Cumhurbaşkanı, G20 Zirvesinde Konuştu

cumhurbaskani g20 zirvesinde konustu i7eBuau2
Google Haberlere Abone Ol

Suudi Arabistan’ın periyot başkanlığındaki G20 tepesine Vahdettin Köşkü’nden canlı temasla katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme dair kıymetli …

Suudi Arabistan’ın periyot başkanlığındaki G20 tepesine Vahdettin Köşkü’nden canlı temasla katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme dair kıymetli açıklamalarda bulundu. Başkanlara seslendiği konuşmasında salgınla uğraşta iş birliği ve dayanışma olmadan muvaffakiyete ulaşmanın mümkün olmadığını hatırlatan Erdoğan, gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünyanın, salgın sürecinde dayanışma ve yardımlaşma konusunda güzel bir imtihan veremediğini belirtti.

Salgınla gayrette bilhassa ekonomik açıdan güçsüz ülkelerin adeta mukadderatlarına terk edildiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı, “Türkiye olarak bu kapsamda 156 ülke ve 9 milletlerarası kuruluşa yardım sağladık. Bugüne kadar G20 üyesi 15 ülkeye hibe yardımı yapmanın yanında ülkemizden satın alma ve ihracat müsaadelerini de kaldırmış bulunuyoruz” dedi.

‘Türkiye’nin üreteceği aşığı inşallah tüm insanlığın hizmetine sunacağız’

cumhurbaskani g20 zirvesinde konustu 0 T6EaiS1k

Almanya’daki iki Türk bilim beşerinin ürettiği aşıya dair ümit verici haberleri sevinçle takip ettiklerini belirten Erdoğan, konuşmasında “Ancak burada bir konuya dikkat edilmesi gerekiyor. Geliştirilen aşılar, mevcut adaletsizlikleri daha da derinleştirmek yerine insanlığın ortak malı olacak biçimde kullanıma sunulmalıdır. Bu çerçevede G20 platformu aşıya herkesin uygun maliyetli ve hakkaniyetli erişimini garanti altına alacak düzenekleri hazırlamalı ve işletmelidir. Türkiye olarak biz de birinde insan deneylerine başladığımız toplam 16 aşı çalışmamıza bu anlayışla yaklaşıyoruz. Türkiye’nin üreteceği aşıyı inşallah tüm insanlığın hizmetine sunacağıztabirlerine yer verdi.

‘İçe kapanma eğiliminin güçlendiğini görüyoruz’

cumhurbaskani g20 zirvesinde konustu 1 WVHgL4IK

Salgının, sıhhat alanı yanında global ekonomik mimaride de tesirini hissettirdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında şu tabirlere yer verdi:

“Korumacılığın arttığını, gümrük duvarlarının yine yükseldiğini, içe kapanma eğiliminin güçlendiğini görüyoruz. İki yanlışın bir gerçek etmeyeceğini hepimiz pek güzel biliyoruz. Türkiye, Dünya Ticaret Örgütü’nün temel prensipleri çerçevesinde adil bir global ekonomik büyümeden ve refah paylaşımından yanadır. Bunun için Dünya Ticaret Örgütü’nün ıslahat sürecinin ilerletilmesi gerekiyor. Örgütün kilit kıymete sahip izleme, müzakere ve uyuşmazlıkların tahlili fonksiyonlarının güzelleştirilmesi kaidedir. Salgın, iş gücü piyasasını da olumsuz etkiliyor. Bilhassa kayıt dışı iktisatta çalışanlar ile bayan, genç ve engelliler başta olmak üzere toplumdaki hassas kısımlar, salgının yükünü daha fazla taşıyor.”

‘Dünyanın en kuşatıcı ve geniş tabanlı toplumsal güvenlik sistemlerinden birine sahip ülkelerden biriyiz’

cumhurbaskani g20 zirvesinde konustu 2

Yaşanan zahmetlerin kapsayıcı ve sağlam toplumsal güvenlik sistemlerinin değerini bir sefer daha ortaya çıkardığını aktaran Erdoğan, Türkiye’nin, dünyanın en kuşatıcı ve geniş tabanlı toplumsal güvenlik sistemine sahip ülkelerinden biri olduğunu belirtti.

Süratle geliştirilip hayata geçirilen ekonomik toplumsal müdafaa kalkanı sayesinde istihdamı istikrarda tutacak tedbirlerin muvaffakiyetle uygulandığını anlatan Erdoğan, “G20 olarak da salgının tesirlerini en aza indirmek ismine bir aksiyon planı devreye aldık. Hareket planının en somut ayağı olarak gördüğümüz borç erteleme teşebbüsünde kaydedilen kademeli ilerlemeyi takdirle karşılıyoruz. 2021 Temmuz ayına kadar uzatılan bu teşebbüse Türkiye olarak katkı sağlayacağımızı bildirmekten memnuniyet duyuyorum” dedi.

Kaynak: Webtekno

Bir önceki yazımız olan Hollandalı Muhabir, AB Savunma Bakanları Toplantısına Sızdı başlıklı makalemizde Hollanda, Konferans ve Savunma hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe