Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bölgemiz terörün başını büsbütün ezmeden huzura kavuşamayacaktır

cumhurbaskani erdogan bolgemiz terorun basini busbutun ezmeden huzura kavusamayacaktir pQa6EnmU
Google Haberlere Abone Ol

ANKARA(AA) – Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sayın Kazımi ile ortak düşmanımız DEAŞ, PKK ve FETÖ terör örgütleri ile çabamızın …

ANKARA(AA) – Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sayın Kazımi ile ortak düşmanımız DEAŞ, PKK ve FETÖ terör örgütleri ile çabamızın sürdürülmesini kararlaştırdık. Bu alanda Türkiye-Irak işbirliğinin artırılması konusundaki görüş birliğimizi teyit ettik.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki görüşmenin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Ankara'da konuk etmekten memnuniyet duyduğu Kazımi'nin Irak'ın içinden geçtiği güç bir devirde büyük sorumluluk üstlendiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sahip olduğu engin devlet deneyimi ile inşallah bu sıkıntı vazifenin üstesinden geleceğine inanıyoruz. Bu vesileyle kendisini bir defa daha tebrik ediyor, Allah'tan muvaffakiyetler diliyorum. Türkiye'nin dayanağının her daim yanlarında olacağını tekraren vurgulamak istiyorum.” tabirlerini kullandı.

Kazımi ile gerek ikili, gerekse heyetler ortası görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Görüşmelerimizde ikili ve bölgesel ilgilerimizi tüm veçheleriyle ele aldık. İki komşu ülke olarak ilgilerimizi her alanda geliştirmekte kararlıyız. 2020 başta koronavirüs salgını olmak üzere çeşitli imtihanlarla karşı karşıya kaldığımız bir yıl oldu. Gerek salgınla çabada, gerek güvenliğin tesisi, gerekse siyasi düşüncelerin aşılması noktasında Iraklı kardeşlerimize dayanak verdik. Komşumuz Irak'ın siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün korunmasına, istikrar ve güvenliğine atfettiğimiz ehemmiyet herkesin malumudur. Irak'ın yine imarı çerçevesinde de her türlü katkıyı yapmaya hazırız. Mezhebi yahut etnik hiçbir ayrım yapmadan Türkmen'i, Kürt'ü, Arap'ı, Şii ve Sünni ile Irak halkının tamamını öz kardeşimiz olarak görüyoruz. Irak hükümetinin de kapsayıcı ve kuşatıcı siyasetlerle tüm Irak halkının huzurunu temin edeceğine inanıyoruz.”

“Bölücü teröre asla yer yoktur”

Irak Başbakanı Kazımi'nin uzun müddetin akabinde Irak kabinesinde tekrar bir Türkmen bakana yer vermesi bu inançlarını pekiştirdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazımi'yi, Türk milleti ve Irak Türkmenleri için epey manalı bu kararından ötürü tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Kazımi ile ortak düşmanımız DEAŞ, PKK ve FETÖ terör örgütleri ile çabamızın sürdürülmesini kararlaştırdık. Bu alanda Türkiye-Irak işbirliğinin artırılması konusundaki görüş birliğimizi teyit ettik. Burada bir defa daha tabir etmek isterim ki ne Türkiye'nin ne Irak'ın ne de Suriye'nin geleceğinde bölücü teröre asla yer yoktur. Bölücü örgüt, sivilleri amaç alan ataklarıyla yırtıcı yüzünü göstermiş, kimlere hizmet ettiğini tekrar ortaya koymuştur. Dünkü terör hareketleri ise örgütün Suriye uzantısının da Irak'ın güvenliğine açık bir tehdit oluşturduğunu gözler önüne sermiştir.” diye konuştu.

“Bölgemiz terörün başını büsbütün ezmeden huzura kavuşamayacaktır” diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu bakımdan Irak makamlarının PKK'ya karşı yürüttüğü operasyonları takdirle karşılıyoruz. Türkiye olarak biz de legal müdafaa hakkımız çerçevesinde Iraklı kardeşlerimize dayanak sağlıyoruz. Bölgemize kan, gözyaşı ve yıkımdan öbür bir şey getirmeyen bu katil sürülerinin kökünü kurutana kadar da uğraşımızı sürdüreceğiz.

Öte yandan 20 milyar dolarlık ticaret hacmi gayemize rahatlıkla ulaşabileceğinizi görüyoruz. Her iki ülke iş adamlarının önündeki pürüzleri ortadan kaldırabilmek için ahdi yerin güçlendirilmesi konusunda da mutabık kaldık. Hakikaten bugün imzalanan 'Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması' bu kararlılığımızı göstergesidir. Daha evvel sunmuş olduğumuz stratejik projelerimizi hızla hayata geçirmek için ortak irademizi teyit ettik.”

Kerkük-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın tamiratı

Irak ile bilhassa güç dalında büyük bir iş birliği potansiyeli bulunduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “DEAŞ'ın tahrip ettiği Kerkük-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın tamiratıyla Kerkük petrollerinin bir an evvel tekrar ve daha yüksek ölçülerde dünya piyasalarına sunulmasını istiyoruz.” dedi.

İklim değişikliği, artan gereksinimler ve kuraklıklar dünyada suyun kullanımı konusunda teknolojinin sağladığı imkanları en güzel formda kullanmanın artık mecburilik haline geldiğini vurgulayan Erdoğan, şu değerlendirmede bulundu:

“Ülkemiz, sulama teknolojileri, atık su idaresi ve çevreci uygulamalarıyla suyun yönetimli kullanımı konusunda önemli aralık katetmiş durumdadır. Bu hususla ilgili olarak özel temsilcim Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu'nun bu deneyimimizi Irak ile paylaşmak ve Irak'ın karşılaştığı zahmetleri ortadan kaldırılmasına takviye olmak emeliyle hazırladığı aksiyon planını Iraklı kardeşlerimizle paylaştık. Plan üzerindeki değerlendirmeler devam ediyor.

Türkiye olarak biz suyun bir uyuşmazlık ögesi değil iş birliği alanı olarak değerlendirmesini bilhassa vurguluyoruz. Kardeş Irak ile bunu başaracağımıza içtenlikle inanıyoruz. Değerli dostlarımı Türkiye'de konuk etmekten duyduğum memnuniyeti belirtmek istiyorum. Kardeşim Kazımi'ye bağlarımızın daha da güçlendirilmesi tarafında sergilediği irade için teşekkür ediyor, görüşmelerimizin ve imzaladığımız mutabakatların hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah en yakın vakitte Yüksek Seviyeli Stratejik Kurul Toplantımızı Irak'ta yapacağız, Irak seyahatini gerçekleştireceğiz.” dedi.

İki ülke ortasında mutabakatlar

Bu ortada, ortak basın toplantısı öncesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi'nin huzurunda iki ülke ortasında 2 mutabakat imzalandı.

Bu kapsamda “Irak Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Ortasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde İkili Vergilendirmeyi Önlenme ve Vergi Kaçakçılığına Mahzur Olma Anlaşması” Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Irak Planlama Bakanı Halid Battal el-Necim tarafından imzalandı.

“Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Irak Cumhuriyeti Kültür, Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı Ortasında Kültürel İşbirliği Mutabakat Zaptı” Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Irak Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin tarafından imza altına alındı.

Merasimde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, İrtibat Lideri Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Lideri Metin Kıratlı, Ulusal İstihbarat Teşkilatı Lideri Hakan Fidan ve Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş da hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı Kazımi onuruna yemek verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, davetine icabetle Ankara'ya gelen Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi onuruna yemek verdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, baş başa ve heyetler ortası görüşmelerin akabinde birtakım mutabakatların imza merasimi ve ortak basın toplantısı sonrasında Erdoğan ve Kazımi, resmi akşam yemeğine geçti.

Yemek, basına kapalı gerçekleştirildi.

Ankara haberleri ve Genel kategorisinde yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bölgemiz terörün başını büsbütün ezmeden huzura kavuşamayacaktır haberini okudunuz.

Yazar: Takım, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Esra Çal

Bir önceki yazımız olan Bakan Koca'dan hakaret içerikli yazı yazdırdığı öne sürülen başhekime ait açıklama: Misyonuna son verilmiştir başlıklı makalemizde Görev ve Sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe