DSÖ: Kovid-19 tedavisinde tek tesirli ilaç ‘Deksametazon’

dso kovid 19 tedavisinde tek tesirli ilac deksametazon JbUef4lB
Google Haberlere Abone Ol

CENEVRE (AA) – Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un, DSÖ’nün …

CENEVRE (AA) – Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde, görüntü konferans yöntemiyle DSÖ pandemi uzmanlarıyla toplantı düzenledi.

Örgüt tarafından koordine edilen Kovid-19 terapötiklerinin değerlendirildiği Dayanışma Denemesi’nin geçici sonuçlarına değinen Ghebreyesus, “Remdesivir” isimli antiviral ilaç, hidroksiklorokin ve AIDS tedavisinde kullanılan lopinavir/ritonavir bileşiminin, Kovid-19 kaynaklı ölümler ve hastanede kalış süreleri üzerinde çok az tesiri olduğunu yahut hiç tesiri olmadığının ortaya çıktığını belirtti.

Ghebreyesus, çıkan olumsuz sonuçlara karşın DSÖ’nün mart ayında 30 ülkede bulunan toplam 500 hastanede yaklaşık 13 bin gönüllünün iştirakiyle başlattığı Dayanışma Denemesi’nin devam edeceğini aktardı.

Dayanışma Denemesi her ay yaklaşık 2000 hastayı bünyesine kattığını ve monoklonal antikorlar ve yeni antiviraller dahil olmak üzere başka tedavilere devam edeceğini belirten Ghebreyesus, “Şimdilik, kortikosteroid deksametazon, Kovid-19’u şiddetli geçiren hastalarda tesirli olduğu ortaya çıkan tek terapötiktir.” dedi.

Ghebreyesus,, dünyada her yıl 3,5 milyona yakın şiddetli mevsimsel grip hadisesi ve 650 bin civarında da teneffüsle ilgili ölümler gerçekleştiğini anımsatarak, şöyle konuştu:

“Bu yıl, güney yarımkürede kış boyunca, Kovid-19 için alınan önlemler nedeniyle mevsimsel grip olayları ve ölümleri olağandan daha azdı. Lakin tıpkı şeyin kuzey yarımküredeki grip mevsiminde de geçerli olacağını varsayamayız.”

DSÖ Genel Direktörü, ayrıyeten grip aşısı talebinin arzın üzerine çıkabileceği konusunda ikazda bulundu.

Futbol maçları devam etmeli mi?

AA muhabirinin Avrupa’da başlayan futbol ligleri ve kimi ülkelerde stadyumlara taraftar alınmasıyla ilgili sorusunu, DSÖ’nün Kovid-19’a karşı mücadele takımı başkanı Maria Van Kerkhove cevapladı.

Kerkhove, “Spor müsabakalarının tekrar başlaması için herkesin istekli olduğunu düşünüyorum. Çünkü hepimiz sporu çok seviyoruz.” dedi.

Spor müsabakaları ve öbür toplu aktifliklerin her ülkenin içinde bulunduğu duruma göre kıymetlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Kerkhove, “Avrupa kıtasında günlük olay sayılarında yüzde 80’lik bir artış gözlemliyoruz. Ancak bu virüsün her ülkede eşit halde yayıldığı manasına gelmiyor. Virüsün ağır olduğu ‘popüler noktalar’ var.” diye konuştu.

Kerkhove, spor müsabakalarının devam edip etmeyeceğine her ülkenin elindeki dataları kıymetlendirerek, karar vermesi gerektiğini kaydetti.

Cenevre haberleri ve Genel kategorisinde yer alan DSÖ: Kovid-19 tedavisinde tek tesirli ilaç ‘Deksametazon’ haberini okudunuz.

Yazar: Bayram Altuğ, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Nuray Tunçay

Bir önceki yazımız olan Koronavirüs salgınında son 24 saat başlıklı makalemizde Karar, Milyon ve Tüm hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe