Çin Borsa Açılış Saati

Çin Borsa Açılış Saati
Google Haberlere Abone Ol

Çin borsa açılış saati, Asya borsalarına yatırım yapmak isteyenlerce sorular soruların başında gelmektedir. Çünkü borsa açılış ve kapanış saatlerini bilmek, hisse senedine yatırım yapılması için en önemli ayrıntılardandır. Çin borsasının Türkiye saati ile 04:30’da açılmakta, 11:00’da da kapanmaktadır.

Çin pazarının dünya ekonomik senaryosunda görünürlük ve önem kazanması yeni değildir. Üç borsanın toplam piyasa değeri 10 trilyon doları aşmakta ve dünyanın en büyük 10 borsası arasında yer almaktadır.

Şu anda Çin, dünyanın en büyük ikinci ekonomisidir. Ancak Japonya Ekonomik Araştırma Merkezi (JCER) tarafından yapılan araştırmalara göre tahmin, ülkenin 2028 ile 2029 yılları arasında ABD’yi geçeceği yönündedir.

Dünya trendinin aksine, ülke bir pandeminin ortasında iyi bir ekonomik performans sergilemiştir. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) Eylül ayında yayınladığı bir rapora göre Çin, 2020’de ekonomisi büyüyecek tek G20 ülkesidir.

Çin Borsa Açılış Saati Ve Çin Pazarının Ayrıntıları

Kovid-19 krizine rağmen 2020’de Şanghay Menkul Kıymetler Borsası (SSE) ve Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası’nın (SZSE) endeksleri, sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 30 büyüme göstermiştir.

Çin’in pandemi krizinde bile iyi performans göstermesinin uzmanların belirttiği ana nedenlerden biri, yerli üretim ve tüketimi teşvik etmektir. Yerel ekonomiyi güçlendiren ülke, uluslararası senaryoya olan bağımlılığını azaltmıştır.

Bunun için hükümet mali teşvik yoluyla ekonomiye para enjekte etmiştir.

Endüstriyel araştırma enstitüsü Ibis World’e göre de 2020’de en çok gelir inşaat sektöründe yaşanmıştır. Sektör 2,48 trilyon ABD doları gelir elde etmiştir. İkinci sırada, 1,95 trilyon ABD doları tahmini geliri ile gayrimenkul geliştirme ve yönetimi sektörü yer almaktadır. Son olarak, e-ticaret, yıl sonunda 1,78 trilyon ABD doları gelir perspektifiyle üçüncü sıradadır.

Çin Borsa Açılış Saati
Çin Borsa Açılış Saati

Çin’in En Büyük Şirketleri

Çin borsa açılış saati araştırılırken elbette ülkenin en büyük şirketlerinin de bilinmesinde yarar vardır. Forbes dergisinin 2020’de yayınladığı en büyük 2.000 şirket sıralamasında ilk 10’dan beşi Çinlidir

1 Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC): 243,3 milyar ABD Doları

2 Çin İnşaat Bankası: 203,8 milyar ABD doları

5 Çin Tarım Bankası: 147,2 milyar ABD Doları

7 Ping An Sigorta Grubu: 187.2 milyar dolar

10 Çin Bankası: 112,8 milyar ABD doları

Çin’in üç borsası vardır. Bunlar; Şanghay Menkul Kıymetler Borsası (SSE), Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası (SZSE) ve Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası (SEHK)’dır.

Borsayı düzenleyen Çin devlet kurumu, Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu’dur (CSRC).

Çin Pazarına Yatırım Yapmaya Değer Mi?

Çin borsa açılış saati bilgilerinin yanı sıra Çin ekonomisine yapılacak yatırımın avataj ve dezavantajlarının da bilinmesinde yarar vardır.

Büyüyen Piyasa

Çin şu anda dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ve önümüzdeki yıllarda büyüme oranları beklenmektedir. Buna ek olarak, nüfusun ortalama geliri de artmakta, buna paralel olarak da iç tüketim güçlenmektedir. Süreç ülkenin sürekli gelişimine katkıda bulunmaktadır.

Kullanılmayan Potansiyel

Ekonominin dev rakamlarına rağmen, Çin borsası Amerikan pazarının yaklaşık dörtte birini temsil etmektedir. Bu nedenle, keşfedilmemiş bir yatırım olanakları bulunmaktadır.

Ayrıca, Çin gibi daha genç sermaye piyasalarında, yukarı yönlü potansiyele sahip daha ucuz hisse senetlerinin bulma imkanı da yüksektir.

Dışa açılma

1980’lerin başından beri, Çin ekonomisinde uluslararası sermaye akışı artmaktadır. Bu aynı zamanda yabancı yatırımcıların son yıllarda kolaylaştırılan ülkedeki şirketlere erişimini de içermektedir.

Dezavantajları

Çin borsa açılış saati araştırılırken borsadaki dezavantajlar da incelenmelidir. Çin pazarının ana dezavantajı, hükümetin müdahale edebilmesidir. Halihazırda bu konuda birçok reformu teşvik etmiş olmasına rağmen Çin ekonomisi, hala yatırımcıları güvensiz hale getiren düzenleyici engellere sahiptir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close