Cumhurbaşkanı Erdoğan: Lisanına, ırkına, dinine bakmadan tüm insanlara yardım elimizi uzatıyoruz

cumhurbaskani erdogan lisanina irkina dinine bakmadan tum insanlara yardim elimizi uzatiyoruz
Google Haberlere Abone Ol

ANKARA (AA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mevlana’nın 747. Vuslat Yıl Dönümü hasebiyle yayımladığı iletisinde, vefatının …

ANKARA (AA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mevlana’nın 747. Vuslat Yıl Dönümü hasebiyle yayımladığı iletisinde, vefatının 747’nci seneidevriyesinde, Anadolu’nun manevi mimarlarından, büyük mutasavvıf, mütefekkir ve İslam alimi Mevlana Celaleddin Rumi’yi rahmetle yad etti.

“Rabbim’den, bizi, milletimizi ve tüm insanlığı Hazreti Pir’in şahitliğine mazhar eylemesini temenni ediyorum.” tabirini kullanan Erdoğan, vuslatının üzerinden 7 buçuk asır geçmesine karşın Hazreti Mevlana’yı her dem taze tutan sırrın aşk ve sevgi olduğunu vurguladı.

Hazreti Mevlana’nın kendi tabirlerinde de belirttiği üzere Allah’a ulaşacak birçok yol varken, aşkı seçtiğini, sözlerini aşkla söylediğinin, bu toprakları aşkla mayaladığının altını çizen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Hazreti Mevlana’nın gönül imbiğinden süzülen tavsiyeleri fitneyi, fesadı, hasedi silip atmış, çağları ve sonları aşan kardeşlik ikliminin kurulmasına vesile olmuştur. Gerçekten yazılışından 7,5 asır sonra bile farklı lisanlara, dinlere, kültürlere mensup milyonlarca insan, onun hikmet deryasından nasiplenmekte, huzur ve sükunu Mesnevi-i Şerif’in eşsiz derinliğinde aramaktadır. Millet olarak, yüzyıllardan süzülerek gelen böylesi güçlü bir manevi hazineye sahip olduğumuz için Allah’a hamd ediyoruz. Öte yandan, dünyada yaşanan onca yoksulluğa, sefalete, cehalete ve çatışmalara baktığımızda günümüz beşerinin, Mevlana’nın barış ve sevgi bildirisine ne kadar muhtaç olduğunu çok daha güzel görüyoruz.”

Erdoğan, insanları kamplaşmalara, dünyayı kutuplaşmalara iten kör ideolojilerin herkesi tehlikeli bir noktaya hakikat sürüklediğini aktardı.

Özellikle batı toplumlarında kültürel ırkçılık, yabancı aykırılığı ve İslam düşmanlığının adeta zehirli bir sarmaşık üzere günden güne yayıldığını, fikir özgürlüğü kisvesi altında kutsalların maksat alındığını, inancından, lisanından ve kılık kıyafetinden ötürü insanların düşmanlaştırıldığına işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu vahim tablo karşısında Türkiye olarak, Hazreti Pir’in insanı, aşkı, barışı, hoşgörüyü, ahlak ve fazileti merkeze alan kutlu tavsiyelerinin bayraktarlığını yapıyoruz. Hazreti Mevlana’dan aldığımız ilhamla lisanına, ırkına, dinine bakmadan tüm insanlara yardım elimizi uzatıyor, bölgemizde barış ve adaletin hâkim olması için çaba gösteriyoruz. Öldürmekten, katletmekten, yakıp-yıkmaktan diğer hiçbir şey bilmeyen çağdaş dönem haramilerine karşın, biz Mevlana’nın tutuşturduğu sevgi, dostluk ve hikmet meşalesini taşımaya devam edeceğiz. Rabbim, bizleri Mevlana’nın ilim ve aşk yolundan ayırmasın diyorum. Bu düşüncelerle şebiarusun 747’nci yıl dönümünde Hazreti Mevlana başta olmak üzere tüm gönül sultanlarımızı rahmetle yad ediyor, bu gece yapılacak duaların, semaların ve evrad-ı şeriflerin Hakk katında kabul olmasını diliyorum.”

Ankara haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Lisanına, ırkına, dinine bakmadan tüm insanlara yardım elimizi uzatıyoruz haberini okudunuz.

Yazar: Mümin Altaş, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Özüm Onur

Bir önceki yazımız olan ABD'de Biontech/Pfizer aşısının uygulandığı 2 şahısta alerjik yan tesire rastlandı başlıklı makalemizde Abd ve Aşı hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe