Eğitim Sisteminde e-Portfolyo Nedir? Nasıl Oluşturulur?

e-Okul Üzerinden e-Portfolyo'ya Erişim Sağlayabilirsiniz.
niburya sesli konuşma

Milli Eğitim Bakanlığı öğrenciler için “e-Portfolyo”‘ duyurdu! e-Portfolyo Nedir? e-Portfolyo nasıl oluşturulur, e-portfolyo’ma nasıl ulaşabilirim gibi tüm sorularınızın cevapları ve gelecekteki sorularınızın yanıtları e-Portfolyo yazımızda sizler için derledik.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere geleceklerini daha iyi şekillendirebilecek ve gelecekteki mesleğini seçmelerindeki kaygılarından bir nebze kurtulma fırsatı sunduğu yeni sistem olan e-Portfolyo ile eğitim hayatınız boyunca hangi alanlarda daha çok başarılı olduğunuzu, hangi alanlarda derecelere sahip olduğunuzu, hangi alanlara daha çok yatkın olduğunuzu sistem tarafından 12 yıl boyunca kaydedilecek.

e-Portfolyo

e-Portfolyo

e-Portfolyo sistemini daha rahat anlayabilmeniz için ve aklınızda sorular kalmaması adına resmi olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyuruyu içeriği olan e-portfolyo nedir?;

Milli Eğitim Bakanlığı olarak 2023 eğitim vizyonu kapsamında gerçekleştiren gelişmelerden biri olan e-Portfolyo, erken çocukluktan itibaren lise mezuniyetine kadar süreçte çocuklarımızın yeteneklerinin izlenmesi, değerlendirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla her çocuk için bir e-portfolyo oluşturulmuştur. Bu süreçte sistemin yani e-portfolyo’nun en iyi deneyimini sağlamak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı, okul yöneticilerinizle, öğretmenlerinizle ve veliler ile çalışmıştır. Peki bu e-portfolyo sistemi nedir?:

e-Portfolyo çocuklarınızın ya da siz değerli öğrenci kardeşlerimin tüm okul yaşamında aldığı sonuçlar, elde ettiğiniz başarılar, sosyal, sportif ve kültürel alanlarda katkılarından oluşan dijital ürün dosyanızdır. Öğrencilerin ulusal ve uluslararası projelere katılımı ve katkıları öğrenci e-portfolyo’suda yer alacaktır.

Akademik, Sosyal, Sportif ve Kültürel Başarılar e-Portfolyo da yer alacaktır

Akademik, Sosyal, Sportif ve Kültürel Başarılar e-Portfolyo da yer alacaktır

Öğrenci okul eğitim ve öğretim hayatı boyunca bir çok alanda yukarıda da verdiğimiz örnekte de olduğu gibi, akademik, sosyal, sportif ve kültürel alanlarda bir çok sonuç ve başarılar elde eder, bunların geçmişte unutulmaması amacıyla ve kazandığınız bir madalya ya da belge ile kalmaması amacıyla bundan sonraki gelecek hayatınızda kalıcı bir başarı olarak yer alacak, kazandığınız madalyaları ya da belgeleri kaybettiğiniz için üzülmenize gerek kalmayacak tüm sonuçlar ve tüm alanlarda yaptığınız başarılar sistem tarafından kayıt altında saklamanıza olanak sağlayacaktır. Öğrencinin aldığı bu sonuçların bir yandan kendi çağ nüfusu içerisinde ne anlama geldiği bir diğer yandan da çocuğun yıllar içerisinde nasıl bir gelişim hikayesi olduğu konusunda değerlendirme imkanı sunar.

E-Portfolyo çok sayıda karmaşık sonuçları daha anlamlı bir hale getiren bir sistem olarak tasarlanmıştır. Çocuğun okul içinde ve okul dışındaki başarılarının bütünsel bir şekilde dijital olarak dosyalandığı e-Portfolyo’lar başarılarının haricinde hangi alanlarda gelişime ihtiyaç duyduğunu da sistem tarafından analiz edilerek göstermekte ve her çocuk için yapılacak rehberlik içinde çerçeve sunulacaktır. E-Portfolyo çalışmasıyla öğrenci ilgi ile merakı yıllara yayılan bir süreç ile izlenmektedir, bu da bir sonraki eğitim kademesinde yapılacak alan tercihlerin veriye dayalı yapılması sağlanacaktır.

e-Portfolyo MEB

e-Portfolyo MEB

Okul ve okul dışı yaşamın entegrasyonu e-portfolyo ile sağlanacaktır. E-portfolyo tüm öğretim kademeleri düzeyinde çocukların kendini tanıma fırsatı sunduğu ve bununla birlikte kendi kariyeri için bir profil oluşturması hedeflenmektedir. Bu çalışma ile çocukların izleme ve değerlendirilmesinde portfolyo temelli bir gelişimsel bir izleme imkanı olacaktır.

Çağın ve geleceğin eğitim bilgileri ile donanmış ve kendini ekstra farklı alanlarda (örn: yazılım) geliştiren öğrenciler, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli öğrencilerin gelişimini kolaylaştırmak amacıyla e-portfolyo oluşturulmuştur. e-Okul sistemine kayıtlı öğrenciler, e-Portfolyo sistemine otomatik olarak kayıtlı olmakla birlikte e-portfolyo nasıl oluşturulur diye yada nasıl yüklenir gibi arayışlaraa girmenize gerek yoktur otomatik olarak e-Okul Sistemi üzerinden sistem hazır olduğunda e-Portfolyo’ya erişim sağlayabilirsiniz.

e-Okul Üzerinden e-Portfolyo'ya Erişim Sağlayabilirsiniz.

e-Okul Üzerinden e-Portfolyo’ya Erişim Sağlayabilirsiniz.

pin

Bir önceki yazımız olan Ekonomi Nedir ? Ekonomi Alanları Nelerdir? başlıklı makalemizde Ekonomi Nedir, Ekonomide Emek Nedir ve Ekonomide İhtiyaç Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.