DSÖ: Kovid-19’dan ölenlerin sayısı muhakkak 1 milyondan çok daha fazla

dso kovid 19dan olenlerin sayisi muhakkak 1 milyondan cok daha fazla O6vmlgZ2
Google Haberlere Abone Ol

CENEVRE (AA) – Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, ABD’nin New York …

CENEVRE (AA) – Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, ABD’nin New York kentinde Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Heyeti kapsamında Kovid-19 salgınına ait düzenlenen aktifliğe görüntü konferans yoluyla katıldı.

Salgının dünya genelinde gidişatına değinen Ghebreyesus, “Dün, Kovid-19’a karşı ortak mücadelemizde tatsız bir dönüm noktası oldu. Bir milyon insanın bu yeni virüsten ötürü hayatını kaybettiği teyit edildi. Gerçek sayı mutlaka bundan daha yüksek. Daha fazla insan da dünyanın her yerindeki hastanelerde hayat mücadelesi veriyor.” dedi.

Bireylerin, toplumlar ve iktisatların dehşet ve belirsizliğin pençesinde olduğunu vurgulayan Ghebreyesus, “Bilim, bize yeni testler, terapötikler ve umarız ki bir aşı halinde çözümler sunuyor. Fakat dayanışma olmadan bilim ve çözümler etkisiz kalacaktır.” ikazında bulundu.

DSÖ eş güdümünde yürütülen Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) hakkında da bilgi veren Ghebreyesus, dünya nüfusunun yüzde 70’ine tekabül eden 167 ülkenin şimdiye kadar COVAX’a katıldığını bildirdi.

Kovid-19 aşısının tüm ülkelere eşit ve adil formda dağıtılmasını amaçlayan COVAX’a Çin, Rusya ve ABD ise henüz katılmadı.

DSÖ, COVAX vasıtasıyla 2021 sonuna kadar 2 milyar doz aşıya ulaşmayı hedefliyor.

Cenevre haberleri ve Genel kategorisinde yer alan DSÖ: Kovid-19’dan ölenlerin sayısı katiyen 1 milyondan çok daha fazla haberini okudunuz.

Yazar: Bayram Altuğ, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Nuray Tunçay

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close