Erken Teşhiste Faydası Dokunan Kanser Belirtileri

erken teshiste faydasi dokunan kanser belirtileri ytb8RgKD
Google Haberlere Abone Ol

Bedenimizin bize gösterdiği belirtiler rastgele bir hastalığın ya da daha değerlisi kanserin habercisi olabilir. Erken teşhis, hayat kurtarır …

Bedenimizin bize gösterdiği belirtiler rastgele bir hastalığın ya da daha değerlisi kanserin habercisi olabilir. Erken teşhis, hayat kurtarır diye boşuna dememişler. Bu yüzden de bedenimizde olup bitenleri gözlemlemek ve takip etmek son derece değerlidir.

Kanseri ne kadar evvelce fark edersek bu illetten kurtulmamız da o kadar kolaylaşabiliyor. Erken teşhiste en kıymetli bulgular, bedenimizin bize sinyal olarak gönderdiği belirtilerdir. Biz de hem erkek hem de bayanlarda görülen kanser belirtileri nelerdir yakından bakmak istedik. Tüm bu belirtilerin tek başınıza teşhis koymak için kâfi olmadığını, kesinlikle lakin kesinlikle bir doktora danışmanız gerektiğini de söylemeden geçmeyelim.

Erken teşhis için kıymetli kanser belirtileri nelerdir?

 • Erkek ve bayanlarda erken kanser belirtileri:
 • İştah kaybı
 • Dışkıda ve idrarda kan görülmesi
 • Geçmeyen öksürük
 • Çok halsizlik
 • Geçmeyen yüksek ateş
 • Boyun bölgesinde kitle
 • Deride değişiklikler
 • Şişmiş lenf bezleri
 • Yutkunmada zorluk
 • Kilo kaybı
 • Güzelleşmeyen yaralar
 • Lisanda beyaz benekler
 • Bayanlarda erken kanser belirtileri:
  • Göğüste kitle
  • İki regl ortası yahut menopoz sonrası kanama
 • Erkeklerde erken kanser belirtileri:
  • İdrarda yahut menide kan görülmesi
  • Testislerde yumru
  • Ejakülasyon yahut idrar çıkarma sırasında acı

İştah kaybı

erken teshiste faydasi dokunan kanser belirtileri 0

Depresyondan gribe kadar birçok hastalık kendinizi iştahsız hissetmenize sebep olabilir. Kanser de tıpkı bu hastalıklar üzere metabolizmaya tesir ederek hastanın iştahsız yahut tok hissetmesini sağlayabiliyor. Mide, pankreas, kolon ve yumurtalık kanserleri, midede baskı uyguladığı için hastanın aç olmasına karşın tok hissetmesine yol açabilir. Şayet bildiğiniz kronik bir hastalığınız yoksa ve iştah kaybı üzere meselelerle uğraşıyorsanız, en yakın vakitte bir doktora görünmekte yarar var.

Dışkıda ve idrarda kan görülmesi

erken teshiste faydasi dokunan kanser belirtileri 1 rt6rrNyN

Dışkıda ya da idrarda kan görmek herkesi endişelendirecek bir durumdur. Kanser, dışkınızda kan görülmesine sebep olabilir lakin ülser, hemoroid ya da enfeksiyonun da tıpkı duruma sebebiyet verdiğini unutmamak lazım.

Şayet dışkıda kan gördüyseniz, kanın nereden geldiğini anlamanın yolları mevcut. Kanın canlı ve kıpkırmızı olduğu durumlarda kanama rektum yahut bağırsak bölgesinde, kanın daha koyu olduğu durumlarda ise kanama ülser ya da soluk borusunda gerçekleşebilir.

İdrarda kan görmek ise böbrek yahut mesane kanserinin habercisi olabilir. Fakat böbrek taşları ve enfeksiyonun da tıpkı semptomlar göstereceğini unutmamak lazım. Sebep ne olursa olsun, dışkınızda yahut idrarınızda kan gördüğünüz anda doktora gitmek sizin için en güzeli olacaktır.

Geçmeyen hırıltılı öksürük

erken teshiste faydasi dokunan kanser belirtileri 2 EsInn2QX

Öncelikle hiç geçmeyen öksürüğün altında birçok sebebin yatabileceğini belirtelim. Lakin bu öksürükle birlikte nefes darlığı, ani kilo kaybı, yorgunluk ve göğüs ağrısı çekiyorsanız, tüm bu belirtiler akciğer kanserinin habercisi olabilir ve en yakın vakitte bir doktora gitmeniz gerekir.

Çok halsizlik ve eklemlerde ağrı

erken teshiste faydasi dokunan kanser belirtileri 3 HalANH1I

Halsizlik, en yaygın görülen kanser belirtileri ortasında yer alır. Daima uyuyup yataktan hiç çıkmamayı isteyecek kadar halsizlik yaşıyorsanız ve canlanmanın yolunu bir türlü bulamıyorsanız bir doktora görünmekte yarar var.

Geçmeyen yüksek ateş

erken teshiste faydasi dokunan kanser belirtileri 4 HRHBbaQV

Ateşiniz yükseldiği vakit büyük olasılıkla bedeninizde enfeksiyonlar dolaşıyor demektir. Lenfoma, lösemi, böbrek ve karaciğer üzere kimi kanser tipleri de ateşinizin çıkmasına yol açabilir. Kanserin yaptığı ateş, gün içerisinde düşüp çıkabilir ve şayet günlerdir süren ve 38 derecenin üzerinde seyreden bir ateşiniz varsa en yakın vakitte bir doktora görünmeniz gereklidir.

Boyun bölgesinde kitle

erken teshiste faydasi dokunan kanser belirtileri 5 8ORIUnLa

Boyun bölgesinde bazen bir fındık büyüklüğünde bazen ise bir mercimek kadar küçük kitlelerle karşılaştığımız olmuştur. Bu kitleler ağız, gırtlak yahut tiroid kanserinin belirtisi olabilir. Sıradan bir enfeksiyon sonucu oluşan kitle ile kanserin oluşturduğu kitle ortasındaki en büyük fark kitle gözlemenerek tespit edilebilir. Kanserin yarattığı kitlenin boyutu çoklukla değişmez daima birebir kalır ve dokunduğunuz vakit bir acı hissi vermez. Fakat teşhisi kendiniz değil, kesinlikle hekiminizin koyması gerektiğini bir defa daha hatırlatalım.

Deride değişiklikler

erken teshiste faydasi dokunan kanser belirtileri 6

Cilt kanserinin en kıymetli belirtilerinin ortasında ciltte yaşanan gözle görülür farklılıklar bulunur. Şayet biçimi değişen, kenarları kalınlaşan, yapısı kalınlaşan ve kabuk bağlayan benleriniz varsa en yakın vakitte bir dermatoloğa görünmenizde yarar var.

Şişmiş lenf bezleri

erken teshiste faydasi dokunan kanser belirtileri 7 sulqaVKn

Lenf bölgesindeki düğümler, enfeksiyondan ya da daha evvel geçirmiş olduğunuz bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Lakin bu düğümlerin tıpkı vakitte lenf ve kan kanserinin de habercisi olduğunu unutmamak lazım. Lenf bezlerini daima olarak denetim etmek, göğüs kanseri için de son derece kıymetli bir önlem olacaktır.

Yutkunmada zorluk ve hazımsızlık

erken teshiste faydasi dokunan kanser belirtileri 8 Ot4uyndy

Midenizle alakalı sorunlar yaşadığınızda birden fazla vakit boğazınızda bir yumru varmış üzere hissedebilirsiniz. Lakin ileri seviyede yutkunma zorluğu yaşıyorsanız, boğazınızdaki yumru bir türlü gitmiyorsa ve daima olarak hazımsızlık sorunları yaşıyorsanız bu işaretler yemek borusu yahut mide kanserinin habercisi olabilir.

Kilo kaybı

erken teshiste faydasi dokunan kanser belirtileri 9 sNNw6D7w

Kansere yakalanan her 5 şahıstan 2’sinde kilo kaybı gözlemleniyor. Hangi çeşit kanser olursa olsun, kilo kaybetmenin şimdi neden kaynaklandığı açıklanamıyor. Şayet idman ya da diyet yapmadan süratli bir formda kilo vermeye başladıysanız en yakın vakitte bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Güzelleşmeyen yaralar

erken teshiste faydasi dokunan kanser belirtileri 10 KlQ4UfiF

Bir türlü geçmeyen ve güzelleşmeyen yaralar, kanser belirtileri ortasında yer alıyor. Sigara içen ve alkol tüketen bir hastanın ağzına hiç geçmeyen yaralar varsa ağız kanseri kuşkusu olabilir. Birebir vakitte cinsel organlarda görülen ve güzelleşmeyen yaralar da son derece değerlidir ve derhal gözlemlenmesi gereklidir.

Lisanda ve ağızda beyaz noktalar

erken teshiste faydasi dokunan kanser belirtileri 11 1OHESQhE

Ağız içi, yanak ve dudaklarda görülen beyaz noktalar, lökoplaki hastalığının varlığına işaret edebilir. Tedavi edilmeyen lökoplaki hastalığı kansere sebebiyet verebilir, bu yüzden de dilinizde yahut ağız bölgenizde beyaz benekler görmeye başlarsanız, en yakın vakitte bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Bayanlarda erken kanser belirtileri:

Göğüste kitle

erken teshiste faydasi dokunan kanser belirtileri 12 vqvlKCFj

Göğüste görülen kitleler, birden fazla vakit göğüs kanserinin en büyük habercisidir lakin vakit zaman günahsız kitlelerin de görüldüğü olur. Yeniden de göğüste bir kitle tespit edildiği vakit yapılacak en gerçek şey bir doktora görünmek olacaktır. Ayrıyeten göğüs üzerinde kızarıklık, ağrı ve kolun altında yumru hissettiğiniz durumlarda da derhal bir doktora gitmelisiniz.

İki regl ortası yahut menopoz sonrası kanama

erken teshiste faydasi dokunan kanser belirtileri 13 W1ts3XIP

İki regl ortası kanamanın hormonal bozukluk üzere birçok nedeni olabilir. Bu kanamalar sıklaştığı vakit yalnızca kanser kuşkusundan değil, yumurtalıklarınızı denetim ettirmek için de bir bayan doğum hekimine görünmekte yarar var. Azda olsa iki regl ortası yahut menopoz sonrası kanama gören bayanlarda rahim ağzı yahut endometrial kanseri görülebiliyor.

Erkeklerde erken kanser belirtileri:

İdrarda ya da menide kan görülmesi

erken teshiste faydasi dokunan kanser belirtileri 14 5AMYVMSM

İdrarda ya da menide kan görülmesi; böbrek taşları yahut enfeksiyon üzere daha saf hastalıklardan kaynaklanabilir fakat nadiren de olsa prostat yahut mesane kanserinin habercisi de olabilir. Her iki türlüsü için de bir an evvel bir doktora görünmekte yarar var.

Testislerde yumru

erken teshiste faydasi dokunan kanser belirtileri 15 MslvIzUS

Testislerde yumru; yaralanma, sıvı birikmesi ya da fıtıktan kaynaklanabilir fakat kanserden ya da saydığımız şundan dolayırden oluşan yumruları birbirinden ayırt etmek son derece zordur. Bu yüzden en uygun tahlil bir doktora danışmak olacaktır.

Ejakülasyon yahut idrar çıkarma sırasında acı

erken teshiste faydasi dokunan kanser belirtileri 16 GzaqdErZ

Ejakülasyon yahut idrar çıkarma sırasında canınız acıyorsa, prostat bezinde yahut üretrada şişlik ya da enfeksiyon olabilir. Bu kanser belirtileri son derece değerlidir ve bir an evvel hekiminize danışmanız gereklidir.

Kaynak: Webtekno

Bir önceki yazımız olan 100 Milyon Farklı Rengi Görebilen Kadın başlıklı makalemizde Göz ve Renk hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe