CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu: Dört partiyle oturup anayasa taslağı hazırlamamız asla kelam konusu olmadı

chp genel lideri kilicdaroglu dort partiyle oturup anayasa taslagi hazirlamamiz asla kelam konusu olmadi kY2AMGTg
Google Haberlere Abone Ol

ANKARA (AA) – CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Bizim dört partiyle bir ortaya gelip, oturup anayasa taslağı hazırlamamız asla s …

ANKARA (AA) – CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Bizim dört partiyle bir ortaya gelip, oturup anayasa taslağı hazırlamamız asla söz konusu olmadı. Böyle bir şey yok.” tabirlerini kullandı.

CHP’den yapılan açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu, Çukurambar’daki konutundan çıkışında, 4 partinin anayasa taslağı için görüştüğü savlarına yönelik açıklamalarda bulundu.

“Böyle bir anayasa çalışması yok. Kamuoyunda tartışıyorlar ben de şaşkınlıkla izliyorum” diyen Kılıçdaroğlu, 2017’de Türkiye Toplumsal, Ekonomik ve Siyasal Araştırmalar Vakfınca (TÜSES) İstanbul’da düzenlenen “Orta Doğu Konferansı”na katıldığını anımsattı.

O toplantıya Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu ile Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığını aktaran Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Toplantıda, Orta Doğu’yu konuştuk, tartıştık. TÜSES bir sivil toplum örgütü. Türkiye’nin ekonomik, politik mevzularını masaya yatırıyor, ilgili uzman şahısları çağırıyor. Yeniden TÜSES anayasa konusunda da bir toplantı yaptı o toplantıya işin uzmanları, akademisyenler katıldılar, görüşlerini beyan ettiler. Öyle ortada, ‘yok efendim bir anayasa yazıldı, dört parti bir ortaya geldi, anayasa taslağı hazırladı’ böyle bir şey yok. Dediğim üzere şaşkınlıkla izliyorum. Ben öteden beri ısrarla söylerim, bir partinin mutfağında anayasa hazırlanmaz diye. Anayasa bir toplumsal sıkıntıdır. Anayasa, hepimizin, yani bu ülkenin ana omurgasını belirleyen hukuk kurallarını ihtiva eder. Hasebiyle anayasanın bir toplumsal uzlaşmayla hazırlanması lazım. Bizim dört partiyle bir ortaya gelip, oturup anayasa taslağı hazırlamamız asla söz konusu olmadı. Böyle bir şey yok.”

Kendisinin tekraren, güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemden söz ettiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, demokrasiye inanan pek çok siyasi parti önderinin de bunu vurguladığını aktardı.

Güçlendirilmiş parlamenter sistemden ne anlaşılacağı konusunda partilerin çalışmalar yaptığına değinen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Hatırlarsanız Sayın Davutoğlu bu hususta bir çalışma yaptıklarını ve önümüzdeki günlerde siyasi partileri ziyaret edip kendi görüşlerini söz edeceklerini söylediler. Şayet biz bir anayasa konusunda çalışma yapacaksak önce başvuracağım, kapısını çalacağım parti elbette UYGUN Parti, Sayın Meral Akşener olacaktır. Onun görüşlerini almak olacaktır. Dediğim üzere böyle bir çalışma yok, söz konusu değil lakin bir bardak suda fırtına koparmak üzere bir çaba var, bütün vatandaşlarımın bu gerçeği bilmesini isterim.”

Muhabir: Barış Gündoğan

Ankara haberleri ve Siyaset kategorisinde yer alan CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu: Dört partiyle oturup anayasa taslağı hazırlamamız asla kelam konusu olmadı haberini okudunuz.

Yazar: Barış Gündoğan, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Mehmet Akgün

Bir önceki yazımız olan Ticaret Bakanlığından kooperatiflere hibe yağdı başlıklı makalemizde Etapta ve Proje hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe