CHP Başkanı Kılıçdaroğlu: Takımlarımızla var olan meseleleri çözme konusunda azimli bir duruş sergilemek zorundayız

chp baskani kilicdaroglu takimlarimizla var olan meseleleri cozme konusunda azimli bir durus sergilemek zorundayiz
Google Haberlere Abone Ol

İSTANBUL (AA) – CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin Türkiye’ye karşı en ağır sorumluluğu üstlenmesi gereken bir parti …

İSTANBUL (AA) – CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin Türkiye’ye karşı en ağır sorumluluğu üstlenmesi gereken bir parti olduğunu belirterek, “Çünkü biz takımlarımızla var olan sıkıntıları çözme konusunda azimli, kararlı ve özgüveni yüksek bir duruş sergilemek zorundayız.” dedi.

Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen “Adım Adım İktidara Projesi Tanıtım ve Birinci Eğitim Toplantısı”nda konuşan Kılıçdaroğlu, 6 bin 800 yol arkadaşlarının 961 mahalleyi gezeceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, “Amacımız ne, maksadımız ne? Önce şunları söz edeyim, şöyle bir soruyla karşılaşırsanız nerede olursa olsun, ülkenin uygun gitmediği muhakkak, sorun yaşadığımız da muhakkak, genelde şu soru söylenir ya da şöyle bir tenkit yapılır, ‘Efendim şu CHP var ya CHP’, ne olmuş CHP’ye ‘CHP daima eleştiriyor, hiç öneri getirmiyor.’ Ona şu soruyu sorun, ‘Hangi probleme çözüm getirmedi? Bana sorunu anlatın, çözümü size çabucak söyleyeyim.” tabirlerini kullandı.

Siyaset tarihinde son 10 yılda en büyük değişimi yaşayan partilerden birisinin CHP olduğunu lisana getiren Kılıçdaroğlu, tenkit kültürünün büsbütün ötesinde, her meseleye uzman takımlarıyla çözüm üreten Türkiye’deki tek parti olduklarını söyledi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bu çözümleri tarihi birikimleri, üniversal pahaları, dünyada böyle bir problemle karşılaşıldığında o ülkelerin geliştirdikleri çözümleri özümseyerek yeni bir yol haritası belirlediklerini aktararak, şunları kaydetti:

“Biz Türkiye’ye karşı en ağır sorumluluğu üstlenmesi gereken bir partiyiz. Yani Cumhuriyet Halk Partililer, Türkiye’ye karşı en ağır sorumluluğu üstlenmesi gereken partiyiz. Çünkü biz takımlarımızla var olan meseleleri çözme konusunda azimli, kararlı ve özgüveni yüksek bir duruş sergilemek zorundayız. Hangi sorun oldu da CHP sorunun çözümü konusunda düşüncesini tabir etmedi? Münasebetiyle benim sizlerden birinci isteğim tenkit kütürünü ‘Efendim iktidar şunu yaptı, bunu yaptı’. Gerçek yaptı, zati 83 milyon bunun şahidi, bunları söyleyeceğiz yanlışsız lakin siz ne yapacaksınız, öyle ya biz ne yapacağız? Asıl anlatmamız gereken bu, 2’nci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi. 2’nci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’nin önce ideolojisini çok güzel bilmek gerekiyor. Şayet bu ideolojiyi bilirsek 2’nci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’ni pek güzel anlatırız.”

“Geçmişten ders çıkaracağız ki sağlıklı bir geleceği inşa edelim”

CHP’nin 37’inci Olağan Kurultayı’nda kabul edilen 2’nci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’ne ait bilgi veren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“2’nci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’nin birinci özelliği şudur, bir yüz yılı geride bıraktık. Bugünü yaşayan jenerasyonlar bir yüzyılı geride bıraktılar. Geçen yüzyılda ne yaptık biz? Ulusal Kurtuluş Savaşı verdik, Cumhuriyeti kurduk, çok partili hayata geçtik, yeri geldi ekonomik olarak iflas ettik, moratoryumlar ilan ettik, darbeler oldu, siyasi idamlar oldu, gencecik filiz üzere çocuklarımız ülkenin bağımsızlığı için hayatlarını verdiler. Bir yüzyılın tesirlerinin hafızalarımızda korunması gerekiyor. Bizim böyle bir sorumlululuğumuz da var. Acıları var, sevinçli günlerimiz var, başarılarımız var, üzüntülerimiz var, bütün bunları 83 milyon olarak belleklerimizde tutmak zorundayız. 2’nci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi hazırlanırken birinci yüzyılın unutulmaması gerektiği özellikle belirtildi.”

Birinci yüzyılın bıraktığı 5 temel sorunu da Türkiye’nin gündemine getirdiklerini aktaran Kılıçdaroğlu, “Birinci yüzyılın bize bıraktığı 5 temel sorun neydi? Eğitimde, dış siyasette, demokraside, toplumsal barışta ve iktisatta meselemiz vardı. Bitirdiğimiz bir yüzyıl, ikinci yüzyılın başlangıcında 5 temel sıkıntıyla 83 milyonu karşı karşıya bıraktı. Demek ki 2’nci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’nin öznesi geçmişin bize bıraktığı mirası bir sefer yeterli kavramamız lazım. Bunu güzel kavrayamazsak, yani geçmişten ders çıkaramazsanız sağlıklı bir gelecek inşa edemezsiniz. Geçmişten ders çıkaracağız ki sağlıklı bir geleceği inşa edelim.” diye konuştu.

“Herkesin ömür üslubuna hürmet duymak, her siyasetçinin temel görevidir”

Bu çağrı beyannamesinin temel bir diğer özelliğinin daha bulunduğunu tabir eden CHP Önderi Kılıçdaroğlu, bu çağrı beyannamesinin Türkiye’de hiçbir toplumsal sınıfı dışlamayan bir beyanname olduğunu vurgulayarak, “Hiçbir toplumsal sınıfı, kişiyi, aileyi, kimliği, ömür stilini, inancı dışlamayan bir beyannamedir bu beyanname. Beyannamenin temel özelliği bir Cumhuriyet Halk Partisi beyannamesinin ötesinde Türkiye’yi ikinci yüzyıla güçlü bir formda sokacak, sıkıntılarını çözecek, bölgesinde ve dünyada güçlü bir Türkiye inşa edecek ve birlikteliği koruyacak bir beyanname, bir söylemdir.” biçiminde koruştu.

Etnik kimlik, ömür üslubu, inanç üzerinden siyasetin, tarihin tozlu raflarında kalmak zorunda olduğunu lisana getiren Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kısır çekişmelerle iktidarda kalmak için, iktidarını sürdürmek için insanların inancıyla, kültürüyle, ömür şekliyle, kimliğiyle oynarsanız Türkiye’yi geriye götürürsünüz. Kutuplaşan bir Türkiye bize göz diken hükümran güçlerin dilek ettikleri bir Türkiye’dir. Biz bütün farklılıklarımızı zenginlik olarak kabul eden ve kendimize yol haritası çizen bir beyannameyle, yani 2’nci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi ile toplumun karşısına çıktık 97. yılımızda. Herkesin etnik kimliği kendi onurudur, herkesin inancı kendi inancıdır, Allah ile kul ortasına kimsenin girme hakkı ve yetkisi yoktur. Öyle bir yetki hiç kimseye verilmemiştir. Herkesin ömür üslubuna hürmet duymak, her siyasetçinin temel görevidir. Biz bunları, bu bedelleri zenginlik olarak kabul ettiğimizde kendimize yol haritasını çağdaş uygarlık olarak görüp, o çizgi üzerinde götürmek zorundayız.”

İstanbul haberleri ve Genel kategorisinde yer alan CHP Başkanı Kılıçdaroğlu: Takımlarımızla var olan meseleleri çözme konusunda azimli bir duruş sergilemek zorundayız haberini okudunuz.

Yazar: Hatice Şenses Kurukız,Elif Küçük, Haberi, Anadolu Ajansı Abonesi Niburya için yayımlayan: Özüm Onur

Bir önceki yazımız olan 46 yılın akabinde bir kısmı açılan Kapalı Maraş'a ağır ilgi başlıklı makalemizde Ziyaret hakkında bilgiler verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Subscribe