın işi tüm bu eylemlere rağmen yapmayı tamamlarsak oyunu biz kazanmış olacağız ve o anda stresin ve baskının üstümüzden kalkmasıyla beynimiz için çok daha güzel ve büyük bir ödül olacak.

123 Tıp oyunu beyninizle oynarken daha kolay oynayabilmeniz için şimdi size daha bu sayıları sayarken hazırlayabileceğiniz çok basit üç stratejik önereceğim.

Ertelemeyi Bırakmak

Ertelemeyi Bırakmak

1. Parçala, Böl, Yönet  Stratejisi

Yapmak zorunda olduğunuz iş çok zor ve tamamlanması uzun sürecek bir iş olabilir onu mutlaka basit parçalara ayırın. Her seferinde parçalardan sadece birini tamamlamayı hedefleyin, çünkü beyiniz büyük lokmayı yutmak zor olduğu için onu erteleyip duruyor, o zaman yutabilmek için küçük lokmalara dönüştürmemiz gerekecek.

Çünkü kendimden örnek vereyim çünkü bu yazıyı yapmayı uzunca bir süredir ama erteleyip duruyordum erteleme hakkında bir yazıyı yapmayı ertelemek. Aslında bu biraz da mükemmellik arayışından kaynaklanıyor ama mükemmel iyinin düşmanıdır, o yüzden yazı ile ilgili yapmam gereken şeyleri listeledim parçalara ayırdım ve her seferinde bir parçayı bitirmeyi hedefledim.

2. Parçalardan en zor olanı seçin ve onunla başlayın

Zor olanı eğlenceye dönüştürün ki başlaması kolay olsun, yine dönecek olursak yapmam gereken o listedeki işler içerisinde en zoru konuyu bir hikaye ye dönüştürmek Yani yine o beyaz kağıtla alakalı, boş kağıda önce hangi satırları yazmalıyım hikayemi nereden başlatıp nereye doğru ilerlemeliyim zor olan şey buydu ve onu kolaylaştırmak için yapmam gereken şey eğlenceli hale getirmekti.

İşte böyle durumlarda sanat ve bilhassa müzik benim kurtarıcım.  zor olan işe başlamaktı ve onu bir kez eğlenceli hale başladığında artık tamamlamak çok daha kolay hale gelmiştir.

3. Dikkatinizi dağıtacak her şeyden kurtulun

Her şey derken onun yerine sadece internet desek yeterli sanırım. Ertelemenin özel bir türü olan akademik erteleme konusunda yapılmış önemli çalışmalardan biri Profesör Doktor Hatice Odacı tarafından Karadeniz Teknik Üniversitesinde gerçekleştirilmiş çeşitli fakültelerde 398 öğrenci üzerinde yapılan bu araştırmaya göre akademik ertelemenin en önemli sebeplerinden biri problematik internet kullanımı, yani öğrenciler için bilginin en temel kaynaklarından aynı zamanda onların dikkatini en çok dağıtacak şeylerden biri haline gelebiliyor.

Aynı dert bende de var ve bu derdi açmak için şöyle bir yöntem kullanıyorum Hani dedim ya böl, parçala ve yönet stratejisi, yapmam gereken işler listesinde en zor olan kısım hikaye yazmak hatırlıyorsanız araştırma yapma kısmı var araştırma yaparken elbette İnternet’i kullanıyorum Bu sırada bol bol notlar çıkartarak ama hikaye yazma aşamasında artık internet ile bir işim kalmıyor. Aklında ne kaldıysa notlarımdan da faydalanarak o anda hikayeyi yazmaya o boş kağıdı doldurmaya odaklanıyorum Tabii bu sırada bazı noktalar Bulanık kalabiliyor o noktalara birer soru işareti koyuyorum ve zor olan bu parçayı tamamladıktan sonra bir de düzeltme parçası ekliyorum.

Soru işaretlerini ortadan kaldırabilmek için, işlerinizi, ödevlerinizi erteleyip duruyorsanız, benim oynadığım bu basit oyun belki sizin de işinize yarayabilir.

işin sırrı şimdi başlamakta…

 

Erteleme Hastalığı Tedavisi İçinizde Saklı

Erteleme Hastalığı Tedavisi İçinizde Saklı

 

Bugüne kadar işlerinizi ertelemiş olabilirsiniz. 3 hafta sonra yapılacağından emin olduğunuz bir sınava hazırlanmayı 3 hafta boyunca erteleyip son gece çalışarak sınava girmiş olabilirsiniz. Sizden ricam eğer daha önce böyle şeyler yaptıysanız kendinizi bu yüzden suçlamayın.

Sizin karakterinize bağlı bir kusur değil bu, hemen hemen herkesin yaptığı bir şey mozart gibi dahilerin bile ama bu size bir bahane de olmasın çünkü 35 yıllık kısacık ömründe 600’den fazla bestelediği eserin sadece bir tanesinin giriş kısmını bestelemiş son geceye bırak onun dışında sürekli ve istikrarlı bir şekilde önündeki kağıda beynindeki notaları aktarmaya devam etmiş.

Yeni yıla başlarken aklınızda 1 2 3 tıp oyunu olsun. gereken her ne iş varsa onu parçaları ayırdıktan sonra şöyle yüksek sesle 1 deyin en zor parçayı önünüze alıp diye devam edin ve 2 cep telefonunu uçak moduna alıp gerekirse bilgisayarınızın internetinizi kapatıp 3 dedikten sonra çıkıp kelimesi ile işe başlayın artık onu yapıp yapamayacağını bir önemi kalmadı çünkü yapmaya başladınız bile bu saatten sonra oyunu kazanmaya başladınız bile sadece devam edin…

Barış ÖZCAN Videosundan Yazıya Çevrilmiştir.

pin

Bir önceki yazımız olan Barış Özcan 2020'de Kendini Keşfet Altyazı Metni başlıklı makalemizde 2020'de Kendini Keşfet ve Barış Özcan Kendini Geliştirme Teknikleri hakkında bilgiler verilmektedir.