Eczanelerin Çalışma Saatleri – 2020

Eczanelerin Çalışma Saatleri
niburya sesli konuşma

Eczanelerin Çalışma Saatleri – Haziran 2020 

Bizlere ilaç tedarik etme amacıyla Sağlık Bakanlığına bağlı olarak çalışan eczaneler, son zamanlarda ülkemizdeki salgın hastalık nedeniyle yoğun bir çalışma saatlerine girmiştir. Eczanenin bulunduğu bölgenin büyük veya küçük olmasına göre de çalışma saatlerinde değişiklikler olabilir. Örneğin herhangi bir ilçede eczane sayısı 2’yi geçerse orada nöbetçi eczane sistemi düzenlenir. Bu nöbet sırası ise eczacı odaları tarafından düzenlenmektedir. Aynı zamanda eczanelerin hafta içi (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri) açılış saatleri ülke genelinde sabah 08:30’dur. Kapanış saatleri ise akşam 19:30’dur. Ancak bu durum her ilde farklılık gösterebilir.

 İstanbul, Ankara, İzmir gibi nüfusun yoğun olduğu illerde açılış ve kapanış saatleri yarım saat erken veya yarım saat geç olabilir. Nüfusun daha az olduğu illerde ise yine açılış ve kapanış saatleri farklılık gösterir ve geç açılıp erken kapanabilir. Hafta sonu (Cumartesi ve Pazar günleri) çalışma saatleri ise 2 ayrı günde için farklıdır. Cumartesi günleri açılış saati sabah 10:00’dur, kapanış saatleri ise 18:30’dur. Hafta sonu çalışma saatleri de yine hafta içi çalışma saatleri gibi nüfusun yoğun ve az olduğu illere göre değişmektedir.

Pazar günleri ise nöbetçi eczaneler haricindeki tüm eczaneler kapalıdır. Eczanelerin açılış ve kapanış saatlerini bilmek bizim için oldukça önemlidir. Aynı zamanda semtimizde bulunan eczanelerin hangilerinin nöbetçi olduğunu bilmek acil bir durumda işimize yarayabilir. Bu nedenle elimizden geldiği sürece eczanelerin çalışma saatlerini ve nöbetçi oldukları günleri takip etmeliyiz. 

Eczaneler Öğle Arasında Açık Olur mu? 

Sağlığımız söz konusu olduğu için eczanelerde tıpkı hastanelerin acil servisleri gibi her saat hizmete açıktır. Hemen hemen her meslekte olan öğle yemeği arası (ülke genelinde 12:30 ve 13:30 arası değişmektedir) eczacılıkta yoktur. Eczaneler öğle arasında da açık olmak zorundadır herhangi acil bir durum ihtimaline karşı. 

Eczaneler Resmi Tatillerde Açık Olur Mu? 

Kurban ve Ramazan Bayramı gibi dini bayramlarda nöbetçi eczaneler hariç diğer tüm eczaneler kapalıdır. Ancak bu dini günlerden bir gün önce yani arefe günleri yarım gün açık olurlar. Yani arefe günleri sabah 08:30 ve öğlen 13:30 saatleri arası çalışmaktadırlar. 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos, 15 Temmuz gibi milli bayramlarda da nöbetçi eczaneler hariç tüm eczaneler kapalıdır. Bu günlerde yine herhangi bir acil durum ihtimaline karşı hangi eczanelerin nöbetçi olduğunu bilmemizde fayda vardır. 

Eczanelerin Çalışma Saatleri Her Ay Değişir Mi? 

Eczanelerin Çalışma Saatleri Her Ay Değişir Mi?

Eczanelerin Çalışma Saatleri Her Ay Değişir Mi? 

Eczanelerin çalışma saatleri her ay düzenlenir ancak olağandışı bir durum olmadığı sürece çok fazla değişiklik göstermez. Şu an ülkemizde bulunan Korona virüsü nedeniyle bulunduğu mevkiiye göre eczanelerin çalışma saatlerinde genele göre değişiklikler yapılmıştır. Örneğin cadde üzerindeki ve hastane yakınlarındaki eczanelerin açılış ve kapanış saatlerinde değişiklikler yapılmıştır ihtiyaç doğrultusunda. Ancak mahalle içinde bulunan eczaneler genel saate göre eski çalışma düzenine devam etmektedir.

2020 Haziran ayında ise yine aynı çalışma saatleri uygulanmaktadır. İldeki nüfus yoğunluğuna göre açılış sabah 08:30 ve 09:00 arası değişmekte, kapanış ise yine nüfus yoğunluğuna göre akşam 19:00 ve 19:30 arası değişmektedir. 

Belirttiğimiz gibi ülkemizdeki durum söz konusu gereği cadde üzerindeki ve hastane yakınlarındaki eczanelerin çalışma saatleri Haziran ayında da değişiklik gösterebilir. Bu geçici bir durumdur. Bulunduğumuz bu geçici durum içinde de tedbir olarak eczanelerin çalışma saatlerini bilmemiz ve sağlığımızı korumak için bu çalışma saatleri içerisinde gereken ilaç, maske, eldiven gibi ihtiyaçlarımızı tedarik etmemiz gerekir. Bu gerekli malzemeleri önceden temin etmek olası acil bir durumda paniğe kapılmamızı önler ve böyle bir durumda eczanelerin yoğun olacağını da hesaba kattığımızda ihtiyaçlarımızı hiç bulamama ihtimalini de göz önünde bulundurmamız gerekir. 

Eczacılar Sadece Eczanede Mi Çalışır?   

Dışarıdan baktığımızda eczacılık mesleğini; 7/24 eczanede çalışan ve insanların ilaç ve sağlık için gerekli olan ekipmanlarını temin eden bir meslek olarak görmekteyiz. Ancak eczacıların eczane dışında da çalışabilecekleri birçok alan vardır. Halk arasında daha çok esnaf olarak görülen eczacılar 5 yıllık lisans eğitimini tamamladıktan sonra bir ilacın üretiminden hastaya ulaştırılmasına kadar olan tüm aşamalarda emeği olan kişilerdir.

Bu nedenle hastane eczacılığı, endüstri eczacılığı, uzman eczacı, klinik eczacı ve fitofarmasi (bitkisel ilaçların düzenlenmesini sağlayan eczacılık alanı) olarak çeşitli alanlarda çalışan eczacılar vardır. Aynı zamanda akademik alanda ilerlemek isteyip akademisyenliği seçen ve üniversitelerin eczacılık fakültelerinde eğitim veren eczacılar da bulunmaktadır. 

Hangi alanda çalışıyor olduklarını bilmiyor olsak da bizler için çalıştıklarını biliyoruz ve bu bilgi onlara bir teşekkür borcumuzun olduğunun kanıtıdır.

Tüm sağlık çalışanlarımıza emekleri için teşekkür ederiz! 

Tüm sağlık çalışanlarımıza emekleri için teşekkür ederiz! 

Tüm sağlık çalışanlarımıza emekleri için teşekkür ederiz!

pin

Bir önceki yazımız olan Antibiyotik İlaç Kullanımı, Antibiyotik Reçetesiz Alınır Mı? başlıklı makalemizde antibiyotik yan etkileri, Antibiyotikler Reçetesiz Alınır Mı? ve Doğru Antibiyotik Kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.