Dedesi Aliya’nın fikirleri yol göstericisi oldu

dedesi aliyanin fikirleri yol gostericisi oldu P8ek8u2g
Google Haberlere Abone Ol

SARAYBOSNA (AA) – Bağımsız Bosna Hersek’in birinci cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç’in torunu Nadja Berberovic Dizdarevic, dedesinin …

SARAYBOSNA (AA) – Bağımsız Bosna Hersek’in birinci cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç’in torunu Nadja Berberovic Dizdarevic, dedesinin fikirlerinin, hayatındaki bir nevi ahlak pusulası olduğunu söyledi.

Boşnak önderin vefatının 17. yılı öncesinde AA muhabirine dedesini anlatan Dizdarevic, hayatını dedesinin yapıtları ışığında anlamlandırdığını belirterek “Onun fikirleri bana köklerimi ve kişiliğimi hatırlatıyor. Onlar, hayatımdaki bir tür ahlak pusulası oldu.” dedi.

Dedesinin son derece karizmatik, onurlu ve karakterli biri olduğunu anlatan Dizdarevic, “Aliya İzetbegoviç benim gözümde yalnızca siyasetçi ya da önder değil. Ben onu her şeyden önce filozof bir aydın olarak görüyorum. Genç yaşından beri özgür ruhlu bir asi ve tutkulu bir okuyucuydu.” diye konuştu.

Dizdarevic, Aliya’nın yapıtlarının ve hayata dair tavrının, İslam geleneği ve birebir vakitte Avrupa köklerine dayandığının altını çizerek “Her ikisi de onun ruhunu ve fikirlerini zenginleştiriyordu. Aliya İzetbegoviç benim için özgür ruh ve düşüncenin sembolüdür.” tabirlerini kullandı.

Saraybosna’daki Aliya İzetbegoviç Müzesi’nin müdürlüğünü yapan Dizdarevic, bu yıl da Aliya’nın ölüm yıl dönümü kapsamında bir dizi program tertip ettiklerini; salgın önlemleri kapsamında bu yıl daha düşük iştirakli bir anma aktifliği ve fotoğraf stantları yapacaklarını anlattı.

“Dedem benim idolüm”

Dedesi Aliya’nın, kendisinin idolü olduğunu vurgulayan Dizdarevic, “Onun torunu olmaktan ve ismini taşıyan müzede düzenlenen faaliyetler aracılığıyla hayatını adadığı ahlaki pahaları daha geniş kitlelere duyurabilmekten ötürü da gururluyum.” dedi.

Dizdarevic, Aliya İzetbegoviç Müzesi’ni ziyaret edeceklerin, merhum Boşnak başkanın toplumsal, siyasi ve entelektüel ömrü hakkında çok daha fazla bilgi edinebileceğini sözlerine ekledi.

“Doğu ile Batı ortasında istikrar sağlayan bir lider”

Müzede görev yapan tarihçi Admir Lisica da bugünkü jeopolitik dünya alakalarına bakıldığında, Aliya İzetbegoviç üzere Doğu ile Batı ortasında istikrar sağlayan başkanların sayısının çok az olduğunu vurguladı.

Aliya’nın diplomasideki birinci adımlarının ne bölge ne de Bosna Hersek kamuoyu tarafından gereğince bilindiğini kaydeden Lisica, Aliya’nın Bosna Hersek’in bağımsız bir ülke olmasından önce Avusturya ve İran, akabinde Türkiye ve ABD’ye çok önemli ziyaretler gerçekleştirdiğini söz etti.

Boşnak gençlerin en çok Aliya’nın savaştaki rolüyle yakından ilgilendiğini anlatan Lisica, “Yurt dışından gelen gençlerimiz burada edindikleri bilgileri yaşadıkları ülkelerde yaşıtlarıyla paylaşıyorlar. Bu, Aliya’nın fikirlerinin gelecek kuşaklara de aktarılmasında önemli bir konu.” dedi.

“Çok mütevazı bir liderdi”

Bosna’daki savaşta Müslüman Boşnaklarla tıpkı safta yer alıp bağımsız Bosna Hersek için hayatını kaybeden Sırp kökenli Cedomir Domuz’un eşi Vesna ise o dönemde tanışma imkanı bulduğu Aliya’nın son derece mütevazı bir başkan olduğunu anlattı.

Eşinin Müslümanlarla birlikte ülkeyi savunma kararının akabinde Cedomir’in Sırp dayısı tarafından meskenlerinin yıkıldığını söyleyen Vesna Domuz, “O dönem kalacak yerimiz yoktu. Görüşmeye gittiğim herkes beni saatlerce bekletirken tek bir mektupla yardım istediğim Aliya beni iki gün sonra makamında kabul etmişti.” tabirlerini kullandı.

Vesna Domuz, Aliya İzetbegoviç’in hayal ettikleri gerçekleşmiş olsaydı bugün Bosna Hersek’in durumunun çok daha uygun olabileceğini sözlerine ekledi.

Bosna Hersek’in Bosanski Samac kentinde 8 Ağustos 1925’te doğan Aliya İzetbegoviç, 19 Ekim 2003’te Saraybosna’da vefat etti.

Muhabir: Zlatan Kapic,Almir Terzic,Sanela Crnovrsanin

Bosna Hersek haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Dedesi Aliya’nın fikirleri yol göstericisi oldu haberini okudunuz.

Yazar: Zlatan Kapic,Almir Terzic,Sanela Crnovrsanin, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Mehmet Akgün

Bir önceki yazımız olan İstanbul'un kimi ilçelerinde yağış tesirli oluyor başlıklı makalemizde Yağış hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe