Ehliyet Sınavına Girmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Ehliyet Sınavına Girmeden Önce Bilinmesi Gerekenler
niburya sesli konuşma

Ehliyet Sınavına Girmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Otomobil kullanmaya ilgili ve bir o kadar da hevesli iseniz her şeyden önce bir ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. Bunun içinde iki aşamadan oluşan sınava girmeniz gerekiyor. Yaklaşık olarak yılda 4-5 kez bu sınav yapılmakta olup dilediğiniz zaman diliminde girme şansına sahip olacaksanız. 

Gelelim sınava girmeden önce hangi şartları sağlamamız ve hangi kısımlara dikkat etmemiz gerektiğine.

1-Öncelikle bir kursa kaydolun

T.C vatandaşı olarak otomobil ehliyet almak istiyorsanız öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Daha sonra araştırmalarınıza göre bir sürücü kursu bulup kayıt olmanız gerekiyor. Yoksa sınava girme şansınız yok ne yazık ki. Sürücü kursu sizden bir takım belgeler talep edecektir. O belgeleri eksiksiz bir şekilde toparlamanız halinde kaydınızı sorunsuz bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Yeni trafik yasalarına göre de almak istediğiniz ehliyetin düz vitesli araba kullanımı için mi otomatik vitesli araba için mi olduğuna kursa kaydolmadan önce karar verip ona göre kaydolma şansınız da olacaktır. Fakat bir ayrıntıyı belirtmekte fayda var. Otomatik vites araba ehliyetine sahip olan kişiler düz vitesli araba kullanamayacaklar.

Sürücü kursu fiyatları güncel olarak şehirlere göre de değişkenlik göstermekte olduğu için bunu herhangi bir kursu arayarak sormanız daha net bir bilgi almanız açısından faydalı olacaktır. 

İş bununla bitti mi peki? Hayır. Seçmiş olduğunuz bir sürücü kursuna kaydolduktan sonra düzenli bir şekilde verilen derslere de katılmanız gerekiyor. Daha öncesinden kurs süresi boyunca toplamda kaç saat ders verileceğini ve bunun ne kadarını teoriye ne kadarını pratiğe ayıracaklarını öğrenmek isterseniz kurs ile yetkili olan biriyle konuşarak bilgi alabilirsiniz.

Derslere düzenli katılmanız durumunda ve pratikte olan direksiyon dersiniz almış olmanız durumunda artık sınavın ilk aşamasına hazırsınız demektir. 

Ehliyet Sınavına Girmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Ehliyet Sınavına Girmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

2-Sınavlardan başarılı olmak 

Sınav iki aşamadan oluşmaktadır: Yazılı ve direksiyon sınavı.

Yazılı sınava girebilmek için verilen sürücü kursu eğitimini tamamlamış olma şartı gerekir. Daha sonra belirlenen tarihlerde yapılacak olan bu yazılı sınava girmeniz mümkündür. Yazılı sınavdan başarılı olamamanız halinde yapılacak olan direksiyon sınavına girmeye hak kazanmamış olacaksınız demektir. 2020 yılı itibariyle yazılı sınav ücreti 93 TL direksiyon sınav ücreti ise 123 TL olarak belirlenmiştir. Yazılı sınav genel olarak toplamda 50 sorudan oluşmaktadır.

Bunların 27’si Trafik, 13’ü İlkyardım, 10’u da Motor bilgisi kısmından oluşmaktadır. Yazılı sınavdan başarılı olabilmeniz için en az 70 puan almanız gerekmektedir yoksa başarılı sayılmayacaksınız. Eğer kursta öğrenmiş olduğunuz teorik kısımla ilgili de bol bol soru çözdüyseniz bu işin yarısını hallettiniz sayılır.

Ehliyet Sınavına Girmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Ehliyet Sınavına Girmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

3- Sınava girmeden nelere dikkat etmelisiniz

*Yazılı sınava girerken kimliğinizi mutlaka yanınızda bulundurun.

*Sınava giriş belgenizi de asla unutmayın.

*Sınava geç kalmamaya özen gösterin.

*Sınav alanına sokamayacağınız şeyleri kontrol ederek yanınıza almamaya özen gösterin. Özellikle elektronik (kamera, cep telefonu, tablet gibi ) eşyaları getirmeyin.

*Yanınızda kalem ve silgi getirmeyi de unutmayın. 

Yazılı sınavdan başarılı olunması halinde direksiyon sınavına girmeye hak kazanmış olacaksınız. Direksiyon sınavı da belirlenmiş olan tarihlerde yapılacaktır. Bu sınava da girmeniz için başvuru ücretini yatırmanız gerekmektedir. Direksiyon sınavı için her bir kişiye yaklaşık olarak 35 dakika kadar zaman ayrılır. Sınav genellikle bir eğitmen ve bir gözetmen eşliğinde yapılır. Direksiyon sınavında, sizin hem teorik kısımdan almış olduğunuz bilgiyi hem dikkatinizi hem de sürüş becerilerinizi ölçeceklerdir. O yüzden bu sınavda da oldukça dikkatli ve bir o kadar da stres yapmadan rahat bir şekilde davranmaya çalışın.

pin

Bir önceki yazımız olan KYK Kredi Borcumu Erteleyebilir Miyim? Nasıl? başlıklı makalemizde kyk kredi borcu erteleme, kyk kredi borcu sorgulama ve kyk kredi borcu yapılandırma hakkında bilgiler verilmektedir.