Dijital Oyun Tasarımı Maaşları

Dijital Oyun Tasarımı Maaşları
Google Haberlere Abone Ol

Dijital oyun tasarımı maaşları, bu sektöre atılmak isteyenlerin merak ettiği bir husustur. Dijital oyunların zaten popüler kültürün bir parçası olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir. Ancak bu durum her zaman böyle değildi. Nasıl ki sinema başlangıçta bir sanat dalı olarak görülmediyse, dijital oyunlar da uzun süre sadece çocuklar ve gençler için bir eğlence biçimi olarak görüldü.

Bu senaryo son yıllarda hem sanatsal açıdan hem de pazarlama açısından hızla değişti. Aslında, günümüzde dijital oyun pazarı zaten film pazarından daha büyük. Bu nedenle, bugün zaten büyük bir olgunluğa ve kapsama sahip olduğu için dijital oyun pazarında kariyer yapmanın mümkün olduğunu güvenle söyleyebiliriz.

Bazı insanlar dijital oyunlar sektöründe kariyer için tek yapılması gerekenin video oyunlarını oynamak olduğunu düşünüyor ancak bu konuda yanılıyor. Tam tersi, video oyunlarını sevmenin bir ön koşul olmadığını bilinmelidir. Oyun dünyasındaki birçok başarılı profesyonel kariyerlerine başka alanlarda başlamıştır.

Dijital Oyun Tasarımı Maaşları
Dijital Oyun Tasarımı Maaşları

Dijital Oyun Tasarımı Maaşları İle İlgili Merak Edilenler

Dijital oyun geliştirme ile ilgili bir kariyer yapmak isteyen herkes bazı önemli nitelikler geliştirmelidir. Başlangıç ​​olarak, toplu bir şekilde nasıl çalışılacağını bilmek esastır. Bir oyunun geliştirilmesi genellikle projeyi geliştirmek için birbirleriyle etkileşime girmesi gereken çok sayıda insanı içerir. Kendi ilerlemenizi belgelemek kadar, çalışma alanınızın ayrıntılarını diğer alanlardaki meslektaşlarınıza nasıl açıklayacağınızı bilmek de çok önemlidir.

Serbest meslek sahibi olmayı, şirketlerle sözleşmeler altında çalışmayı veya kendi projenizi yönetmeyi seçseniz bile, ilerlemenizi ve ihtiyaçlarınızı başkalarına iletme yeteneği çok önemlidir.

Dijital oyunlarda başarılı olmak için, film endüstrisinde çalışmak için film izlemeyi sevmenin yeterli olmadığı gibi, oyunları sevmek de yeterli değildir hatta bazen gerekli bile değildir.

Dijital oyun tasarımı maaşları incelenirken sektörde işi sadece oyun prototiplerini oynayarak hataları aramak olan uzmanların yer aldığı bilinmelidir. Bunun, oyunun o bölümünde herhangi bir hata olmadığından emin olana kadar, bir oyunun aynı bölümünü yüzlerce kez oynamak anlamına geldiği unutulmamalıdır.

Profesyonel Olunmalı

Dijital oyun tasarımı maaşları araştırılırken bir oyun şirketinin çalışanının profilinin, şirketin profiline ve büyüklüğüne göre değiştiği unutulmamalıdır. Küçük şirketlerde genellikle çok yönlü profesyoneller aranmaktadır. Yani oyunun tasarım, programlama, ses gibi farklı bölümlerine katkıda bulunabilecek profesyoneller tercih edilmektedir. Profesyonelin projeye katkısı ne kadar kapsamlı olursa, önemi de o kadar büyük olur.

Daha büyük şirketlerde ise belirli bir alandaki yüksek nitelikli profesyoneller daha çok aranma eğilimindedir. Büyük şirketler genellikle büyük, yüksek kaliteli oyunlar üzerinde çalışırlar ve bu da alt çalışma alanlarında yüksek nitelikli profesyonelleri işe alma ihtiyacına yansır.

Her iki durumda da, herkes aynı ürün üzerinde çalıştığı için, tüm oyun oluşturma sürecinin nasıl gerçekleştiğine dair iyi bir genel fikre sahip olmak gereklidir.

Bağımsız Olarak Kariyer Yapılabilir

Dijital oyun tasarımı maaşları ile ilgili araştırma yapılırken oyun dünyasında bağımsız bir kariyer yapmanın da mümkün olduğu bilinmelidir. Serbest meslek sahibi profesyoneller genellikle tam veya kısmi bir iş olabilen kendi evlerinden çalışırlar. Temel olarak da iki tür bağımsız geliştirici vardır.

Bunlardan biri olan freelancer, bir iş ilişkisi olmaksızın sözleşmeler yoluyla çalışan bir profesyoneldir. Serbest çalışanlar hem bağımsız üreticiler hem de küçük hem de büyük şirketler için çalışabilirler. Genellikle serbest çalışanlar projenin çok özel bir bölümünü yürütmek için işe alınır.

Bir diğeri bağımsız geliştiricidir. Genellikle kendi yapımı olan eksiksiz bir oyun üreten kişidir. Bağımsız geliştirici, projeye ve kişisel becerilerine göre, oyunun konseptinden bazı oyun pazarlarında yayınlanmasına kadar oyunun tüm bölümlerini geliştirebilir. Ayrıca oyunun belirli bir bölümüne odaklanabilir ve oyunun diğer bölümlerini geliştirmek için başka insanları işe alabilir. 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close