Devlet Çoksesli Korosu dönemin birinci konserini Tarihi CSO Salonu’nda gerçekleştirecek

Google Haberlere Abone Ol

ANKARA (AA) – Türkiye’nin genç ve ödüllü koro şeflerinden, Devlet Çoksesli Korosu Şefi Dr. Burak Onur Fazilet …

ANKARA (AA) – Türkiye’nin genç ve ödüllü koro şeflerinden, Devlet Çoksesli Korosu Şefi Dr. Burak Onur Fazilet, CSO’nun yeni binasına taşınması sonrasında, tarihi CSO salonunda koronun başlayan çalışmaları ve konserlerine ait AA muhabirine açıklamada bulundu.

Fazilet, Devlet Çoksesli Korosu’nun yeni meskeni olan tarihi salonda bir a capella konserde sanatseverlerle buluşmayı planladığını, salgının gidişatı münasebetiyle konseri çevrimiçi formata çevirdiklerini söyledi.

Konserlerine ilgi gösteren dinleyicilere özel online olarak müzikli söyleşi yapacaklarını belirten Fazilet, “Söyleşi sonrasında konserimizi sunacağız. Bu online konserle on binlerce bireye ulaşma bahtımız var. Pandeminin dezavantajlarını, avantaja çevirmemiz lazım bir yerde. Sanatı sürdürmek, koro müziğini sürdürmek istiyoruz. Ne kadar süre müziksiz yaşayabiliriz ki? Yeni çözümler üretmek zorundayız. Bu konserimiz 5 Aralık Cumartesi günü YouTube kanalımızdan yayınlanacak. 5 Aralık’tan sonra da kanalımızda gösterime açık olarak kalacak.” diye konuştu.

İnsan sesinin çeşitliliğini yansıtacaklar

Şef Burak Onur Fazilet, dönem başından beri CSO ile senfonik açık hava konserleri sürdürdüklerini, kış ayları ile kapalı yerdeki toplumsal uzaklık, pak hava ve maske koşullarının koro çalışmalarında kolay olmadığını, yeni bir icra yöntemi ürettiklerini söz etti.

Fazilet, konser programına ve icra edecekleri yapıtlara yönelik şunları kaydetti:

“Portreler’ isimli 5 Aralık’taki konserimizde renkli bir repertuvar sunuyoruz. Özellikle a capella müziğe aç kaldığımızı hissediyoruz. Hem romantik döneme dokunan, hem Rönesans madrigallerini içeren, tıpkı vakitte dünyadan halk müziklerini sunan karma bir program hazırladık. İnsan sesinin çeşitliliğini yansıtacak bir konser olacak. İnsan sesiyle yapılan müzik, koro müziği, a capella müzik çok farklı renklere sahip. Biz yeni meskenimiz olan tarihi salonda her rengiyle koro müziğine konut sahipliği yapmak istiyoruz. Dinleteceğimiz çok müzik var, anlatacağımız çok kıssa var. Bütün korolarımızla, burayı bir koro müziği konutu olarak düşünerek yeni projelerle sanatseverlerle buluşacağız.”

“Tarihi salonumuz müzikle yaşamaya devam edecek”

Fazilet, Devlet Çoksesli Korosu’nun Avrupa Korolar Federasyonu ve Avrupa Profesyonel Korolar Birliği üyesi olduğunu, Kovid-19 salgını süresince de iş birliği kapsamında korolarda alınması gereken önlemler konusunda fikir alışverişi yaptıklarını lisana getirdi.

En kısa sürede, sanatın sürmesi ve yüz yüze konserlerin yapılmasını umut ettiklerini lisana getiren Fazilet, “Biz önce ‘sağlık’ diyoruz. Ülkemizdeki kuralları gözlemleyerek, hem dinleyicimiz hem de sanatçımız açısından en sağlıklı, risksiz yöntemlerle sanatımızı sürdürmek istiyoruz.” dedi.

Şef Fazilet, tarihi salonun akustiğinin koro müziği açısından uygun olduğunu, bu özel salonda vokal müzik için her kaidenin sağlandığını vurgulayarak, “Salonumuzda, Ankara’daki ve Türkiye’deki amatör korolarımızı bir ortaya getirdiğimiz şenlikler, barok müzik günleri, lied akşamları, klâsik topluluklarımızın çok özel konserlerinin hepsinin yapılması planlanıyoruz. Tarihi salonumuz müzikle yaşamaya devam edecek.” tabirini kullandı.

“Walter Strauss Koro Şefliği Ustalık Sınıfı ne olursa olsun devam edecek”

Salgın boyunca Devlet Çoksesli Korosu olarak “Senfonik Koro Söyleşileri” ismi altında çevrimiçi olarak 10 söyleşi düzenlediklerini, ülkemizin önde gelen orkestra şeflerinden Rengim Gökmen, Gürer Aykal, Antonio Pirolli, duayen bestekar Muammer Sun ve Martin Palmeri üzere kıymetli müzik insanlarını çevrimiçi olarak meskenlere konuk ettiklerini belirten Fazilet, “Bu söyleşileri sürdüreceğiz. Müziğin sahne kısmıyla izleyici kısmının çok temaslı olduğunu düşünüyoruz. Bu ilişkileri daha da güçlendirmek bizim öncelikli maksadımız.” halinde konuştu.

Fazilet, bu yıl 6’ncısını düzenleyecekleri Walter Strauss Koro Şefliği Ustalık Sınıfına ait çalışmalara da değinerek, salgın kaideleri ne olursa olsun bu programı düzenleyeceklerini, gerekirse çok çok az bireyle ve çevrimiçi yapacaklarını söyledi.

Şef Fazilet, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Walter Strauss Koro Şefliği Ustalık Sınıfı, Türkiye’de koro şefliği eğitimi açısından öncü bir rol üstleniyor. Bu sene Alman orkestra ve koro şefi Jan Schumacher’i konuk edeceğiz. Alman romantik müzik uzmanı kendisi. Türkiye’deki tüm koro şefleri, koro sanatçıları davetli bu programa. Gerekirse programı online formata çevireceğiz ancak durmayacağız.”

Ankara haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Devlet Çoksesli Korosu dönemin birinci konserini Tarihi CSO Salonu’nda gerçekleştirecek haberini okudunuz.

Yazar: Yasemin Kalyoncuoğlu, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Nuray Tunçay

Bir önceki yazımız olan Salgın sürecinde acil sıhhat hizmetleri kapsamında taşınan hasta sayısı arttı başlıklı makalemizde Ambulans, Görev ve Hasta hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe