Erdoğan: Türkiye, terörle gayret operasyonlarını rahatça yapabilmesini savunma endüstrisindeki ilerlemeye borçlu

erdogan turkiye terorle gayret operasyonlarini rahatca yapabilmesini savunma endustrisindeki ilerlemeye borclu W2Xm6APn
Google Haberlere Abone Ol

ANKARA (AA) – Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının 35’inci kuruluş yıl dönümü münasebetiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı …

bedava bitcoin kazan

ANKARA (AA) – Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının 35’inci kuruluş yıl dönümü münasebetiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve kurum işçisinin iştirakiyle Başkanlıkta tören düzenlendi.

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama iletisi okundu.

Bildirisinde, Kıbrıs Barış Harekatı’nın akabinde başlatılan ve 1985 yılında Savunma Sanayi Başkanlığının kuruluşuyla bir adım öteye taşınan savunma endüstrisini geliştirme uğraşların önünün daima, direkt yahut dolaylı olarak bir biçimde kesildiğini belirten Erdoğan, hükümete geldiklerinde savunma endüstrisindeki dışa bağımlılığın artık ulusal güvenliğin ötesinde ülke bekasını tehdit edecek düzeye ulaştığını gördükleri için bu bahsin üzerine adeta seferberlik ruhuyla gittiklerini vurguladı.

Erdoğan, iletisinde şunları tabir etti:

“Bugün Türkiye, küresel tedarikçilerin çıkardığı tüm zorluklara ve uyguladığı gizli-açık ambargolara karşın, sonları içinde terörle mücadele operasyonlarını rahatça yapabilmesini, hudutları dışında barış harekatları yürütebilmesini, savunma endüstrisinde bu dönemde elde ettiği ilerlemeye borçludur. Özellikle son 5-6 yılda sürdürülen ve muvaffakiyetle bitirilen çalışmaların büyük katkısı olmuştur. Kahraman askerlerimiz alanda canları değerine mücadele ederken, onlara vereceğimiz en büyük dayanak, savunma sanayimizi daha ileriye taşımak olacaktır. Savunma endüstrisinde daha planlı, daha sistematik ve orta-uzun vadeli hareket etmemiz gereken bir döneme girdik. Savunma Sanayii Müsteşarlığını, Başkanlığa dönüştürüp, direkt Cumhurbaşkanlığına bağlamamızın asıl sebebi işte budur.”

Savunma sektöründe Başkanlığın uyumunda kurumlar ortasındaki iş birliğini, ahengi ve paylaşımı daha da geliştirerek, savunma sanayindeki amaçlara en kısa sürede ulaşacaklarını vurgulayan Erdoğan, “Cumhurbaşkanı olarak bundan sonra daha da büyüyen bir güçle savunma sektörüne her tür dayanağı vermeye devam edeceğimizi belirterek, kuruluşundan bugüne kadar Savunma Sanayii Başkanlığımızın çalışmalarında emeği, katkısı, dayanağı olan herkese teşekkür ediyorum.” sözlerini kullandı.

“Köklü harp endüstrisinin yine vücut bulmuş hali”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, törende yaptığı konuşmada, Savunma Sanayii Başkanlığının kuruluşunun, aslında kökü tarih öncesine kadar dayanan harp endüstrisinin cumhuriyet döneminde yaşadığı iç ve dış birçok mahzurdan sonra, geç de olsa bir devlet kurumu olarak yine vücut bulmuş hali olduğunu söyledi.

Geçmişten bugüne pek çok dönüm noktasına şahit olan savunma endüstrisinin bugün geldiği yerde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tam bağımsızlık gayesi yolunda güçlü bir biçimde ilerlediğini vurgulayan Demir, şunları kaydetti:

“Bir dönüm noktası olarak Kıbrıs Barış Harekatı’nda ülkemize önce tehditle başlayan, akabinde ambargoyla devam eden süreç, kendi kendine yeten bir savunma endüstrimiz olma zorunluluğunu bir kere daha ortaya koymuştur. Halkımızın takviye ve teveccühleriyle kurulan silahlı kuvvetlerimizi güçlendirme vakıfları eliyle hayata geçen ASELSAN, TUSAŞ, HAVELSAN, sonrasında ROKETSAN üzere kurumlar bu sürecin ürünleridir. 1985 yılında merhum Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde, yerli ve çağdaş savunma sanayiinin geliştirilmesi ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyonu maksadıyla Savunma Sanayii Geliştirme ve Destekleme Yönetimi Başkanlığı (SAGEB) kurulmuştur. Daha sonra yapısı değiştirilerek ismi Savunma Sanayii Müsteşarlığı olan kurumumuz, 2000’li yıllara kadar, yerli üretim ve off-set projeleriyle bir arada ülkelerarası ortak programlara tartı verdi.”

“Geniş bir ekosistem var gücüyle çalışıyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde, 2004 yılı mayıs ayında yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısının, yerli ve ulusal projelerin hayata geçmesi açısından bir dönüm noktası olduğuna işaret eden Demir, Cumhurbaşkanlığına bağlanma ve Başkanlık olarak tekrar yapılanma sürecinin de sektör ve kurum için yeni bir dönemin başlangıcı olduğunun anlattı.

Başkanlığın uyumunda, vakıf şirketlerinden özel sektöre, KOBİ’lerden araştırma merkezlerine, üniversitelerden teknoparklara kadar geniş bir ekosistemin güvenlik güçlerinin ihtiyaç duyduğu sistemleri ürettiğini aktaran Demir, Türk savunma endüstrisinin, güçlü alt yapısı sayesinde istikrarlı bir biçimde büyümeye devam ettiğini vurguladı.

Kara, hava, deniz, uzay ve siber alanda

İsmail Demir, Türk savunma endüstrisinin, ülke güvenliği için kara, hava, deniz ve uzay ile siber alanda çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Hem askeri hem sivil alan için de faaliyetlerinin devam ettiğine işaret eden Demir, “En son salgın sürecinde örneğini yaşadığımız sıhhat üzere, güç, ulaştırma, tarım ve öteki alanlarda savunma sanayiinin önemini, bu alandaki birikimin pahasını bir sefer daha anlamış olduk.” dedi.

Savunma endüstrisinin son yıllardaki atılımıyla platform ve silah sistemlerinin tasarımı, geliştirmesi ve üretilmesinde muhakkak bir düzeye geldiğini lisana getiren Demir, “Bazı alanlarda dünyanın önde gelen ülkelerinden biriyiz, birtakım alanlarda rekabetçi ürünler geliştiriyoruz. Lakin her vakit söylüyoruz, bizim gayemiz savunma endüstrisinde tam bağımsızlık. Yani kritik ve stratejik ne teknoloji varsa, onu kazanmamız gerekiyor. Bu süreçte de uygun bir yürüyüşümüz olduğunu söyleyebiliriz lakin koşmamız gerektiğinin de farkındadayız.” tabirlerini kullandı.

Nitelikli insan kaynağını geliştirmek için çeşitli projeler yürüttüklerini anlatan Demir, AR-GE’ye ayırdıkları kaynağı da her geçen yıl artırdıklarına işaret etti.

Demir, “Biz kurum olarak, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız başta olmak üzere, devlet büyüklerimizden gereken bütün takviyesi alıyoruz. Artık farklı bir düzeye geçtiğimiz bu dönemde, siz Savunma Sanayii Başkanlığı çalışanlarına daha fazla görev düşüyor. Bundan sonra hiçbir pürüze takılmadan, tüm manileri yıka yıka çalışmalarımızı hızlandıracağız. Bu güzel yürüyüşümüzü koşuya çevireceğiz. Daima diyoruz: İnsan yapısıysa en düzgününü biz yaparız.” diye konuştu.

Törende Başkanlıkta 30 yıl ve üstü süre görev yapan işçiye plaket takdim edildi.

Ankara haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Erdoğan: Türkiye, terörle uğraş operasyonlarını rahatça yapabilmesini savunma endüstrisindeki ilerlemeye borçlu haberini okudunuz.

Yazar: Göksel Yıldırım, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Nuray Tunçay

Bir önceki yazımız olan Akıncı Üssü darbe teşebbüsü davasında karar duruşması 26 Kasım'da yapılacak başlıklı makalemizde Ağır, Ceza ve Dava hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe