Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye’de DEAŞ’la göğüs göğüse çarpışan tek NATO ülkesiyiz

cumhurbaskani erdogan suriyede deasla gogus goguse carpisan tek nato ulkesiyiz iciraJ1O
Google Haberlere Abone Ol

İSTANBUL(AA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan'ın devir başkanlığındaki G20 Başkanlar Zirvesi'ne canlı ilişkiyle katıldı. G20 …

İSTANBUL(AA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan'ın devir başkanlığındaki G20 Başkanlar Zirvesi'ne canlı ilişkiyle katıldı.

G20 doruğuna katılan önderlere seslenen Erdoğan, 2030 sürdürülebilir kalkınma gayelerine ulaşmak için 10 yıldan kısa bir müddet olduğunu, bu devrin uygun kıymetlendirilmesi, kaybedilen vaktin uygun telafi edilmesi gerektiğini söyledi.

Salgının yoksulluk ve eşitsizlik başta olmak üzere birçok sorunu daha da derinleştirdiğini lisana getiren Erdoğan, “Özellikle Afrikalı kardeşlerimiz ile Asyalı ve Latin Amerikalı dostlarımız çok önemli zorluklar yaşıyor. Mülteciler ve zorla yerlerinden edilen bireyler, salgın karşısında en kırılgan kısmı oluşturuyor. Bu beşerler ekonomik ezalar yanında kasıtlı bir halde körüklenen İslam düşmanlığı ve yabancı aksiliğiyle da çaba etmek zorunda kalıyor. Hiçbirimiz bu vahim tabloyu görmezden gelemeyiz. Savaştan etkilenen bölgelere ve risk altındaki topluluklara yönelik insani yardımların finans kaynaklarını güçlendirmeliyiz.” diye konuştu.

Türkiye'nin son 6 yıldır dünyada en fazla mülteciye konut sahipliği yapan ülke olduğunu hatırlatan Erdoğan, kelamlarına şöyle devam etti:

“Çoğu Suriyeli olmak üzere 4 milyonu aşkın yabancıyı ülkemizde konuk ediyoruz. Suriye hudutları içinde İdlib'de, daha pek çok yerde milyonlarca gereksinim sahibine de insani yardım ve müdafaa sağlıyoruz. Bu sayılar bir çoğumuzun büyük kentlerinin nüfusundan daha fazladır. Ülkemize sığınanların toplulumuzla ahenk içinde ve insan onuruna yakışır formda yaşamaları için uğraşlarımızı sürdürüyoruz. Üstelik bu eforları, bize verilen dayanak kelamları büyük ölçüde tutulmamış olmasına karşın kararlılıkla devam ettiriyoruz. Artık herkesin elini taşın altına koyarak adil bir külfet ve sorumluluk paylaşımına gitmesini bekliyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, beşere hizmet etmeyen, beşere huzur, iyilik ve bedel vermeyen adaleti ve güvenliği temin etmeyen bir sistemin muvaffakiyet talihi olamayacağını belirterek, hırs, tahakküm, adaletsizlik ve rant üzerine konseyi mevcut global ekonomik mimarinin ne insanı ne de tabiatı müdafaasının mümkün olduğunu söyledi.

Dünya genelinde yaklaşık 1,5 milyona ulaşan can kaybını yalnızca Kovid-19 virüsünün ölümcül tesirine bağlamanın yanlış olduğunu lisana getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu vahim tablonun oluşmasında global sistemin artık tahlil yerine sorun üreten, problemleri derinleştiren çarpık yapısının da hissesi vardır. Salgın hem mevcut sistemin bu çarpıklıklarını gözler önüne sermiş hem de tüm insanların tıpkı gemide olduğunu bir kere daha hatırlatmıştır. Birleşmiş Milletler kürsüsünden sık sık yaptığımız 'Dünya 5'ten büyüktür' davetimizin ne kadar isabetli olduğu daha güzel anlaşılmıştır.

Tıpkı halde Suriye'den Libya'ya, Doğu Akdeniz'den Dağlık Karabağ'a, Irak'tan Filistin'e kadar farklı cephelerde yürüttüğümüz hak, özgürlük ve adalet çabasının değeri ortaya çıkmıştır. Hal böyleyken ülkemizin attığı adımlar hasebiyle tenkide, hatta prestij suikastlerine maruz kalması uygun niyetli bir durum değildir. Biz öncelikle kendi ulusal güvenliğimizi, kendi vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini sağlama almaya, akabinde da bölgemizin ve gönül coğrafyamızın istikrar, huzur ve iç barışına katkı sunmaya çalışıyoruz.”

Terör tehtidinin bertaraf edilmesi, ihtilafların önlenmesi ve istikrarın güçlendirilmesi noktasında ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini tabir eden Erdoğan, “Suriye'de DEAŞ ile göğüs göğüse çarpışan tek NATO ülkesiyiz. Yalnız bırakılmamıza karşın, bugüne karar 9 bine yakın yabancı terörist savaşçı yakaladık ve ülkelerine geri gönderdik. Çatışma bölgeleriyle kontaklı olduğunu tespit ettiğimiz yaklaşık 100 bine yakın şahsa ülkemize giriş yasağı koyduk. Bir periyot teröristlerin cirit attığı bölgeleri inançlı hale getirerek 411 bini aşkın Suriyeli kardeşimizin memleketlerine geri dönmesini sağladık.” diye konuştu.

“Doğu Akdeniz probleminde hep sabırlı, serinkanlı davrandık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümetinin, sağlanan eğitim ve danışmanlık takviyesiyle ülkenin daha fazla iç savaşa sürüklenmesini engellediğini lisana getirerek, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum idaresinin provokasyonlarına karşın Doğu Akdeniz sıkıntısında sürekli sabırlı, itidalli davrandıklarını söyledi.

Dağlık Karabağ'da 30 yıldır süren işgalin son bulmasına katkı sunduklarını belirten Erdoğan, “Her ne kadar sıkıntı günler yaşasak da Hazreti Mevlana'nın dediği üzere ümitsizliğin gerisinde birçok ümitler, karanlığın arkasında kaç güneşler olduğunun farkındayız. Tüm insanlık olarak el ele gönül gönüle verdiğimizde problemlerimizin daha da hafifleyeceğine inanıyoruz.” dedi.

Erdoğan, yaşanılan toprakların, yalnızca atalardan bir miras değil birebir vakitte çocukların bir emaneti olarak görülmesi gerektiğini lisana getirerek, yalnızca bugünün değil yarınların, çocukların ve sonraki jenerasyonların de düşünülmesinin kıymetini vurguladı.

“Enerjide konseyi güç kapasitesinin yaklaşık yüzde 49'u yenilenebilir kaynaklardan”

Salgın sonrasında insanlığın, ekonomik ve toplumsal adaletle birlikte etraf meseleleriyle gayrette de gereken dersleri çıkaracağına inandığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Türkiye olarak tarihi mesuliyetimiz yok denecek kadar az olmasına karşın iklim değişikliğiyle çabaya faal katkı sağlıyoruz. Birebir halde ülkemizdeki ekosistem ve biyolojik çeşitliliğin korunması için de gerekli tedbirleri alıyoruz. Son 5 yılda yaptığımız 16,5 milyar dolarlık yatırımla Türkiye'nin güçte konseyi güç kapasitesinin yaklaşık yüzde 49'unun yenilenebilir kaynaklardan oluşmasını temin ettik. Elektriğimizin yüzde 63'ünü yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretiyoruz. Güneş gücü konseyi gücünde dünyada 13'üncü, Avrupa'da 7'nci sıradayız. Etraf kirliliği ve iklim değişikliği ile uğraş edilirken yeni haksızlıkların, yeni ikili standartların oluşmasına müsaade edilmemelidir. Paris Anlaşması'nın uygulanmasıyla ilgili telaşlarımızın hala giderilememiş olması bizi yolumuzdan alıkoymuyor. Ülkemizin Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin ek-1 listesinden çıkartılmasını bekliyoruz.”

Erdoğan, etrafla ilgili yatırımları sürdürülürken, dijital teknolojilere de öncelik verildiğini belirterek, “Ülkeler ortasındaki teknolojik uçurumun kapatılmasını amaçlayan Birleşmiş Milletler en az gelişmiş ülkeler için teknoloji bankasına konut sahipliği yapıyoruz. Teknoloji bankasının faaliyetlerinin daima birlikte desteklenmesi G-20'nin öncelikleriyle de uyumludur. Tepede alacağımız kararların bu gayelere ulaşılmasında yarar sağlayacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Bu sıkıntı periyotta G-20 periyot başkanlığı vazifesini başarılı bir formda ifa eden Suudi Arabistan'ı tebrik eden Erdoğan, önümüzdeki devir için de İtalya'ya muvaffakiyetler diledi.

Ankara haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye’de DEAŞ’la göğüs göğüse çarpışan tek NATO ülkesiyiz haberini okudunuz.

Yazar: Grup, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Esra Çal

Bir önceki yazımız olan Sıhhat Bakanlığında Ağız ve Diş Sıhhati Dairesi Başkanlığı kuruldu başlıklı makalemizde Sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe