Dünyada Hâlâ İnternet Olmayan 10 Yer

dunyada h l internet olmayan 10 yer kVkGUh7O
Google Haberlere Abone Ol

Dünya üzerinde internet olmayan yerler deyince aklınıza sadece Afrika’nın irtibattan uzak, izole bir formda yaşayan kabileleri gelmesin. Dünya …

Dünya üzerinde internet olmayan yerler deyince aklınıza sadece Afrika’nın irtibattan uzak, izole bir formda yaşayan kabileleri gelmesin. Dünya nüfusunun kıymetli bir kısmı internet erişiminden mahrum ve tabir-i caizse dünyada yaşananlardan bir cihan kadar uzaklar. İnternet olmayan bu yerlerde yaşamak varsayım ediyoruz ki bu yazıyı okuyan herkes için epeyce zorlayıcı olurdu.

İnternet olmayan bölgeleri Webtekno olarak sizin için araştırdık ve altyapı, teknolojiyle ilgili siyasetler ve insanları hakkında bir yazı hazırladık. Yanı başımızdaki Suriye’den uzaklardaki Kuzey Kore’ye kadar birçok ülke ve bölgelerin yer aldığı bu liste epey ilginizi çekecek. Dünya üzerindeki internet olmayan bölgeleri okuduktan sonra başınızda teknolojik senaryolar oluşabilir. Hazırsanız başlıyoruz!

İnternetin olmadığı yerler:

 • Tristan da Cunha Adası
 • Yakutat, ABD
 • Sahra Çölü, Afrika
 • Türkmenistan
 • Amerikan Samoası, Pasifik Bölgeleri
 • Sequoia & Kings Kanyonu Ulusal Parkları, Kaliforniya
 • Küba
 • Kara Orman, Almanya
 • Türkmenistan
 • Kuzey Kore

Atlas Okyanusu’nun tam ortasında bir yer: Tristan da Cunha Adası

dunyada h l internet olmayan 10 yer 0 8uydwhFL

 • Nüfus: 264
 • Pozisyon: Tristan da Cunha Adası

İngiliz Milletler Topluluğu’na bağlı olan ve dünyanın karaya en uzak yerleşim yeri olan Tristan da Cunha Adası, dünyada cep telefonu dahi rastgele bir sinyal alma ihtimalinizin en düşük olduğu yerlerin başında geliyor. 264 kişilik bir nüfusa sahip olan ada, 1Mbps’lik bir temas imkanı sunuyor fakat adada internete bağlanma imkanınız yok.

Adada internet imkanı için ufak bir internet kafe bulunmakta lakin az evvel bahsettiğimiz üzere kimi vakit 1 Mbps, birçok vakitse hiç çekmeyecek bir irtibata sahip. İnternete kontaklarının olmama sebebiyse Güney Afrika kıyılarına 1.750 mil uzaklıkta olmaları ve adeta dünyadan izole olmaları. Adanın tek avantajlı yanıysa telefon sinyali alındığı vakitlerde denizaşırı telefon görüşmesi yapmanın fiyatsız olması.

Kanada’nın kuzeybatısında unutulmuş topraklar: Yakutat

dunyada h l internet olmayan 10 yer 1 KRdwUAN6

 • Nüfus: 808
 • Pozisyon: Yakutat

ABD’nin Alaska eyaletinde bulunan Yakutat, 808 kişinin yaşadığı ve bir adet okul bulunan küçük bir kasaba. Teknolojidan uzak bir hayat yaşamak isteyenler için epeyce uygun bir bölge olan Alaska’nın Yakutat bölgesinde internet erişimi epey azdır.

Yakutat İcra Yöneticisi Nathan Moulton, mevcut internet durumunun genişletilmesi ve başarılı bir geniş bant hizmeti sunulması için projenin başlatıldığını yakın vakitte duyurmuştu. 2021 sonbaharında tamamlanması beklenen projenin akabinde Yakutat kasabasındaki öğrencilerin internete bağlanması açısından epeyce değer taşıyor.

Sahra Çölü, Afrika:

dunyada h l internet olmayan 10 yer 2 1aiVgrYy

 • Nüfus:
 • Pozisyon: Sahra Çölü

Dünyanın en büyük sıcak çölü olan Sahra, 11 ülkenin topraklarına mesken sahipliği yapıyor. Birinci kar yağışının 18 Şubat 1979’da gerçekleştiği Sahra’da internet erişim yok denilecek kadar azdır. Az olan kısmıysa biraz şansınızla ilgilidir. Çölün sık ziyaret edilen ve bilhassa Fas tarafında bulunan kısmında az da olsa sınırılı bir formda internet erişimi vardır.

Çöldeki hayattan kaynaklanan sebeplerden ötürü internet sınırının yer almadığı bu bölgede ömür kaideleri epey güçlü. Kurak bir bitki örtüsüne sahip olması nedeniyle de birçok yetersizliğin öne çıktığı bölge, 9 milyon kilometrekare büyüklüğüne sahip olması nedeniyle internet erişimine ulaşılması, toprağı olan ülkeler açısından çok daha yeterli olacaktır.

Pasifik açıklarında yer alan Amerikan Samoası:

dunyada h l internet olmayan 10 yer 3 jiOPSEaV

 • Nüfus: 55.465
 • Pozisyon: Amerikan Samoası

Bir ada ülkesi olan Amerikan Samoası, internet erişiminin imkansıza yakın olduğu noktalardan biridir. ABD’ye bağlı olan bir ülke olan Amerikan Samoası’nı tahminen birçoğunuz Avustralya’dan bir maçta 31 gol yemesi nedeniyle tanıyorsunuz. Bu türlü tuhaf şeylerle tanınan bir ülke olan Amerikan Samoası’nın Savai adasında birkaç noktada internet kafe bulunmaktadır.

Bu internet kafelerden internete erişmekse epeyce güç bir durumdur. Yeniden tıpkı biçimde birkaç otelde de WiFi olduğu biliniyor fakat bunların sinyal gücünün çok düşük olduğu ve birçok vakit ada sakinlerinin ve turistlerinin internetsiz kaldığı biliniyor. Tahminen bizim ülkemizde de internet altyapı ve fiyatları konusunda güzel değiliz ama bizden berbatları de yok değil. 🙂

Medeniyetin ortasındaki boşluk Sequoia & Kings Kanyonu Ulusal Parkları, Kaliforniya ABD:

dunyada h l internet olmayan 10 yer 4 XZPGVpvM

 • Nüfus: 510.365 (Bölge nüfusu)
 • Pozisyon: Sequoia & Kings Kanyonu Ulusal Parkları

Teknoloji olmaksızın sırt çantanızı almak ve Kanada’dan Meksika hududuna kadar 2.600 mil uzunluğundaki Cascade Dağları boyunca süren bu parkları gezmek isterseniz burası sizin için ülkü olabilir. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan bu bölgede internet erişimi çok düşük bir düzeyde. Nefes kesici bir görünümü olmasına karşın bu istikametiyle internetsiz duramam diyenler için bir handikap yaratıyor. 

Yüksek yerleşim yerlerinde olması ve bölgeye yakın nüfusun fazla olmaması nedeniyle internet altyapısının geliştirelemediği bir bölgede yer alan bu parklar, çok önemli ölçüde turiste mesken sahipliği yapıyor.

İsminin tam aksisi olup beşere huzur veren Kara Orman, Almanya:

dunyada h l internet olmayan 10 yer 5 RBa1XG7X

 • Nüfus:
 • Pozisyon: Kara Orman

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinde yer alan ve ağaçlık bir dağ bölgesinden oluşan Kara Orman, doğu ve güney çizgileri boyunca Ren Irmağı tarafından sonlandırılmıştır. En yüksek noktası 1493 metre olan bölgede internete erişim yoktur. Ders vermek için oraya giden Avrupalı bir seyahat blog müellifi olan Cheryl Howard, HuffPost Travel’a “Bölge çok hoş ve buraya aşık oldum ve vaktin tadını çıkardım” dedi.

Almanya’nın güneyinde yer alan bu bölgede internete erişim sıfır noktasındadır. Bölgeye girdikten sonra telefonunuzdaki internet çekmez, telefonunuzsa sıfıra yakın derecede sinyaller alır. Ülkemiz GSM operatörlerini de bu bölgeye bekliyoruz, bakarsınız daha âlâ olurlar. 🙂

İnternet için yer değiştirmeniz gereken ülke Küba:

dunyada h l internet olmayan 10 yer 6 l1VWKAmn

 • Nüfus: 11.3 milyon
 • Pozisyon: Küba

Komünizm ile yönetilen birkaç ülkeden biri olan Küba’da internete erişim 2019’da yapılan anayasa değişikliğiyle birlikte yasallaştı. Yasallaştı dediysek bile aldanmamak gerek. Aylık ortalama maaşların 50 dolar olduğu Küba’da bir saatlik internet kullanımı 1 dolar civarında. 11.3 milyon nüfuslu Küba’da yaklaşık olarak 400 adet Wi-Fi istasyonu bulunuyor.

İnternetin kıymetli ve erişimin son derece az olduğu Küba’da 2,5 milyon kişi 3G ile desteklenebilir telefona sahip. Altyapı olmaması, imkansızlıklar ve dışa kapalılık üzere etkenlerle internet olmayan bölgelerin yüksek olması Küba’daki imkansızlıkları net bir halde tanımlıyor.

İnternetin herkes için olmadığı bir yer: Türkmenistan

dunyada h l internet olmayan 10 yer 7 uKpQOPfl

 • Nüfus: 5.8 milyon
 • Pozisyon: Türkmenistan

Birtakım ülkelerin internete erişim konusunda yaşadığı kahır bölge koşullarından kaynaklanırken birtakım ülkelerinse bu bahisteki düşüncesinin sebebi politik sebepler olabiliyor. Türkmenistan’daysa ikinci söylediğimiz kategoride yer alıyor. Ülkede 2007’de Gurbangulı Berdimuhamedov hükümetinin başa gelmesiyle birlikte internet erişimine müsaade verildi.

Epeyce az kişinin internete erişebildiği ülkede ADSL tanımına nazaran, en yüksek sürat olan 2 Mbps sınırsız internetin aylık bedeli 6,821 dolar, sınırsız 64 Kbps tarifenin aylık fiyatı 213 dolar. Aynı tarifeye nazaran, kullanıcılar sınırsız 1 Mbps ADSL bağlantısınına 3,410 dolar, sınırsız 512 Kbps ilişkisine ise 1705 dolar fiyat ödüyor. Ülkede 900 bin ila 1 milyon 100 bin kişinin internete erişim sağladığı belirtiliyor. Bu sayıda nüfusun %21’ine yakınını temsil ediyor.

İnternetin yalnızca bir kişi için olduğu yer: Kuzey Kore

dunyada h l internet olmayan 10 yer 8 jvwprCnN

 • Nüfus: 25 milyon
 • Pozisyon: Kuzey Kore

Diktatörlük denildiğinde akla gelen birinci ülkelerden birisi olan Kuzey Kore, dünya üzerinde internete erişimin en kısıtlı olduğu ülkelerden biri. Kapalı bir kutu olan Kuzey Kore’de sırf rejimin yöneticileri ve seçilmiş birtakım üniversite öğrencileri internete erişim sağlayabiliyor.

25 milyon nüfuslu Kuzey Kore’de tarifli 1024 adet IP adresi tarifli durumda. Ülkedeki elçilikler ve milletlerarası kuruluşlar tarafından uydu ve kablosuz ilişkilerin kullanılmasının dahi yasak olduğu ülkede bu temas için hükümetin onayına muhtaçlık gerekiyor. 25 milyon insanın dünyadan bu sebepten dolayı haberinin olmamasıysa bir epey trajikomik.

Altyapıda yaşanan badireler ve idarenin teknolojiyle ilgili siyasetlere gereğince yer vermemesi nedeniyle bu türlü bir durumda olan Özbekistan’da internete erişmek çok önemli bir sorun teşkil ediyor.

Kaynak: Webtekno

Bir önceki yazımız olan MeiS Endüstri Mühendisliği Günleri, 13-14 Kasım'da başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe