Ermenistan’ın Gence’de füze ile öldürdüğü siviller son yolcuğuna uğurlandı

ermenistanin gencede fuze ile oldurdugu siviller son yolcuguna ugurlandi l2p352Zs
Google Haberlere Abone Ol

GENCE (AA) – Ermenistan’ın balistik füzelerle vurduğu Azerbaycan’ın Gence kentindeki atakta hayatını kaybeden 2’si çocuk 8 kişi son …

GENCE (AA) – Ermenistan’ın balistik füzelerle vurduğu Azerbaycan’ın Gence kentindeki atakta hayatını kaybeden 2’si çocuk 8 kişi son yolcuğuna uğurlandı.

Ermenistan’ın, Azerbaycan’ın 2’nci büyük kenti Gence’de gece saatlerinde gerçekleştirildiği hücumda hayatını kaybeden 13 sivilden 8’i bugün toprağa verildi.

Eskerov ailesinin hücumda hayatını kaybeden 5 ferdi, yakınları tarafından Gence’deki 4 nolu mezarlıkta Azerbaycan bayrağına sarılı biçimde toprağa verildi.

Baba Suluddin Eskerov, oğlu Bahtiyar Eskerov, eşi Sevil Eskerova, kızlar Nigar Eskerova ve henüz 10 aylık olan Narin Eskerova’nın enkaz altından cansız çıkarıldığı belirtildi.

Mezarlıkta bulunan Eskerov ailesinin yakınlarından Vugar Şerifov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Yarın Nigar Eskerova’nın doğum günüydü. 16 yaşına girecekti. Hazırlığı yapıldı lakin bugün defnedildi.” dedi.

Füzenin müstakil konutlarının üzerine düştüğünü aktaran Şerifov, “Halen şoktayız, 1 kişi değil tam 5 kişi bir aileden bir anda yok oldu.” diye konuştu.

“Maalesef yalnızca Hatice sağ kalabildi”

Füzenin isabet ettiği meskenlerden birinde oturan ve atak sırasında uykuda olan Royal Şahnezerov, eşi Zuleyha Şahnezerova ve henüz 5 aylık bebekleri Medine enkaz altında kalarak hayatını kaybetti.

Akından yalnızca 3 yaşındaki kız çocukları Hatice’nin sağ kurtulduğu belirtildi.

Royal’ın yakın akrabası Feride Botanova, “Royal bankacıydı. Geçen hafta Gence’ye yapılan atakta birlikte hadise yerini ziyaret etmiş, orada hayatını kaybedenler için karanfil bırakmıştık.” sözlerini kullandı.

Füzenin direkt üzerine düştüğü meskenin Royal’ın ailesine ilişkin olduğunu aktaran Botanova, “Maalesef tek bir kızı Hatice sağ kalabildi. Bu ölüm onlara hiç yakışmadı.” dedi.

“Ermenistan tekrar kente saldırır mı?” sorusuna Botanova, “İkinci sefer vuran, 3’üncü kere da saldırır. Biz öbür bir akın da bekliyoruz. Yeniden gece, yeniden uykudayken.” diye konuştu.

Zuleyha’nın annesi Sevinç Ağayeva da kızını son yolcuğuna uğurlarken ayakta durmakta zorlandı.

Azerbaycan, 27 Eylül’de operasyon başlatmıştı

Azerbaycan ordusu, Ermenistan ordusunun sivil yerleşim ünitelerine ateş açması üzerine 27 Eylül’de karşı taarruz başlatmıştı.

Mevzilerini kaybeden Ermenistan ordusu, Azerbaycan’ın sivil yerleşim ünitelerine top ve füzelerle saldırısını sürdürmüştü.

Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova’da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim saat 12.00’dan itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ’daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı “ateşkes” kararı almıştı.

Ermenistan ordusunun, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden Azerbaycan’ın Gence kentine füzelerle saldırması sonucu 10 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı.

15 Ekim’de de Terter kentinde defin töreni için mezarlığa giden sivillere yönelik düzenlenen hücumda, 4 kişi hayatını kaybetmiş, 4 kişi de yaralanmıştı.

Bugün Gence’ye füzelerle bir atak daha düzenlemiş, 13 sivil hayatını yitirmiş, 50’nin üzerinde sivil yaralı olarak enkaz altından çıkartılmıştı.

Muhabir: İdiris Okuduci

Gence haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Ermenistan’ın Gence’de füze ile öldürdüğü siviller son yolcuğuna uğurlandı haberini okudunuz.

Yazar: İdiris Okuduci, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Mehmet Akgün

Bir önceki yazımız olan Bolivya bir yıl sonra devlet liderini seçmek için sandığa gidiyor başlıklı makalemizde Aday, İkinci Tur ve İstifa hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe