Demokrat lider adayı Joe Biden: 300 delegeye ulaşma yolunda ilerliyoruz

demokrat lider adayi joe biden 300 delegeye ulasma yolunda ilerliyoruz T2ALi2Gn
Google Haberlere Abone Ol

ABD, sonuçları henüz kesinleşmeyen başkanlık seçimlerine kilitlenirken Demokrat adayı Joe Biden, lider yardımcısı adayı Kamala …

bedava bitcoin kazan

ABD, sonuçları henüz kesinleşmeyen başkanlık seçimlerine kilitlenirken Demokrat adayı Joe Biden, lider yardımcısı adayı Kamala Harris ile Delaware eyaletinde yeni bir açıklama daha yaptı.

ABD tarihinde 74 milyon ile en fazla oyu aldıklarını söz eden Biden, Arizona eyaletini son 24 yılda, Georgia’yı ise son 28 yılda kazanan birinci Demokrat aday olacağını söyledi.

Sayılan oyların bu yarışı kazanacaklarını gösterdiğini anlatan Biden, ”300 delegeye ulaşma yolunda ilerliyoruz.” sözünü kullandı.

Amerikan halkının kendisine yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, iktisat, iklim değişikliği ve sistematik ırkçılıkla mücadele için yetki verdiğini lisana getiren Biden, destekçilerinden sakin kalmasını istedi.

Biden, ”Demokrasi işliyor. Oylarınız sayılacak. Oy sayımını durdurmaya çalışsalar da bunun olmasına müsaade etmeyeceğim.” diye konuştu.

Toplam 71 seçici delegeyi temsil eden Pensilvanya, Kuzey Carolina, Georgia, Arizona, Nevada ve Alaska eyaletlerinde seçim sonuçları hala netleşmiş değil. Kuzey Carolina ve Alaska eyaletlerindeki yarışı Trump önde götürürken, Pensilvanya, Nevada, Arizona ve Georgia’da Biden ipi göğüslemeye daha yakın.

Oy sayımının tamamlandığı eyaletlerdeki geçici sonuçlara göre, Demokrat Parti adayı olan eski Lider Yardımcısı Joe Biden 253, Cumhuriyetçi Parti adayı olan Lider Donald Trump ise 214 seçici delege kazanmış durumda.

Bir eyalette oyların çoğunu kazanan aday, o eyaletin nüfus büyüklüğüne bağlı olarak sahip olduğu seçici delegelerin tümünü kazanırken; bir adayın başkanlık yarışını kazanabilmesi için 270 seçici delegeye ulaşması gerekiyor.

New York haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Demokrat lider adayı Joe Biden: 300 delegeye ulaşma yolunda ilerliyoruz haberini okudunuz.

Yazar: Betül Yürük, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Emine Aybala Arpacı

Bir önceki yazımız olan ABD'deki başkanlık seçim sonuçları için gözler 6 kritik eyalette başlıklı makalemizde Biden, Delege ve Eyalet hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe